1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. KİŞİSEL VERİ VE SUÇ İLİŞKİSİ -2-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

KİŞİSEL VERİ VE SUÇ İLİŞKİSİ -2-

A+A-

Bu sistemlerin güvenliklerinin sağlanması da aynı derecede önemli bir husustur. Bu sistemlere terör örgütlerinin, düşman devletlerin ya da hacker diye tabir edilen kötü niyetli bilgisayar kullanıcılarının saldırması muhtemeldir. Kim tarafından ve hangi amaçla yapılırsa yapılsın, bu tür bir saldırı, olağanüstü büyük sorunların meydana gelmesine sebep olabilir.

Ülkemizde önemli kurum ve kuruluşlar tarafından fiziki saldırı ihtimalleri üzerinde hassasiyetle çalışılmakta ve önlemler alınmaya çalışılmaktadır.

Ancak sanal bir saldırı olasılığı ve buna karşı alınması gereken tedbirler şu an için yeterince gündemde değildir. Son 15 yılda pek çok Avrupa ülkesinde siber güvenlik merkezleri oluşturulmuştur. Bu merkezlerde 24 saat üzerinden sistemlere saldırı olup olmadığı kontrol edilmekte, saldırı olursa nasıl önleneceği konusunda planlamalar yapılmakta, kriz yönetim esasları oluşturulmakta, bazı sistemlere tatbikat amaçlı saldırılar gerçekleştirilmektedir.

Anayasanın 20/3. Maddesinde “ Herkes, kendisiyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir. Bu hak; kişinin kendisiyle ilgili kişisel veriler hakkında bilgilendirme, bu verilere erişme, bunların düzeltilmesini veya silinmesini talep etme ve amaçları doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığını öğrenmeyi de kapsar. Kişisel veriler, ancak kanunda öngörülen hallerde veya kişinin açık rızasıyla işlenebilir. Kişisel verilerin korunmasına ilişkin esas ve usuller kanunla düzenlenir..”hükmü yer almaktadır.

Kişisel verilerimizi korumak için yapmamız gerekenler : ‘ Dolandırıcılar parolanıza ve diğer kişisel verilerinize ulaşmak için sizi kandırmaya çalışabilir. Dolandırıcıların temel parola kaynakları: Fishing e-postaları: Bir başkası tarafından kullanılan hizmetlerden atılan e-postalar. Bu e-posta, parola girilmesini gerektiren kötü niyetli bir siteye açılan bağlantı içerir.

Parolanız, girmenize müteakiben dolandırıcıların eline geçer;  Kendilerini operatör olarak, banka çalışanı, vb. olarak tanıtan dolandırıcıların yaptığı aramalar: Telefon görüşmesi esnasında kullanıcı parolasını söyleyebilir; Atılan veya gözetimsiz bırakılan bilgisayarlar, taşınabilir bellekler, kâğıtlar ve üzerinde parola yazılı olan diğer bilgi taşıma araçları: Bu tip araçlar kolaylıkla dolandırıcıların eline geçebilir; İstemeden parola söyleme: Telefonla konuştuğunuz sırada sizi dinleyen başka birinin duyması;

 

Dolandırıcılığa dahil olma teklifi (banka veya ödeme sistemini dolandırma, yatırımsız para kazanma, başkalarının smslerine-mesajlarına erişim elde etme, vb.); basit parolalar ve yanıtı genel olan güvenlik soruları kullanmayınız. SÜRECEK

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.