1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kimse mahkemelere talimat veremez
Kimse mahkemelere  talimat veremez

Kimse mahkemelere talimat veremez

Zirve Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından 2014-2015 Akademik yılı  “Anayasa’nın Değişmez Hükümleri” konulu açılış dersi düzenlendi....

A+A-

Zirve Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından 2014-2015 Akademik yılı  “Anayasa’nın Değişmez Hükümleri” konulu açılış dersi düzenlendi. Eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, " Hukuk devletinin vazgeçilmez özelliği yargı bağımsızlığıdır. Adalet bağımsız yargıyla gerçekleştirilir. Kimse mahkemelere görevlerini yerine getirirken talimat veremez” dedi.

ANAYASA DAHA KAPSAMLI OLMALI

Yeni Anayasa’nın daha kapsamlı olmasını gerektiğini söyleyen Türk, “Yeni Anayasa tıpkı şimdiki Anayasamızda olduğu gibi ilk dört madde aynen kalması gerek. Yeni Anayasamızın, insan haklarına sahip çıkan, herkese eşit fırsat sunan, hukukun herkesin için ortak bir değer olduğu temelleri üzerine kurulmalıdır. Anayasa mahkemesi anayasanın koruyucusudur” diye konuştu.

HSYK'YA İHTİYAÇ VAR

 Avrupa Birliği Ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri anayasasında ki değişmez hükümleri karşılaştıran Türk, “ Avrupa da olduğu gibi vatandaşların ellerindeki imkanlar ölçüsünde anayasal ve hukuksal alanlardaki kontrolleri vatandaşlık hakları çerçevesinde yapmalıdırlar.” şeklinde konuştu.    Türk, “Yargı bağımsızlığı ve hakim güvencesi hukuk devletinin teminatıdır. Hakim ve savcılar mutlak suretle olmasa dahi kendileriyle alakalı konularda söz söylecek ve düzenleme yapacak bağımsız bir Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu’na ihtiyaçları var. Hukuk devletinin vazgeçilmez özelliği yargı bağımsızlığıdır. Adalet bağımsız yargıyla gerçekleştirilir. Kimse mahkemelere görevlerini yerine getirirken talimat veremez.” dedi.

KISA: PRATİK DERS İMKANI

Açılış konuşmasında konuşan Zirve Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Kısa, “ Zirve Üniversitesi Hukuk Fakültesi başta olmak üzere tüm okulumuzun yeni eğitim-öğretim yılı hayırlı olsun. Her sene olduğu gibi bu sene de Hukuk Fakültemizin açılış dersinde yine önemli bir hocamızı, eski bakanımızı ağırlamanın gururu yaşıyoruz. Zirve Üniversitesi Hukuk Fakültesi olarak geleceğin hukukçularını, savcılarını, hakimlerini yetiştirmeye devam ediyoruz. Fakültemiz bünyesinde bulunan kurgusal duruşma salonu sayesinde Hukuk Fakültesi öğrencilerimize mezun olmadan önce pratik yapma imkanı veriyoruz.” dedi.

KİMLER KATILDI ?

Derse Zirve Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Kısa,  Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Mehmet Gökdağ, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Muhittin Taşdoğan, Demokratik Sol Parti İl Başkanı Ercan Şahan, Zirve Üniversitesi akademisyenleri ve öğrenciler katıldı. HALUK ŞAHİN 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.