1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kirlilikte kırmızı alarm
Kirlilikte kırmızı alarm

Kirlilikte kırmızı alarm

Makina Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Fehmi Belpınar, kış mevsiminin gelişiyle birlikte kentte hava kirliliğinin kırmızı alarm verdiğini söyledi.

A+A-

Hasan Fehmi Belpınar, artan enerji kullanımı, endüstrinin gelişimi ve şehirleşme ile ortaya çıkan hava kirliliğinin tüm canlıları tehdit ettiğini söyledi. Araştırmalarda havanın kirletilmeye devam edilmesi ve önlem alınmamasının yakın gelecekte canlılara yaşam olanağı kalmayacağını gösterdiğini anlatan Belpınar, "Özellikle kötü yanma sonucunda bacalardan, atmosfere atılan, is, kurum ve kül insan sağlığına ciddi zararlar vermektedir. Bu zarar kışın rüzgarsız ve rutubetli günlerde daha çok artmaktadır. Kirli hava insanı yavaş yavaş zehirleyip ömrünü ve çeşitli hastalıklara karşı direnme gücünü azaltmaktadır" dedi.

VERİLER GÖSTERİYOR

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Gaziantep'in hava kirliliğinin kırmızı alarm verdiğini dile getiren Belpına, "Gaziantep, Avrupa'nın havası en kirli 10 kenti içerisinde yer almaktadır. Türkiye'nin havası en kirli kentleri sıralamasında ise ne yazık ki Gaziantep 3'üncü sırada yer almaktadır. Ciddi önlemler alınmaz ise önümüzdeki yıllarda durumun daha da sıkıntılı bir hale dönüşeceği kaçınılmazdır. Hava kirliliği ile mücadele, bizim ve gelecek kuşaklarımızın sağlığı yönünden üzerinde önemle durulması gereken çok hassas bir konudur" diye konuştu.

ÖNLEM ALINMALI

Belpınar, hava kirliliği için kısa vadede alınması gerekli önlemleri de şöyle sıraladı: "Kalorifer kazanı kullanıcılarının eğitilmesi ve uygun yakma tekniklerinin öğretilmesi gereklidir. Kalorifer kazanlarının; tekniğine uygun olarak yakılması ve işletme kurallarına uygun olarak çalıştırılması, kent içindeki hava kirliliğinin önlenmesi yönünde en basit, ancak çok önemli bir mücadele yöntemidir. Kentimizde halen katı yakıt kullanan binlerce bina olduğu düşünüldüğünde yastıklama yöntemi ile ciddi bir rahatlama sağlanması mümkün olacaktır. Binaların ve sanayi tesislerinin baca gazı emisyon ölçümleri yapılmalıdır. Kazan, soba ve baca temizlikleri zamanında yapılmalıdır. Araçlardaki egzoz emisyon denetimleri artırılmalı ve egzoz emisyonu uygun olmayan araçlara yaptırım uygulanmalıdır."

BÜLTEN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.