1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kırmızı Hat mecliste
Kırmızı Hat mecliste

Kırmızı Hat mecliste

Mersin Limanı’nda tekstil ürünlerinin ‘kımızı hat’ kapsamına alınması ihracatçıyı mağdur ediyor ve zarara uğratıyor. CHP’li Mehmet Şeker...

A+A-

Mersin Limanı’nda tekstil ürünlerinin ‘kımızı hat’ kapsamına alınması ihracatçıyı mağdur ediyor ve zarara uğratıyor. CHP’li Mehmet Şeker özellikle Gaziantepli ihracatçıların ciddi bir mağduriyet yaşadıklarını belirterek, ‘herkese kaçakçı muamelesi yapılamaz” dedi.

CHP Gaziantep Milletvekili Dr. Mehmet Şeker, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle verdiği soru önergesiyle ‘kırmızı hat’ uygulamasını TBMM gündemine taşıdı. Önergesinde; Türkiye’nin 6. büyük ili olan Gaziantep’in 6 milyar dolarlık ihracat hacmiyle de ülkemiz ihracatında öncü kentlerden biri olduğunu hatırlatan Şeker, ancak yoğunluklu olarak Mersin Limanı’nı kullanan Gaziantepli ihracatçıların, bu limanda tekstil ürünlerinin “kırmızı hat” kapsamına alınmasından dolayı yaşadıkları mağduriyetlere dikkat çekti.  

İHRACATÇIYA EK MALİYET

Riskli ve vergisi yüksek ürünlerin tabi tutulması gereken “kırmızı hat” uygulamasına tekstil ürünlerinin de dâhil edilmesiyle ihracatçıya analiz, ürünü indirme ve yeniden yükleme nedeniyle yaklaşık 500 dolarlık bir ek maliyet de getirildiğini ifade eden Şeker, şunları söyledi: “Ürünlerin fiziki muayeneye gönderilmesi zorunluluğu, özellikle gümrüğün ve laboratuvarların fiziki ve beşeri kapasitenin yetersizliği nedeniyle limanda uzun araç kuyruklarına neden olmakta, zaman kaybı yaşanmakta ve ürününü söz verdiği tarihte teslim edemeyen ihracatçı geç teslimden dolayı da zarara uğramaktadır” 

İHRACATÇININ İMAJI DA ZARAR GÖRÜYOR

Tekstil ürünlerinin kırmızı hat kapsamına alınmasının nedeninin kaçakçılıkla etkili mücadele edilememesinden kaynaklandığı iddialarının doğru olup olmadığını da soran Şeker, “Neden bu ise, asıl kaçakçıları yakalamak yerine herkese kaçakçı muamelesi yaparsanız, ihracatçılarımızın imajına zarar verirsiniz” dedi. 

İŞTE ŞEKER'İN SORULARI 

Şeker, konuya ilişkin olarak Bakana şu soruları yöneltti: "Mersin Limanı’ndan ihraç edilen tekstil ürünlerinin “kırmızı hat” kapsamına alınmasının gerekçesi nedir? Bu uygulama neden sadece Mersin Limanı’nda gerçekleştirilmektedir? Tekstil ürünlerinin “kırmızı hat” uygulamasına dâhil edilmesi kararı sonrasında Mersin Limanı’ndan yapılan tekstil ihracatında ne kadarlık bir düşüş yaşanmıştır? Gümrüğün ve laboratuvarların fiziki ve beşeri kapasitesinin yetersizliği nedeniyle, ürünü limanda uzunca süre bekleyen ve alıcıya söz verdiği tarihte teslimi yapamayan ihracatçının uğradığı zararı karşılamayı düşünüyor musunuz? Ciddi zaman ve para kaybına yol açan “kırmızı hat” uygulama kapsamından tekstil ürünlerinin çıkarılması için yürütülen bir çalışma var mıdır?" HÜSEYİN AĞAÇKIRAN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.