1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kobi'lerin geleceği karanlık
Kobi'lerin geleceği karanlık

Kobi'lerin geleceği karanlık

2. Tekstil Teknolojileri ve Tekstil Makinaları Kongresi başladı. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı küreselleşmenin özellikle ulusal sanayiler...

A+A-

2. Tekstil Teknolojileri ve Tekstil Makinaları Kongresi başladı. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı küreselleşmenin özellikle ulusal sanayiler üzerinde önemli olumsuz etkileri ve yıkıcı sonuçlara yol açan tahribatları bulunduğunu, Türkiye'deki KOBİ'lerin giderek tekelleşen büyük firmaların ve yabancı çok uluslu şirketlerin boyunduruğu altına girdiğini kaydetti. Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer ise, "Türkiye'de yaşanan genel sorunların hepsinden en fazla etkilenen sektör tekstil sektörü, Türkiye ekonomisinde gribal bir durum olsa tekstil sektörü zatürre olur" dedi. Soğancı, Türkiye'de uzun bir süreden beri sanayinin öncü sektör olmaktan çıktığını vurgulayarak, "Verimlilik artışı, teknolojik yenilikten ve etkinlikten çok istihdamın azalışından kaynaklanmaktadır. KOBİ gibi firmalar bu girdapta üretimlerini durdurmakta veya büyük firmaların isteklerine tabi olmaktadırlar" dedi.

SANAYİLEŞME İSTİHDAM ODAKLI DEĞİL

"Sanayi artık sanayileşme, kalkınma ve istihdam odaklı değildir" diyen Soğancı, "2002-2006 döneminde istihdam sürekli düşmüştür. Sanayi girdisi ham maddeler yüzde 73 oranında ithalata dayanmaktadır. Sanayicimizin tamamını ve tekstil sektörünü doğrudan ilgilendiren bir konu da Gümrük Birliği ve Avrupa Birliği ilişkisidir. Türkiye, Gümrük Birliği uyarınca üçüncü ülkelere Ortak Gümrük Tarifeleri uygulamakla mükellef kılındı. Türkiye ise, AB'nin kurallarıyla yaptığı ticarette gümrük vergisi ve gümrük vergisine eşdeğer vergilerden mahrum kalmaktadır" diye konuştu.

KOÇER: SORUNLARI İYİ BİLİYORUM

Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer, rekabet gücünü kalkındıracak unsunlarla tekstil bu ülkedeki şansının önemli ölçüde devam ettiğini söyledi. TÜBİTAK'ın elindeki imkanlardan bahseden Koçer, "Cumhuriyet tarihinin en büyük Ar-Ge desteği TÜBİTAK?a verilmiş durumda. Yine KOSGEB?e verilen araştırma ve geliştirmeye yönelik çok önemli kaynaklar var. Ama kendi şehrimde olmak üzere Anadolu?dan proje üretemiyoruz, proje gönderemiyoruz. Özellikle bu kurumların bu destek ve yardımlarını almak üzere proje üreten bir ülke olmak istiyoruz" dedi.

REKORLAR KIRDIK

"4 yıl içerisinde marka ve patent verilmesinde Türkiye'de rekor kıran bir il haline geldik" diyen Koçer, ?Aslında bu şimdi olmamalıydı. Yıllar önce olmalıydı. Marka ve patent temsilciliği için uyanışın çok geç kalındığını düşünüyorum. Ama buna rağmen Anadolu'nun bir çok şehrinde şu anda bunun çok gerilerde olduğunu biliyorum .Daha sonra bu yenilikçi akımı ele geçirmek istiyoruz. Sadece testilde değil, tüm sanayi dalında yenilikçi akımın varolmasını istedik çünkü farklılaşmayanın yok olacağı, yenilenmeyenin yenileceği bir ortamda yaşıyoruz" diye konuştu.

PERİ: TEKSTİL EN ÖNEMLİ SEKTÖR

Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı Ali Peri ise, kongrede yaptığı konuşmada, tekstil ekonomik ve sosyal etkinliği ile Türkiye'nin en önemli sektörlerinden birisi olduğunu ifade etti. Peri, "Sanayimizin gelişimi için özel sektör potansiyelini ortaya çıkartacak, önünü açacak, rekabet gücüne ivme kazandıracak tedbirlerin, hedeflerin ve uygun politikaların izlenmesi büyük önem taşımaktadır" dedi.

MAZICIOĞLU: GAZİANTEP TEKSTİLDE MERKEZ

AK Parti Gaziantep Milletvekili Halil Mazıcıoğlu da, tekstil sektöründe önemli bir merkez olan Gaziantep'te, tekstil makinası üretiminin de yapılmasını istedi ve bu konuda gerekli desteğin verileceğini söyledi. Mazıcıoğlu, tekstil sektörünün son 10 yılda üretimde kaliteyi sağlayıp, ürün yelpazesini çeşitlendirerek ekonomik gelişmede önemli bir rol üstlendiğini ifade etti.

Şahinbey Belediye Başkanı Ömer Can, Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Özsabuncu ve AK Parti milletvekili Halil Mazıcıoğlu'nun konuşmalarından sonra kongreye katkısı olanlara teşekkür plaketi verildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.