1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kızılay şehrimizde üs kuracak
Kızılay şehrimizde üs kuracak

Kızılay şehrimizde üs kuracak

Türk Kızılayı, Irak'a yapılacak her türlü yardımın, ihtiyaç sahiplerine zamanında ulaşması ve maddi açıdan tasarruf sağlanması için sevkıyatları...

A+A-

Türk Kızılayı, Irak'a yapılacak her türlü yardımın, ihtiyaç sahiplerine zamanında ulaşması ve maddi açıdan tasarruf sağlanması için sevkıyatları Gaziantep'ten yapma kararı aldı.

Türk Kızılayı Genel Müdürü Tekin Küçükali, Irak'ta yaşananların uzun yıllar devam etmesinin beklendiğini ifade ederek, ''Maalesef, Irak'taki insan kaynaklı büyük afet uzun soluklu olacak, dram uzun yıllar sürecek'' dedi. Bu süreçten, özellikle çocuklar, yaşlılar ve özürlülerin çok fazla etkileneceğini anlatan Küçükali, Türk Kızılayı'nın başta sağlık sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak için Irak halkının yanında olmaya devam edeceğini söyledi.

Küçükali, yardım yapılacak malzemelerin temini kadar, yardımın gereken yere zamanında ulaşabilmesinin de önemli olduğunu belirterek, '' Yardım götürürken zamanla yarıştığımızı unutmamak lazım. İnsanlar açken siz yarım somun ekmek verecekseniz, bunu geciktirdiğinizde bir somun verseniz de artık bir anlamı olmaz'' dedi.

-LOJİSTİK MERKEZ-

Irak'a yapılacak yardımların, ihtiyaç sahiplerine zamanında ulaşması ve maddi açıdan tasarruf sağlanması için sevkıyatı Gaziantep'ten yapma kararı aldıklarını belirten Küçükali, ''Türk Kızılayı yönetimi olarak Gaziantep'te Lojistik Merkez kurma kararı aldık'' diye konuştu.

Küçükali, Gaziantep Lojistik Merkezi'nde, şu anda yardımların stoklanması için gerekli olan depoların yapımının bitmek üzere olduğunu, yaklaşık 2 ay içinde, Irak'a gönderilecek yardım sevkıyatının buradan yapılacağını kaydetti.

Ankara'da bulunan Türk Kızılayı Afet Operasyon Merkezi'nden Irak'a yapılan sevkıyatlarda ulaşımın zor olduğunu belirten Küçükali, ''Yol çok uzun. Bu hem maddi açıdan hem de zaman açısından kayba neden oluyor'' dedi.

Küçükali, Gaziantep'in sanayi şehri olması nedeniyle ihtiyaç duyulan malzemelerin temin edilmesinde sıkıntı yaşanmayacağını belirterek, ''Gaziantep, mesafe olarak da Irak'a Ankara'dan çok yakın. Bu, hem maddi açıdan kazanç sağlar hem de yardımların bir an önce ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağlar'' diye konuştu.

''Gaziantep halkı da bağışlarıyla Türk Kızılayı'na destek olacaktır'' diyen Küçükali, Irak'a gönderilecek malzemelerin çoğunun bu kentten sağlanmasını hedeflediklerini kaydetti.

Küçükali, ilaç ihtiyacının çoğunun İstanbul'dan karşılanacağını, bunun dışındaki yük olarak ağır gelen gıda malzemelerinin ve temin edilebilmesi daha kolay olan giyeceklerin ise gerektiğinde Gaziantep'ten satın alınarak karşılanacağını bildirdi. Küçükali, diğer illerden yapılan bağışlar içerisinde Irak'ta kullanılabilir olanlarının da Gaziantep'teki depolarda stoklanarak, düzenli olarak gönderileceğini söyledi. Türk Kızılayı'nın, Irak'a 1,5 ayda bir en az 5 TIR'dan oluşan yardım malzemesi gönderdiğini anlatan Küçükali, 4 ayda bir 10-15 TIR'dan oluşan daha büyük sevkıyatın yapıldığını kaydetti.

YARDIMLAR VE DİPLOMATİK İLİŞKİLER-

Yardımların, ülkeler arasında diplomasiyi de kuvvetlendirdiğini ifade eden Küçükali, şöyle konuştu:

''Sri Lanka ile Türkiye'nin diplomasi ilişkileri çok zayıftı. Ancak Sri Lanka'da yaşanan tusunami felaketinden sonra, o ülkeye giden ilk olarak Türk Kızılayı'nın gitmesi ve bölge halkına yardım etmesi gibi nedenler diplomasinin çok iyi noktalara gelmesini sağladı. Sri Lanka devleti, bugün Türk hükümetinin politikalarını desteklemektedir.''

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.