1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Konukoğlu'nun gözü yeni teşvikte
Konukoğlu'nun gözü yeni teşvikte

Konukoğlu'nun gözü yeni teşvikte

SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, yeni yapılacak projelerle ve yeni verilecek teşviklerle Türkiye'nin silkeneceğini söyledi. Sani...

A+A-

SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, yeni yapılacak projelerle ve yeni verilecek teşviklerle Türkiye'nin silkeneceğini söyledi. Sani Konukoğlu Vakfı tarafından burs verilen üniversite öğrencileri ve aileleri, Kalender Plaza'da verilen yemekli toplantıda projeleri hakkında açıklamalarda bulunan Konukoğlu, 8-10 ilde enerji yatırımı yapacaklarını ve daha önce 1 milyar dolar olarak açıkladıkları enerji yatırımı hedeflerini 2 milyar dolara yükselttiklerini belirtti.

TEŞVİKTE EN BÜYÜK DARBEYİ GAZİANTEP YEDİ

60. hükümetin programının güven oyu aldığını vurgulayan Konukoğlu, ''Ben, şaha kalkış programı olarak görüyorum'' yanıtını verdi. Sanko Holding Başkanı Konukoğlu, Türkiye'de son yıllarda reel sektörde biraz aksamalar olduğunu ifade ederek, "Ama, şu andaki yeni yapılacak projelerle ve yeni verilecek teşviklerle tahmin ediyorum tekrar Türkiye silkelenecek. Teşvik konusunda en çok darbe yiyen Gaziantep oldu. Ama, inşallah yeni hükümet bu yaraya da biraz merhem çalacak. Batıdaki bazı şehirlere, Orta Anadolu'daki bazı şehirlere teşvik verirseniz Güneydoğu Anadolu'ya, Doğuya giden az olur. Halbuki bu kademe olursa, 3 kademeye bölünürse, İstanbul'daki ve Trakya'daki sanayiciye de teşvik verilsin, ama bunu kademeli yapmaları lazım ve sektörel yapmaları lazım. Zaten hükümetin de yeni politikası bu" dedi.

TEŞVİK OLSAYDI İTALYA'DAN GELECEKLERDİ

Sanko Holding'in iş makineleri ve klimadaki hedeflerini de açıklayan Konukoğlu, iş makinelerini Gaziantep'te kurduklarını, ama henüz açılışını yapmadıklarını anımsatarak, ''İnşallah sayın Başbakanımız bir gün gelip açacaklar'' dedi. Gaziantep Küçük Sanayi Sitesi'ndeki (KÜSGET) esnafın yan sanayide gelişimini sağlamak için iş makinesi yatırımını burada kurduklarını vurgulayan Konukoğlu, ''Aslında bunun kurulacağı yer İstanbul ve Marmara Bölgesi. Maliyetleri Gaziantep'te yüksek olmasına rağmen bunu burada kurduk. Ana hedefimiz, Gaziantep'te yan sanayiyi geliştirmek. Bizlere bakarak başka sanayiler de Gaziantep'e geliyor. Teşvik ve bir iki konu olmasaydı Gaziantep'e İtalya'dan çok sanayici gelecekti'' görüşünü dile getirdi.

ENERJİ VE HİDRO ELEKTRİK SANTRALİ KURULACAK

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, basınla yaptığı sohpet toplantısında, yatırım yapacakları öncelikli sektörün enerji ve hidro elektrik santralları (HES) olduğunu belirti.

"Adana'da bir baraja başladık" diyen Konukoğlu, "Diğer yerlerde de yavaş yavaş başlıyoruz. İstanbul'da rüzgar enerjisini 12. ayda kurmaya başlıyoruz. Yani 2007'de tekstilde yenileme yatırımımız var, ama asıl ağırlık enerji ve makinede. Karadeniz'de ve Türkiye'de su akan her bölgede enerji projemiz var. Sadece enerjide yapacağımız, hedeflediğimiz yatırım 2 milyar dolar. Daha önce enerji yatırımlarımızı 1 milyar dolar açıklamıştık, ama onu artırdık. Eskiden rüzgarda pek yoktuk, şimdi rüzgar enerjisine girdiğimiz için yatırım rakamı arttı. Belki bir tane kömür santralı olacak. Ama, ağırlıklı olarak rüzgar ve HES var" şeklinde konuştu.

GAZİANTEP'TE ÖRNEK OLMAK İSTİYORUZ

Enerji yatırımlarını şu anda 8-10 ilde yapacaklarını açıklayan Konukoğlu, 2 milyar dolar yatırım tutarına, Ceyha'da düşündükleri petrokimya yatırımlarının dahil olmadığını kaydetti. Konukoğlu, Sanko Holding'in Kahramanmaraş'ın Narlı beldesindeki 250 milyon dolarlık çimento fabrika yatırımlarının devam ettiğini, bu yılın sonunda bitirmeyi planladıklarını söyledi. Abdulkadir Konukoğlu, ''Bizim işimiz Gaziantep'te örnek olmak. Her şeyin örneğini yapacaksınız, birileri takip edecek. O çıtayı yükselteceksiniz'' diye konuştu.

'EMEK YOĞUN FABRİKALAR SIKINTI YAŞIYOR

Abdülkadir Konukoğlu, tekstil sektöründeki sorunlara ilişkin soruya karşılık, Sanko ailesinin 4. kuşak temsilcisi olduğunu ve kendisini bildi bileli tekstilde sorunların bulunduğunu dile getirdi. Konukoğlu, ''Hem sorun var hem de yoluna devam edersin. Yeter ki siz kaliteli mal yapın. Tekstilde eskisi gibi karlar yok, ama hangi sektörde var ki. Sadece tekstil değil, yurt dışında emek yoğun ucuz olduğu için ithalattan dolayı bu gibi emek yoğun fabrikalar biraz sıkıntılı çalışıyor'' diye konuştu.

HER ÖĞRENCİYE 210 YTL

Konukoğlu, her öğrenciye ayda 210 YTL verdiklerini belirtirken, ''Biz onu şöyle tespik ettik; bir baba evladına ne verir? Kazancının ancak yarısını verir. Asgari ücret kaç paraysa devlet tespit ediyor, biz de yarısını veriyoruz'' dedi. Bütçelerinin belirli bir bölümünü bursa ayırdıklarını anlatan Konukoğlu, ''Bize cenabı Allah veriyor, biz de halka veriyoruz'' diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.