1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Korkulan olmadı
Korkulan olmadı

Korkulan olmadı

Orta ve Doğu Avrupa'daki meyve bahçelerinde ciddi sorun teşkil eden, ülkemizde de saptanan şarka virüsüne Gaziantep'te rastlanmadı. Bu virüsün başta...

A+A-

Orta ve Doğu Avrupa'daki meyve bahçelerinde ciddi sorun teşkil eden, ülkemizde de saptanan şarka virüsüne Gaziantep'te rastlanmadı.
 
Bu virüsün başta erik ve kayısı olmak üzere şeftali, nektarın, kiraz ve bademi hastalandırdığını belirten Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Kenan Seçkin, "Şarka virüsü bulaşan ağaçlar tedavi edilemez. Doğada yaprak bitleri ile yayılır. Her türlü bitki aksamı ile aşı kalemi göz çelik kabuk vs. ile taşınır. Erik ve kayısılarında yapraklarda sarı leke bant ve halka şeklinde renk açılması olarak görülür. Şeftalide yaprak belirtileri damarlar boyunca renk açılması ve yapraklarda deformasyon şeklindedir. Eğer bir bölgeye bir kez bulaşmışsa hastalığı oradan kaldırmak çok zordur ya da imkansızdır. Sıkı karantina uygulamalarının yanında kültürel tedbirlerle hastalığın yayılması önlenmeye çalışılmaktadır" dedi.
 
AVRUPA'DA SORUN BÜYÜK
 
Virüsü anlatan Seçkin, "Meyvelerde olum dönemine yakın nokta veya bantlar ve halka şeklinde çöküntüler oluşur. Meyve kesitinde bu çökmüş yerlerin kahve renkli ve lastikleştiği görülür. Çekirdekte meyvedeki belirtilin izdüşümü görülür. Olgunlaşmadan evvel meyve dökümü görülür. Meyveler tatsız kuru  bir hal alır. Şarka virüsü orta ve doğu Avrupadaki meyve üretiminde çok ciddi bir sorun teşkil etmektedir. Bu virüs ülkemizde de saptanmıştır. Hastalıktan ari sertifikalı üretim materyali kullanılmalı, düzenli olarak yaprak bitleri  ile mücadele edilmelidir. Eğer virüs bir bölgeye girmişse eradikasyon uygulanmalı bulaşık ağaçlar yok edilmelidir" diye konuştu. İlimizde yaklaşık 22.000 dekar sert çekirdekli meyve alanı bulunduğunu söyleyen Seçkin, "2007 yılından bu yana arazi kontrolleri yapılarak alınan numuneler araştırma kuruluşlarına gönderilmektedir. Şarka virüsü ilimiz sürvey programında yer almakta olup, şu ana kadar herhangi bir bulaşıklık tespit edilmemiştir" dedi.

 Meral KINACILAR
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.