1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. KOSGEB'İN KAPILARI AÇIK
KOSGEB'İN KAPILARI AÇIK

KOSGEB'İN KAPILARI AÇIK

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve KOSGEB, arasında imzalanan protokol kapsamında düzenlenen “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri”ni tamamlayan kursiyerlere...

A+A-

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve KOSGEB, arasında imzalanan protokol kapsamında düzenlenen “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri”ni tamamlayan kursiyerlere sertifikaları verildi. Fatma Şahin, kursiyerlere seslenerek, "Asla ümitsiz olmayın, negatif düşünmeyin, mücadele edin. O zaman başarırsınız. Buna en güzel örnek mermer su" derken, Dr. Sadık Gözek ise, 5 yılda 8 bin kişinin KOSGEB'ten sertifika aldığını, bunlardan 602'sinin işini kurduğunu belirtirken bu oranın Dünya Bankası ortalamasının üzerinde olduğunu söyledi. Vali Yardımcısı Mehmet Ünlü ise, "KOSGEB iş kurmak isteyen girişimcilere 50 Bin lira hibe, 100 lira faizsiz kredi imkanı veriyor. Büyük bir imkan" dedi.

TÖREN DÜZENLENDİ

Program, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in katılımları ile Ömer Ersoy Kültür Merkezi’nde düzenlendi. KOSGEB Gaziantep İl Müdürü Dr. Sadık Gözek konuşmasına Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'e desteğinden dolayı teşekkür ederek başladı. Sadık Gözek, "Bundan sonra da büyükşehir belediyesinin desteklerinin devamını diliyorum. Büyükşehir belediyesinin dışında diğer kurumlarla da girişimcilik eğitimleri düzenliyoruz" dedi.

8 BİN KİŞİDEN 602'Sİ İŞ KURDU

Eğitim kurslarına aşırı talep olduğunu söyleyen Gözek, "Önümüzdeki ay yapılacak olan eğitim programı için binlerce kişi büyükşehir aracılığıyla başvurmuş durumda. 5 yılda 8 bin kişi KOSGEB'ten sertifikalarını aldılar. Bunların içinde 602 kişi işini kurdu. Bu oran yüzde 9'a tekabül ediyor. Bu oran oldukça yüksek. Çünkü Dünya Bankası ortalaması yüzde 5" diye konuştu.

ÖRNEK İNSANLAR OLACAKSINIZ

Girişimcilik eğitimi ile açılan işletmelerin kapanma oranının çok çok düşük olduğunu dile getiren Gözek, "İşletmelere rekabet edebilmeleri için 50 bin TL hibe, 100 bin TL'de faizsiz destek veriyoruz. Şunuda söylemek istiyorum, Gaziantep logosunun lansmanı yapıldı. Logonun altında Türkiye'nin üretken insanları yazıyordu. İnşallah sizlerde Gaziantep'in, Türkiye'nin örnek insanları olacaksınız" dedi.

ŞAHİN:BEN TANIK OLDUM

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, fırsat eşitliği verildiğinde insanların neler yapabileceğine tanık olduğunu söyledi. Fatma Şahin, "Salondaki coşku gözlerinizdeki ışık aslında doğru yolda ilerlediğimizi gösteriyor. Dünyada artık akıllı ekonomi ve bilgi ekonomisinden bahsediliyor. Acımasız bir rekabet içindeyiz. Hayatta kalabilmemiz için en önemli şey bilgi sahibi olmak. Bu program fırsat eşitliği yaratıyor. Herşey beyinde başlıyor, özgüven çok önemli. Bakanlık yaptığım dönemdede yaptığımız programlarda fırsat eşitliği verildiğinde, dokunduğunuz zaman herkesin içinde nasıl bir yaratıcılık ve cevher olduğunu gördüm. Ülkenin kalkınmasına şehrin kalkınmasına nasıl katkı sağladadığını nasıl başarı hikayesi yazdığına ben tanık oldum" dedi.

SU VE MERMER ÖRNEĞİ

'İnanıyorum bu salondan da bunu başarabilecek arkadaşlarımız çıkacak' diyen Şahin, "Özgüven beraberinde başarıyı getiriyor. Sürdürülebilirlik önemli. Bu eğitim size bir pencere açıyor. Şehrin yetişmiş insan gücü bir şans. 550 bin eğitim ordusu bizim için bir nimet, bir fırsat. Zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Bizim madenimiz yok. Bu coğrafyada bizim alınterinden başka bir şeyimiz yok. Rekabeti yönetilmek önemli. Asla ümitsiz olmayın, negatif düşünmeyin, herşey insanda başlıyor. Pozitif düşünmek mücadele etmek gerekiyor. En güzel örneği mermer su. Su mermere vura vura aşındırıyor. İnatla, mücadeleyle, ben yapacağım, ben bunu başaracağım, ben bu işin altından kalkacağım deyince mermer eriyip gidiyor. Sosyal alan en önemli alanımız. Yeni kurslar açtık. Sosyal belediyecilik eğitim ve sağlık alanındaki çalışmalarımız devam ediyor" diye konuştu.

ŞAHİN, GÖZEK'E TEŞEKKÜR ETTİ

Fatma Şahin, KOSGEB Gaziantep İl Müdürü Dr. Sadık Gözek'i başarılarından dolayı kutlayarak teşekkür etti. Şahin, "Sayın Gözek'e teşekkür ediyorum. Bu memleketin yetiştirdiği bir evladın, yıllar sonra dönüp şehre, insanlara nasıl katkılar sağladığını gösterdi" dedi.

VALİ YARDIMCISI: AHİ EVRAN'IN MODERN İSMİ

Vali Yardımcısı Mehmet Ünlü de konuşmasında, KOSGEB'in Ahi Evran teşkilatının modern hali olduğunu söyledi. Vali Yardımcısı Ünlü, "Tarihte bu desteği Ahi Evren teşkilatı veriyordu. Bugün modern ismi KOSGEB. Sosyal devlet anlayışını en yüksek düzeyde tutan bu destekle, iş kurmak isteyen girişimcilere 50 Bin lira hibe, 100 lira faizsiz kredi imkanı veriyor. Büyük bir imkan. 20-30 yıl önce bunları bulabilmek zordu. Finans yönetimi çok önemli. İşyerlerinizde kurumsal yapıyı mutlaka oluşturun. Gaziantep girişimci ruhunu burada görüyorum. Kuracağınız işte bereket ve bol kazanç diliyorum" dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.