1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Köprü Raporu Çürük Çıktı
Köprü Raporu Çürük Çıktı

Köprü Raporu Çürük Çıktı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından, Kemal Köker köprüsü (Viyadük) ile ilgili İnşaat mühendisleri odasından istenilen bilirkişi raporu tamamlandı.

A+A-

İMO Gaziantep Şubesi, raporunda, beton kalitelerinin düşük çıktığını, demirlerin paslandığını vurgulayarak, köprünün yıkılıp yeniden yapılması gerektiğini vurguladı.

ÇOK KULLANILAN BİR KÖPRÜ

1 ayı aşkın süren incelemenin ardından raporlarını Büyükşehir belediyesine teslim ettiklerini belirten İMO Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, "Güçlendirme maliyeti neredeyse yıkılıp yeniden yapılması kadar bir maliyet tutuyor. Onun yerine köprü yıkılıp yeniden yapılmalı. Bu köprü çok kullanılan bir köprü. Şahinbey ile Şehitkamil'i bağlıyor" dedi.

KOROZYONA UĞRAMIŞ

Çeliktürk ‘’Bilindiği üzere Kemal köker köprüsünün ortalama açıklığının 15-16 m olan 13 açıklıktan oluştuğunu belirterek, "Köprü genişliği 18 metre olup yol tablası kiriş plak sisteminden oluşmaktadır.Düşey taşıyıcılar 80 cm çaplı 4 adet dairesel kolon bulunmaktadır. Konu ile ilgili uzman meslektaşlarımızın yaptığı değerlendirmeler ışığında saha çalışmaları ve sonrasında yapılan statik analiz çalışmalar sonucunda ,köprünün  şiddetli bir korozyona uğradığı tespit edilmiştir. Korozyon özellikle boşluk kirişlerinde ileri derecede olup donatıların taşıma özelliğini oldukça zayıflamıştır" diye konuştu.

BETON KALİTESİ DÜŞÜK ÇIKTI

Beton Kalitesi incelendiğinde betonun kalitesinin  homojen dağılmadığının tespit edildiğini, alınan beton numunelerinin laboratuar  analiz değerleri incelendiğinde çok düşük bir değer çıktığını ifade eden Çeliktürk, "Düşey taşıyıcılarda yüksek oranda gevrek kırılma görülmektedir.Köprü kirişleri mevcut beton kalitesi ve donatı oranı ile yetersiz kalmaktadır.Bu kirişlerin bazıları açıklıkla güçlendirilmelidir" dedi.

 

TEHLİKE ARZEDİYOR

Yapının güçlendirilmesi, imalatlarının yapılması için yapının askıya alınması gerektiğini söyleyen Çeliktürk, "Bu ancak  çok güçlü hidrolik taşıyıcılarla mümkün olacak olup  bunun neticesinde yapının güçlendirme maliyetleri çok yüksek olacağı aşikardır ve yeni deprem şartnamelerini  karşılayamayacaktır. Bu yüzden güçlendirilmesi ekonomik ve sağlıklı görülmemektedir. Şimdiki durumu ile ilgili Kemal Köker köprüsü herhangi bir deprem esnasında  tehlike arzetmektedir.’’şeklinde konuştu.

ÜNİVERSİTE'NİN RAPORU BEKLENİYOR

Büyükşehir Belediyesi, köprüyle ilgili İMO'nun yanısıra Gaziantep Üniversitesi'nden de rapor istemişti. Belediyenin üniversitenin raporunun ardından köprüyle ilgili kararını vermesi bekleniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum