1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Koalisyonda 'arap' kavgası
Koalisyonda 'arap' kavgası

Koalisyonda 'arap' kavgası

SURİYE Arap Cumhuriyeti Ulusal Koalisyonu Gaziantep Temsilcisi Yaser Zakri, farklı ülkelerde eğitim alan Suriyeli öğrencilere yönelik dağıtılan diplomalarda...

A+A-

SURİYE Arap Cumhuriyeti Ulusal Koalisyonu Gaziantep Temsilcisi Yaser Zakri, farklı ülkelerde eğitim alan Suriyeli öğrencilere yönelik dağıtılan diplomalarda yer alan 'Suriye Arap Cumhuriyeti' ibaresinin koalisyon içindeki farklı etnik gruplar tarafından tartışma konusu yapılarak koalisyonun bölünmeye çalışıldığını ileri sürdü.

Diplomaların uluslararası arenada geçerliliği için mevcut devlet ibaresinin mecburen yazıldığını belirten Zakri, "Büyük Suriye'de tüm farklı etnik gruplar olarak kardeşçe yaşamak için özgür bir Suriye mücadelesi veriyoruz. Onun için aramıza 'Arap' ibaresi nedeniyle kavga sokmamalıyız" dedi.

FARKLI MECRAYA ÇEKİLMEK İSTENİYOR

Suriye Arap Cumhuriyeti Ulusal Koalisyonu Gaziantep Temsilcisi Yaser Zakri, düzenlediği basın toplantısıyla, Ulusal Koalisyon olarak Suriyeli lise son sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen diplomaların üzerinde yer alan 'Suriye Arap Cumhuriyeti' ibaresinin koalisyonda yer alan farklı etnik gruplar tarafından başka bir mecraya çekilmek istendiğini söyledi.

ARAP İBARESİNDEN RAHATSIZ

Özellikle koalisyon içerisinde 17 temsilci ile yer alan Kürt kökenli üyelerin diplomalardaki 'Arap' ibaresinden dolayı rahatsız olduğunun konuşulduğunu ifade eden Zakri şöyle konuştu:  "Suriye'nin farklı etnik yapılarını temsil ettikleri iddiasında bulanan bazı kişi veya gruplar, gençlerimizin mağdur olmaması için dağıttığımız diplomalardaki 'Suriye Arap Cumhuriyeti' ibaresindeki Arap kelimesinin çıkarılması konusunda tartışma yaratarak, olayı farklı mecralara çekmek istiyor. Şu anda geçici hükümetimiz var fakat resmi değil. Biz öğrencilerimizin diplomalarının tanınması için bu ibareyi kullanmak durumundayız. Suriye düzeldiği zaman halkımıza devletimizin ismini sorarak oylama yaparız, halkımız hangi ismi seçerse onu kabul ederiz. Fakat şu anda öğrencilerimizin diplomasının geçerli sayılması için bu ibareyi kullanmalıyız."

DOĞRU ANLAŞILSIN

Diplomalardaki 'Suriye Arap Cumhuriyeti' ibaresine gösterilen tepkinin yanlış olduğunu kaydeden Zakri, "Öğrencilerimizin mağduriyetini gidermek adına alınan bir kararın ayrışma sebebi olarak algılanmasına dayalı olarak gösterilen tepkinin doğru anlaşılması adına bu açıklamayı yapma gereği duyduk" dedi. Yaser Zakri, bu tür tartışmaların koalisyon içinde büyük ayrışmalara neden olmayacağına inandığını da dile getirerek, "Koalisyon bir sorumluluk almak zorunda ama bu sorumluğu alırken de kendi sahip olmadığı yetkileri sahiplenmemesi gerekiyor. Koalisyonun bu tür kararları ileriki dönemlerde kurulacak hükümete bırakması gerekiyor" diye konuştu. DHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.