1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Korkutan tablo
Korkutan tablo

Korkutan tablo

Gaziantep'te son aylarda artan intihar vakaları toplumsal hayatı tehdit eder boyut kazandı. Şehirde, genç yaşta intihar edenlerin listesi de oldukça kabardı. ...

A+A-

Gaziantep'te son aylarda artan intihar vakaları toplumsal hayatı tehdit eder boyut kazandı. Şehirde, genç yaşta intihar edenlerin listesi de oldukça kabardı.  Ocak ayından bugüne kadar yaklaşık 12 intihar vakasının yaşandığı şehrimizde son olarak 43 yaşındaki doktor Mine Kaplan, kendini iple asarak intihar etti. Yaş ortalamasının 16 ile 43 arasında değiştiği intiharlarda uzmanlar, nedenini depresyona bağladı.

GENÇ  DOKTOR ÜZDÜ

Nizip İlçesi'nde, Toplum Sağlığı Merkezi'nde görevli kanser hastası 43 yaşındaki Doktor Mine Kaplan, evinde kendini asarak intihar etti.  Olay, Nizip'in Eyüp Sultan Mahallesi'nde meydana geldi. Uzun süre önce eşinden boşanan ve 2 yıldır kanser tedavisi gören Nizip Toplum Sağlığı Merkezi'nde görevli doktor Mine Kaplan'a yakınları ulaşamadı.

POLİSTEN YARDIM İSTEDİLER

Bunun üzerine tedirgin olan ve Kaplan'ın evine gelen yakınları defalarca kapıyı çalmasına rağmen yine cevap alamayınca, polisten yardım istedi. Olay yerine gelen polisler çilingir yardımıyla açtıkları evde Kaplan'ı elbise dolabına iple asılı halde buldu. Sağlık ekiplerinin yaptığı kontrolde öldüğü belirlenen doktor Mine Kaplan'ın cenazesi, polislerin incelemesinin ardından otopsi için morga gönderildi.

İÇİNE KAPALI BİRİYDİ

Ailesini ve arkadaşlarını yasa boğan 43 yaşındaki Kaplan'ın içine kapanık biri olduğu bildirildi. Öte yandan sosyal medya üzerinden yorum yapan Dr. Miraç İlker Pala'nın iddiaları da ilginç. Pala, meme kanseri olan genç doktorun 4 yıl önce ameliyatını yaptığını belirterek, "Genç yaşta hem hastalıkla hem ailesine bakmakla hem de hastalarıyla ilgilenmek zorunda kalmıştı. Sağlık Bakanlığı ve çalıştığı yerin sağlık müdürlüğü onun tedavi sürecindeki raporlarına hep sorun çıkardı. Acillerde görevlendirdi"  yorumunda bulundu.

BİRÇOK NEDEN TETİKLER

Şehirleşme, toplumsal gerginlikler, gelecek kaygıları, aile problemleri, duygusal ilişkiler, psikolojik sendromların neden olduğu intihar vakasında patlama yaşandı.

AİLELERE GÖREVLER DÜŞÜYOR

Gaziantep'te, önceki gün bunalıma giren 16 yaşındaki Ece B’nin, 6'ncı kattaki evinin balkonundan atlayarak intihar etmesi üzerine gözler, ruh sağlığını yakından izleyen psikiyatrilere çevrildi.  Yalnızlık hissi, aile bağlarının kopması, umutsuzluk, kentleşmeye bağlı sorunların depresyon sürecini daha da ağırlaştıracağını bildiren uzmanlar, bu noktada ailelere çok önemli görevlerin düştüğünü kaydetti.

İŞARETLER VEREBİLİR

Sağlık Bakanlığı Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Doktor Erol Bozhüyük, intihar girişiminde bulunan insanların çoğunun daha önceden intihar etmeyi düşündüklerine dair işaretler verebileceğini aktardı.

İNTİHAR RAHATLATMAZ

Bozhüyük, “İntiharı düşünen pek çok ergenin ölüm hakkındaki düşünce ve duyguları oldukça karmaşıktır. Onların asıl istedikleri bedenini yok ederek kendilerini zorlayan acıdan tamamen kurtularak rahatlamaktır. Gençlere, umutsuzlukları ve çaresizlik duygularıyla ilgili hissettikleri üzerine açıkça konuşma cesareti ve fırsatı verilmesi, onların intihar etme risklerini azaltır.  Her kişilik tipinden, yaştan, ekonomik ve sosyal seviyeden genç, intihar düşünceleriyle ya da riskiyle karşılaşabilir." dedi.

NEDENLER ORTAYA ÇIKARILMALI

"Gencin intihar düşüncelerine ya da girişimine neden olan yakın geçmişindeki bir travma veya olay, aslında, çok daha derinlerde yatan problemlerden ve duygulardan kaynaklanıyor olabilir" diyen Bozhüyük, "Örneğin, ailenin parçalanması, bir yakının kaybı, kız veya erkek arkadaştan ayrılma, kişisel güven duygusunun azalması, fiziksel şiddete maruz kalması gibi olaylar intihar düşüncesinin temelinde yatan asıl nedenler olabilir.  İntihar olgusunun, ergenler arasında ölümlere neden olmaya devam etmesinin yanında, İntihar olgusunun toplumumuz için daha büyük bir tehlike olmadan önce, devlet kurumları, okullar, aileler ve diğer kuruluşlar gerekli organizasyonları, düzenlemeleri yapmalılar ve gerekli önlemleri almalılar"

KIMLER RISK ALTINDA?

Bozhüyük, "Depresyon ya da diğer psikiyatrik rahatsızlıklar. Kendine olan güven ve saygının yitirilmiş olması. Acizlik, çaresizlik ve ümitsizlik hisleri. Okulda ya da dışarıda kanunlara karşı gelme. Kötü davranışlara maruz kalma. Cinsel taciz veya fiziksel şiddete maruz kalma, Travmalar veya yakınların kaybı. Yalnızlık ve yabancılaşma duyguları. Alkol veya uyuşturucu kullanımı” dedi.

AİLELER YAKIN TAKİP ETSİN

Çağın hastalığının depresyon olduğuna dikkati çeken Bozhüyük, “Bunalımlı bir nesil yetiştiriyoruz. Borçluluk, güvenlik sorunu, aile bağlarının kopması, umutsuzluk, uyuşturucu ve alkol kullanımı gibi psikolojik durumlar insanları intihara sürükler. Burada kilit ailedir. Kendisini yalnız hisseden gençler ya da yaşlılar her an bunalıma girebilir. Bundan dolayı onları yakından tekip etmeli, yalnızlık hissi uyandıracak hareketlerden kaçınılmalıdır” diye konuştu.

SIĞINMACILAR DA ETKİLEDİ

Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Doktor Erol Bozhüyük, Suriyeli sığınmacılarla birlikte sınırdaki güven duygusunun insanları olumsuz yönde etkileyebileceğini bildirdi. SALMAN ERDİNE - DHA 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.