1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. KİŞİSEL VERİ TOPLAYAN ŞİRKETLERİ BÜYÜK RİSK BEKLİYOR…
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

KİŞİSEL VERİ TOPLAYAN ŞİRKETLERİ BÜYÜK RİSK BEKLİYOR…

A+A-

 

İşini ve fikrini paylaşan bireysel çalışanları, girişimcileri, şirketleri bir araya getiren Workinton, kişisel verileri korumanın yöntemlerini ve ticari riskleri anlatan bir etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Küçük, orta ve büyük çaplı şirketlerin neredeyse tamamı kişisel verileri topluyor. İnternetin gelişimi, ticaret yapma şekillerinin çeşitlenmesi elde edilen veriyi daha da anlamlı kılıyor. Oysa geçen yıl çıkan Kişisel Verileri Koruma Kanunu’na riayet etmeyen küçük büyük tüm şirketlerin ticari gelecekleri risk altında…

Avukat Serhat Turan ve Siber Güvenlik Uzmanı Baran Erdoğan, şirketlerin kişisel verileri nasıl koruyacağını Workinton’da anlattı. Workinlife etkinlikleri kapsamında konuşan Avukat Serhat Turan, yeni ekonomik anlayışın gereği olarak tüm şirketlerin müşterilerin verilerini topladığını söyledi ve uyardı:

 

“Verisini topladığınız her bir müşteri için 1 milyon liraya kadar tazminat ödeme riskiniz var…”

 

6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu’nun 7 Nisan 2016 tarihinde çıktığını ve şirketlerin ellerinde bulunan verileri yasaya uygun şekilde işlemesi için 7 Nisan 2018 tarihine kadar süre verildiğini söyleyen Avukat Serhat Turan, “Verilerin uyumlu hale gelmesi için ortalama 6 ila 12 aylık bir süreye ihtiyaç var. Görünen o ki, daha hiç kimse bu gerçeğin farkında değil. Kanunun gereklerine uymayan şirketlere her bir müracaat için 1 milyon liraya kadar idari para cezası kesilebilecek” dedi.

AVRUPA'YI UNUTUN

Telekomünikasyon, sağlık, finans, sigorta, elektronik ticaret sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların acilen yasaya uyumlu bir yapılanma içine girmeleri gerektiğini de sözlerine ekleyen Serhat Turan, “Bu yasaya uyum süreci aslında yalnızca Türkiye ile sınırlı değil. Avrupa Birliği’ne mal veya hizmet satışı yapan veya yapmayı düşünen firmaları da çalışmaya başlamalı. Bu yasa Avrupa Birliği’nde de Mayıs 2018’de yürürlüğe girecek. Bu sebeple söz konusu yasaya uymayan şirketlere Avrupa yolu da kapanmış olacağından öncelikle 6698 sayılı yasaya uyum sürecini tamamlaması gerekiyor.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.