1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. KİMLER DESTEK VERDİ?
KİMLER DESTEK VERDİ?

KİMLER DESTEK VERDİ?

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu  Bölge Temsilcisi Ali Güdücü, 15-16 Haziran 1970 Büyük Işçi Direnişi’ni, DİSK'in kapısına...

A+A-

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu  Bölge Temsilcisi Ali Güdücü, 15-16 Haziran 1970 Büyük Işçi Direnişi’ni, DİSK'in kapısına kilit vurmak isteyen patronlara ve iktidara karşı işçi sınıfının başkaldırısı olarak yorumladı. 

Beraberinde HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Hamza Ağca, EĞİTİM-SEN Şube Başkanı Ali Ersönmez ile basın toplantısı düzenleyen Güdücü, 15-16 Haziran büyük işçi direnişinin 46’ıncı yılında yine sokaklarda, yine alanlarda olacaklarını aktardı.

KAPIMIZA KİLİT VURACAKLARDI

15-16 Haziran Büyük Işçi Direnişi’nin, DİSK'in kapısına kilit vurmak isteyen patronlara ve iktidara karşı işçi sınıfının başkaldırısı olduğunu belirten Güdücü, “Bundan 46 yıl önce, işçi sınıfının kendi elleriyle inşa ettiği biricik örgütüne, DİSK’e saldırmaya kalkanlar hak ettikleri yanıtı almışlardı. O dönemde meclise getirilen bir yasa ile DİSK’in varlığına son vermek, örgütlenme özgürlüğünü yok etmek isteyenlere işçilerin yanıtı, inen şarteller, boşalan fabrikalar ve zapt edilen meydanlar, sokaklar olmuştu. 15-16 Haziran 1970’te işçi sınıfı masaya vurup ‘Artık yeter’ demişti" dedi 

TOĞRUL: MEYDANLAR PATLATILIYOR

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, işçi mücadelesinin tarihi sürecinden bahsederek, şunları vurguladı: “AK Parti iktidarı tarafından işçi snıfı baskı altına alınmak isteniyor, alanlara çıkarsanız DAİŞ ve IŞİD meydanları patlatıyor diyor. Teröre karşı önlem alamayan iktidar, her yeri yangın yerine çevirdi. Ankara Garı’nda. barış isteyen gençler patlatılmadı mı? Çok fazla uzağa gitmeyin Gaziantep Emniyet Müdürlüğüne yönelik bombalı saldırıda üç polis ölmedi mi?" 

AĞCA: BİRLİKTELİĞİ BÜYÜTELİM

Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Hamza Ağca ise, bundan tam 46 yıl önce işçi düşmanlarının heveslerinin kursaklarında kaldığını bildirerek, bunun da nedeninin işçilerin direnişi olduğunu söyledi. Başkan emeğin, birlikteliğin, dayanışmanın ve kardeşliğin büyütülmesiyle iktidar baskılarının dağıtılabileceğini kaydetti. 

ERSÖNMEZ: ÖRĞÜTLÜLÜK GEREKLIDIR

EĞİTİM-SEN Şube Başkanı Ali Ersönmez de örgütlü mücadelenin her zaman devam etmesi geretkiğini aksi takdirde işçi sınıfının her dönemde ezileceğini sözlerine ekledi.

KİMLER DESTEK VERDİ?

Açıklamaya, KESK, CHP, HDP, ÖDP, ÖSP, Gaziantep Tabip Odası, Birleşik Kamu İş (Genel Sağlık İş Sendikasi), HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan destek verdi. SALMAN ERDİNE

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.