1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. KORKUNÇ İDDİA
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

KORKUNÇ İDDİA

A+A-

Geçtiğimiz hafta içinde Liselerde öğrenim gören öğrencilere ve eğitimcilere yönelik bir seminerler zinciri gerçekleştirdik. Toplamda 5 lisedeki örgün öğrenim gören öğrencileri kapsayan bilinçlendirme toplantılarında hem eğitimcilerle hem de öğrencilerle detaylı bir bilgi paylaşımı gerçekleştirdik. Satıcıların hedef kitle olarak seçtiği öğrenciler ergenlik çağında oldukları için merak duygusu had safhada. Bunu zaten öğrenciler de itiraf ediyorlar. Doğrusunu isterseniz bir çoğu da madde bağımlılığı alanında ne yazık ki bilgi sahibi değiller. Kulaktan dolma ve sağlıklı olmayan fikirlerle hareket ediyorlar. Biz de son nefesimize kadar bildiğimiz tüm tecrübeleri paylaştık ve haykırdık.

Öğrencilere musallat olan ve halk arasında torbacı diye nitelendirilen karanlık ruhlu odaklar, gençleri ‘Bonzai’ isimli zehirle yok etmeye çalışıyorlar. Polisimizin bu konudaki kararlı tutumunu ve mücadeleye olan inancını elbette biliyoruz. Gece gündüz demeden satıcıların peşindeler ama ailelerin de bu konuda bilgi sahibi olmalarında fayda var.

Gençler biz sık sık karşılaştıkları sorunları aşmak için ne gibi yöntemler olduğunu soruyorlar. Sorun ve sıkıntı sadece ergenlik döneminde değil yaşamın tüm evrelerinde var. Ebeveynler bile sorunları çözmek için yeterli donanıma sahip değiller. Dileğimiz bazı kötü niyetli insanların pırıl pırıl gençleri sorunlarını aşmak için madde kullanımına sürüklememeleri. Bugünkü yazımızın odağında bir Milletvekilimizin geçen gün TBMM’ye bir ‘Araştırma Önergesi’ sunması. Önergesinde ülkemizde uyuşturucu maddelere erişimin kolay hale geldiğini hatırlatarak bu konuya dikkat çekiyor.

İddiada bulunduğu konu ‘Bonzai’ isimli zehirin son günlerde işlenen cinayetlerde başrol oynadığını belirtiyor. Son dönemlerde, Türkiye’de özellikle sentetik uyuşturucu ve uyarıcıların daha kolay erişilebilir hale geldiğini ifade eden İstanbul Milletvekili Faik Tunay, madde bağımlığının giderek daha önemli bir sosyal yaraya dönüştüğünü açıklıyor. TBMM’ye bu konuyla ilgili bir araştırma önergesi veren İstanbul Milletvekili Faik Tunay, literatürde “spice” adı altında tanımlanan Bonzai isimli yeni nesil bir uyarıcı maddenin gençler arasında hızla yayıldığına dikkat çekiyor.

Faik Tunay’ın yazılı açıklamasında şunlar kaydediliyor: “İlk olarak 1960’larda geliştirilmiş ve 2000’lerin sonunda karaborsada satışı yapılan Bonzai adlı kimyasal ürün kullanımı ülkemizde korkutucu seviyelere ulaşmıştır. Sokakta satışı genelde “Torbacı” olarak adlandırılan kişilerce yapılan ve fiyatı esrardan daha düşük olduğu için kolay temin edilen Bonzai adlı ürünün tüketimi artmaktadır. Okullarda son yıllarda hızlı bir şekilde yaygınlaşan bu tür kimyasal maddelerin satışı ve kullanımının 12. sınıf öğrencilerinde yüzde 10-15’ lik bir orana yükseldiği ifade edilmektedir.”

Tek seferde bile öldürebiliyor

“Çok tehlikeli olan bu uyuşturucu madde tek seferde bile ölüm riski oluşturabilmektedir” diyen İstanbul Milletvekili Faik Tunay, “Tek bir dumanın bile ölüm riski taşıdığı Bonzai adlı madde zamanın en tehlikeli uyuşturucuları arasındadır. Bugüne kadar Bonzai’nin içindeki maddelerin sadece ve sadece 4’te 1’i tespit edilebilmiş olmakla beraber içerisinde binlerce bilinmeyen maddelerin olduğu ifade edilmektedir” açıklamasında bulunuyor. Başta Bonzai olmak üzere diğer uyuşturucu maddelere başlama ve mücadeleyle ilgili sorunlara vurgu yapan Faik Tunay açıklamasını şöyle sürdürüyor: “Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitimi Merkezleri (AMATEM) nicelik ve nitelik olarak yetersiz durumda. Uyuşturucuyla toplum bazında mücadele edilmesi gerekir. Bunun yanında aile yapısının sağlamlaştırılması, eğitim-öğretimde uyuşturucunun zararlarının anlatılması ve basın yayın organlarının konuya gereken önemi göstermesi gerekmektedir.”

Çocuk cinayetlerinin arkasında Bonzai mi var?

Son zamanlarda defalarca yaşanan çocuk cinayetlerinin arkasında Bonzai adlı uyuşturucu maddenin olduğuna dikkatleri çeken İstanbul Milletvekili Faik Tunay, “Hepimiz cezaların ne olması konusuna odaklanırken, hunharca cinayet işleyen kişilerin, bu cinayetleri işlemeden önce uyuşturucu madde aldıkları yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmaktadır. Birçok veriye göre de bu cinayetleri işleyen kişilerin çoğunun Bonzai adlı maddeyi kullandığı ifade edilmektedir.” Bonzai konusunda medya nedense duyarsız. Tehlike kapımızda. İşlenen cinayetlere çanak tutan bu bela gençleri yok ediyor.Bu konuda bir seferberlik başlatılması gerekiyor.’Bonzai’ denen bu belanın ucuz olması,çocukları ve gençleri tehdit eder hale gelmiştir.Milletvekilimizin bu iddiası önümüzdeki günlerde gündemi çok meşgul edeceğe benziyor gibi. Aslında bu konuyu gündemden düşürmemek lazım. Çünkü bizim uyuşturucuya verecek tek bir gencimiz bile yok.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.