1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. KİŞİSEL VERİ VE SUÇ İLİŞKİSİ
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

KİŞİSEL VERİ VE SUÇ İLİŞKİSİ

A+A-

5237 sayılı TCK’nın 135. maddesinin 2. fıkrası şöyle der: “Kişilerin siyasî, felsefî veya dinî görüşlerine, ırkî kökenlerine; hukuka aykırı olarak ahlâkî eğilimlerine, cinsel yaşamlarına, sağlık durumlarına veya sendikal bağlantılarına ilişkin bilgileri kişisel veri olarak kaydeden kimse, yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır.” Fıkrada “;” işaretinden sonraki “hukuka aykırı olarak” vurgusu açıkça göstermektedir ki kişilerin siyasi, felsefi veya dini görüşleri ile ırki kökenlerine ilişkin kişisel verilerin kaydedilmesi, hukuka uygun olarak kaydedilemez ve suçtur. ‘Kişisel veri’ mevzusu diğer sorun ve sıkıntıların da tetikleyicisi olması bakımından, duyarlı okuyucularımız ‘kamuoyunda dolandırıcılık olayları ile yasa dışı dinlemelerin, kişisel mahrem bilgilerinin ortalıkta fazlaca dolaşması son dönemde yoğun bir şekilde artışı ile’ ilgili olarak bize sorular yönlendiriyorlar.

Neden suçlarda bir patlama yaşanıyor? Ben de diyorum ki, ‘kişisel verilerimiz ne derecede güvenli ’.

Böylece sorunun kısa bir cevabını nakletmiş olayım. Kişisel verilerimiz günlük hayatta her yerde hem kaydedilmekte hem de irademiz dışında maalesef paylaşılmakta.

Peki, kişisel verilerimiz nedir?

Sorusuna vereceğimiz cevap ise adımız, ev adresimiz, kredi kartı numaralarımız, şifrelerimiz, geçirdiğimiz hastalıklar ve ameliyatlar, konakladığımız otel bilgileri, telefon kayıtlarımız, banka hesap bilgilerimiz, aile fertlerimize ilişkin bilgiler, mali bilgilerimiz, maaş bordrolarımız, T.C kimlik numaramız, aracımıza ait bilgiler, maliye cezaları, kişisel fotoğraflarınız, çalıştığını işyerindeki sicil özetleriniz, aldığınız ödül ve cezalar gibi kişisel olan tüm bilgileri bir çırpıda sayabiliriz. Kişisel verilerin işlenmesi sürecini kontrol edecek ve denetleyecek bir kurum ve kuruluş olmayışı nedeniyle, bu değerli bilgilerin kontrolsüz bir şekilde işlenmesi temel hak ve özgürlüklerin de çiğnenmesine sebep olmaktadır.

Ülke adına karnemizi sorarsanız bu konuda olumlu bir şeyler söylemek çok zor. Çünkü karne çok kötü. Neden kötü diyorsanız belirtmekte fayda var. Size ait bilgiler zaman zaman yasa dışı bir şekilde başta bankalar olmak üzere özel sektördeki kuruluşlara aktarılabiliyor.

Her ne kadar TCK’ nda 135 vd maddelerinde kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesi suç sayılmış, ancak hangi hallerde hukuka aykırı, hangi hallerde hukuka uygun olduğuna dair düzenleme bulunmamaktadır.

 

Bilindiği gibi günümüzde kamu ve özel sektör tarafından sunulan çok sayıda hizmet, bilişim sistemleriyle yönetilmektedir. Havayolları, barajlar, tren yolları, sinyalizasyon sistemleri, metrolar, bankalar, sigortacılık, sermaye piyasası, sağlık sektörü vb. pek çok alanda bilişim sistemleri vazgeçilmez hale gelmiştir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.