1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kömür talebi karşılanamıyor
Kömür talebi karşılanamıyor

Kömür talebi karşılanamıyor

Gaziantep Mahrukatçılar Odası Başkanı Müslüm Keklik, 23 mahallede uygulanacağını açıklanan kömür yasağı nedeniyle hesap yapıldığını ve kente kömürün az geldiğini söyledi.

A+A-

Bunun da sıkıntı yaşattığını belirten Keklik, havaların soğumasıyla birlikte kömüre olan talebin arttığını ancak bu talebi karşılama konusunda ciddi sıkıntılar yaşandığına dikkat çekti. Kömür fiyatlarının çok yüksek olduğunu belirten Keklik, "Bunun yanı sıra Gaziantep’te 23 mahallede söz konusu olan kömür yasağını göz önünde bulundurarak hesap yapan ithalatçı firmalarımız talebi karşılayamayacak konuma gelmiştir. Artan nüfus ve Suriyeli mültecilerin durumuna ilaveten dolar kurundaki seyir de vatandaşa kömürün pahalı olarak yansımasına sebep olmuştur" dedi.

KÖMÜRE HÜCUM EDİYORLAR

"Bu yıl kış aylarının çok zor geçeceği tahmin ediliyor. Kışın başlamasıyla birlikte vatandaşımız sobalarını yakmaya başladı" diyen Keklik, "Yaz dönemi kömür almaktan çekinen vatandaş şimdi kömüre hücum ediyor ve bu ansızın gelen talep hem ithalatçı firmaları hem de esnafımızı zor durumda bırakmıştır. Çünkü kömür fiyatlarındaki yükselişle fiyatın geçen seneki fiyatların üstünde seyretmesi ile yoğun talep kömür getirilmesi konusunda sıkıntılara yol açmaktadır. Gaziantep’te 23 mahallede söz konusu olan kömür yasağını göz önünde bulundurarak hesap yapan ithalatçı firmalarımız talebi karşılayamayacak konuma gelmiştir. Artan nüfus ve Suriyeli mültecilerin durumuna ilaveten dolar kurundaki seyir de vatandaşa kömürün pahalı olarak yansımasına sebep olmuştur" şeklinde konuştu.

KÖMÜRÜ NASIL ALACAĞIZ ?

Asgari ücretle geçim sağlamaya çalışan vatandaşların kömürü nasıl alacağız sıkıntısı yaşadığını belirten Keklik, "Zira esnaf peşin parasıyla bile kömür bulamamakta ve dolayısıyla vatandaştan da peşin para veya kredi kartına taksit talep etmek zorunda kalmaktadır" dedi.

İZİN BELGESİ OLMALI

Başkan Keklik, devamla şunları söyledi: "Gaziantep Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Avrupa’da havası en kirli 7 il arasındadır. Bu durumun sanki kömür kullanımından kaynaklıyor şeklinde yansıtılması aslında bu günkü duruma gelişin önemli sebeplerinden biridir. Oysa esnafımızın satmış olduğu kömür ithal kömür olup ilimize gelirken gerekli tahlillerden geçerek verilen satış izin belgesine istinaden satılmaktadır. Biz Mahrukatçılar Odası olarak bu belgeye sahip satıcılarımız her aracını Kalite Kontrol Noktası’nda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri tarafından denetime tutmak suretiyle satışına izin vermekteyiz.

TEDBİR ALMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Hava kirliliğinin asıl sebebinin artan nüfus yoğunluğuna paralel olarak motorlu taşıt sayısındaki artış ve pide fırınlarında fabrika atıkları dediğimiz palet ve sunta yakılması olduğunu anlatan Keklik, "Hava kirliliğine yol açacak nitelikte gelen şikayetleri de Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ile ortak yürüttüğümüz proje ve çalışmalarımızla değerlendirmekte ve aralıksız müdahale ederek gerekli yasal işlemleri yapmaktayız. Bu bağlamda Gazi şehrimizin havasını kirletenlere geçmişte olduğu gibi gelecekte de müsaade etmeyeceğiz. Gaziantep’in şartlar her ne kadar ağır olursa olsun hava kirliliğinin önüne geçmesi ve vatandaşımızın ısınmadan kaynaklı sıkıntı yaşamaması adına Mahrukatçılar Odası olarak tüm tedbirleri almaya devam edeceğiz" LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum