1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. KÖKEN'DEN TEMATİK LİSE MÜJDESİ
KÖKEN'DEN TEMATİK LİSE MÜJDESİ

KÖKEN'DEN TEMATİK LİSE MÜJDESİ

GAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Köken, "Gaziantep´te Mesleki ve Teknik Eğitimin Durumu" toplantıda dikkat çeken mesajlar verdi.

A+A-

 Köken, "Eğitim kompleksimizin tematik lise için daha da büyütülmesi talebi varsa bizler okul yurdumuzu da tematik liseye çevirebiliriz. Şu an için bu faydalı bir çalışma olabilir. Bunu denemekte fayda var. Bize hem müteşebbis hem de kalifiye eleman gerekiyor. Bu iki unsur bizim için çok önemli. Mimaride kör nokta olmaz. Bizler ev, okul, şehir tasarlarken şeffaf olmak durumundayız. Özellikle eğitim çok hassas bir konudur ve kesinlikle şeffaf düşünmeyi, planlamayı ve uygulamayı gerektirir” dedi.

ÇIRAKLIK İBARESİNİ KALDIRMALIYIZ

Çıraklık ibaresini kaldırmanın daha doğru olduğunu düşünüyorum diyen Başkan Köken, "Bu ibare fakirin çocuğu çırak; zenginin çocuğu mühendis gibi bir izlenim yaratıyor. Hâlbuki tematik lisede verilecek eğitimde kesinlikle böyle bir şey yok. Bu ibarenin farklı bir çağrışım yapması doğru olmaz diye düşünüyorum. Amacımız öylesine bir şeyler yapmak değil bu yüzden de attığımız her adımın yaptığımız her hamlenin doğru ve isabetli, olmasını hedeflememiz gerekiyor." Diyerek sözlerini tamamladı.

DEMİRCİ; KAYBEDECEK VAKTİMİZ YOK

Gaziantep Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ve Şehitkâmil İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile  Özel GAOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde konulu bir istişare toplantısı yapıldı. Yapılan toplantıya; Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, "Bir çok sektörde önemli firma marka üretmek için var gücüyle çalışmaktadır; fakat çalışacak kalifiye eleman bulamamaktadır. Balık büyük kaybedecek bir dakikamız bile yok eğitmeden, çalışmadan, kazanmadan hiç bir yere gelemeyiz." dedi

KATILIM YOĞUNDU

Genel Müdür Osman Nuri Gülay, Daire Başkanı Recep Altın, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Genel Müdürü Elif Ünal, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İbrahim Necip Kafadar, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Köken ve Gaziantep sektör temsilcileri katıldı.

MESLEKİ EĞİTİME GEREKEN ÖNEM VERİLMELİDİR

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci Başkanlığında yapılan toplantıda mesleki ve teknik liselerin Gaziantep´teki durumu konuşuldu. Müsteşar Yardımcısı Demirci yaptığı konuşmada "Bizler teknik liselerdeki öğrencileri üretebilecek iş gücü olarak yetiştirme niyetindeyiz. Teknik liseler bizim için büyük bir önem arz etmektedir. Bunun için de 6467 sayılı kanun gereği çıraklık zorunlu eğitim haline getirilmiştir. Sektör uygulamalı eğitim bazında süre olarak nasıl bir eğitim talep edip uygun görüyorsa o şekilde eğitim planı yapılacak. Gaziantep´te Mesleki eğitimde kopukluk var ve maalesef diğer illere göre geride kalıyor. Herkes üzerine düşen görevi yapmalı, mesleki eğitime gereken ilgi ve alaka gösterilmelidir.

SANAYİCİLER MESLEKİ VE TEKNİK LİSELERİN YÖNETİMİNDE SÖZ SAHİBİ OLMALIDIR

Zaman kaybı ve eğitim kalitesi açısından sınavsız geçişleri kaldırdıklarını söyleyen Demirci, "Sınavsız geçiş yapacak öğrenci daha az başarı gösterdi, devamsızlığı arttı buna göre de eğitim kalitesinde ciddi bir  düşüş gözlendi. Oysaki bizim amacımız teknik ve mesleki eğitimde kalitedir. Bir sanayi merkezi hangi sektörde daha iyi ve iddialıysa o yönde tematik lise kurulmasını talep etmelidir. Sanayiciler de mesleki ve teknik liselerin yönetiminde söz sahibi olmalıdır. Fakat bunun yanı sıra stajyerleri de geri çevirmemeleri gerekiyor. Karşılıklı iş birliği herkesin görevidir. Stajyer kabul etmeyen işletmeye para cezası uygulanmaktadır." İfadelerini kullandı.

GELECEĞİMİZ İÇİN ÇOK ÇALIŞMALIYIZ

Öğrenci staj yaptığı işletmenin tüm mantığını bilmelidir diyen Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, "İşletme içerisindeki staj eğitimi kâğıt üzerinde bir eğitim olmamalıdır. Bir çok sektörde önemli firma marka üretmek için var gücüyle çalışmaktadır; fakat çalışacak kalifiye istihdam bulamamaktadır. Balık büyük kaybedecek bir dakikamız bile yok. Eğitmeden, çalışmadan, kazanmadan hiç bir yere gelemeyiz. Ezanlarımız susmasın bayrağımız inmesin diyoruz ama bunun için de çok çalışmamız gerektiğini unutmamalıyız" dedi.

KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNLER ÜRETMEMİZ İÇİN EĞİTİM ŞART

Toplantıda söz alan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Genel Müdürü Elif Ünal konuşmasında Rekabeti arttıracak ve katma değeri, yüksek ürünler üretmeye ihtiyacımız vardır bunun temeli ise insan gücüdür. Sanayicilerimizin katkıları ve desteği ile bu okullarımızın imkanlarını arttırmalıyız." Dedi.

BAŞKAN KÖKEN, EĞİTİM ÇOK HASSAS BİR KONU

Toplantı sonrasında GAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Köken tarafından Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Genel Müdürü Elif Ünal´ a yöresel hediye takdim edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.