Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

KONTROL MU TUZAK MI

A+A-

Biliyorsunuz Gaziantep’te Referandum öncesi askıya alınan TEDES uygulamasıyla birlikte trafikte kontrol ve ceza işlemi de bir süre rafa kaldırılmıştı.. Tabii bu vesileyle TEDES için daha yeni ve gelişmiş uygulamaları hayata geçirme adına ciddi bir çalışma başlatılmıştı. Hala bitirilmiş değil. Temmuz, Ağustos denildi ama galiba Eylül’de bitecek ve uygulamaya geçilecek gibi..
TEDES’in en önemli faydası, sistemin yüklendiği bölgelerde hız sınırının belli olması, öncesinde uyarı levhaları bulunması. Artık bunları da dinlemeyen varsa, zaten cezasını çekecek.. Şahsen ben Gaziantep’te TEDES’in biran önce uygulamaya geçmesini dört gözle bekleyenlerdenim..
 
Gelelim asıl söyleyeceklerime.. TEDES olmayınca Emniyet Trafik Müdürlüğü haliyle araçlarla Radar uygulamasına geçti.. Ama bu radar uygulaması TEDES gibi değil.. Adeta pusu kuruluyor.. Çünkü amaç hız ise, planlanan ve uygulamalar yapılan cadde ve bulvarlar caydırıcı olmaktan çok uzak.. Üstelik buralarda kaza olma ihtimali yok gibi.. Gelen okur şikayetlerine baktığımda Radar konuşlandırılan yollarda hız limitinin yüzde 10 sınırını geçme ihtimali çok fazla.. Zaten trafik de bunu hesap ettiğinden basıyor cezayı.. Örnek Hayvanat Bahçesinden Burç kavşağına geliş yolunda. Aracı boşa alsanız zaten 80 km. ile inersiniz.. Trafik tam dönemeç kısmına yukarıdan kimsenin göremeyeceği yere radar aracını çekiyor ve genellikle 80 km. hızı olan araçlara ceza yazıyor. Birde doğa Koleji önünde aynı uygulama. Orada da kaza durumunu soruyoruz çok az..
 
TABELA VE UYARI İŞARETLERİ YETERSİZ
 
Bilemiyorum, sayın Trafik yetkililerine elbette saygı duyuyoruz ama, Radarda amaç hızdan caydırmak ise, bunu kentte en fazla kaza olan cadde ve bulvarlarda yapması gerekmiyor mu.. Örnek derseniz Yeşil Vadi yönü.. Oradan ne zaman geçsem hiçbir trafik kontrolü göremiyorum. Hele geceleri inanılmaz süratle araç kullanılıyor ve çok da kaza oluyor.. Eğer yanlışım varsa lütfen düzeltsinler.. Bunu niye yazıyorum, çünkü gerçekten çok şikayet geliyor.. Şunu unutmamak lazım, vatandaş kontrole razı, ama pusu olarak nitelendirdiği bu yöntemden rahatsız.. Koyarsınız tabelayı, hız limitini de belirtirsiniz, artık onu dinlemeyen olursa herşeyi haketmiş olacak. Ama tabela yok, uyarıcı bir işaret yok.. O zaman vatandaş olarak bunu caydırıcı ve kaza önleyici olarak değil, ceza tuzağı olarak değerlendiriyor.. Hatırlatayım dedim.. Varsa bu konuda bir açıklama veya bilgi paylaşmaya hazırım..

GÜRÜLTÜ VE HAVAİ FİŞEK’TE VALİ HAMLESİ BEKLİYORUZ
 
Doğrusu Sayın Vali Ali Yerlikaya bu gürültü konusunda niye sessiz kalıyor anlam veremiyorum.. Yaptığı başarılı çalışmaları takdir edenlerin başında gelen birisiyim.. Hassasiyetlerini de biliyorum ama gerçekçi olmam gerekirse, gürültü konusunda bu sene harekete geçmesini bekliyordum olmadı.. Yine silah sıkmalar, yine gece yarısı havai fişek atmalar, yine düğün konvoylarında korna çalmalar, yüksek sesle müzik açmalar, gece yarıları şehrin belirli kesimlerinde motosikletlerin gürültüleri, yarışlar ve insanların huzursuz edilmesi..Daha o gece yarıları havai fişek atıldığında uyuyan kuşların halini düşünemiyorum bile..
 
Maalesef hepsi aşırı düzeyde yaşanıyor Gaziantep’te.. Bu şehirde yaşayanların gürültü kaderi olmamalı diye yıllardır yazıp söylüyorum.. Sayın Valimiz de aslında rahatsız olmalı bu gürültüden. Oturduğu mekana yakın çevrede ve bazı bölgelerde gece yarısını geçtikten sonra sürekli havai fişekler atılıyor. O caddeden gece yarıları motosikletler yüksek sesler çıkartarak gidiyor. Çocukların, hastaların, yaşlıların o anki halet-i ruhiyelerini mutlaka anlıyordur.. Niye düzelmez, niye engellenmez bir türlü anlamış değilim inanın..
Sayın Ali Yerlikaya’dan tıpkı UYUŞTURUCU konusundaki kararlılığının aynısını, bu şehirdeki keyfi gürültüye karşı göstermesini duyarlı Gaziantepliler olarak bekliyoruz.. Meskun mahallerde sürekli silahlar sıkılması, bunun gece yarılarına kadar devam etmesi, huzur isteyen Gaziantep halkını gerçekten huzursuz etmektedir.. İzmir Valiliğince yasaklanan havai fişek dahil gürültü konusunda belirli bir saatten sonra getirilen yasağın Gaziantep’te de olmasını bekliyoruz..
 
REKTÖR İÇİN BENİ ELEŞTİRENLERE

Biliyorsunuz geçen hafta Gaziantep Üniversitesi Rektörü Sayın Ali Gür ile kahve sohbeti yapmış ve bu köşeden yazmamız gerekenleri sizlerle paylaşmıştım.. Ali Gür karşıtları yaptığım değerlendirmeden rahatsız oldular haliyle.. Özellikle gazetemizin internet sayfasına gelen yorumlara baktığımda, (ki hakaret olmadığı sürece hepsini yayınladık) bana hayli eleştiriler oldu. Ben eleştirilere her zaman eğer ders alabileceğim veya öğreneceğim şeyler olduğunda sıcak bakarım. Çünkü biz de insanları eleştiriyoruz. Haliyle ben de eleştirileceğim.. Ama burada Ali Gür meselesine farklı bakılmış. Aslında şahsıma yönelik söylenenleri okuduğumda ben onları zaten Rektöre söylediğimi belirtiyorum.. Ama bazılarını kesmemiş tabii.. Haklı olabilirler, çünkü gerçekten çok mağdur edilenler var. Zaten bende isim isim bildiklerimi söyledim Sayın Ali Gür’e.. Makul davrandı, itiraz etmedi çoğuna.. Nitekim dün duydum Sayın Ahmet Tan tekrar görevine dönmüş. Umarım diğer arkadaşlar da döner.. Tabii gerçekten FETÖ işlerine bulaşmamış olanlar.. Demem odur ki, Beni eleştirin.. Yanlış yaptığımda uyarın.. Ama bunları yaparken hissi davranmayın.. Merak etmeyin beni kimse kandıramaz, etkileyemez. Varsa yalanları hepsini bilirim. Çünkü beni uyaran büyük bir kitle var..
 
HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum