1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kente bu merkez şart
Kente bu merkez şart

Kente bu merkez şart

Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin çok sayıda üniversitesinden akademisyenlerin katılımıyla gerçekleşen Uluslar arası Gaziantep Alimleri ve Gaziantep’te Dini Hayat Sempozyumu yapıldı.

A+A-

İl Müftüsü Ahmet Çelik, "Buraya mutlaka Üniversite’nin, şehrin el atmasıyla İslami Araştırmalar Merkezi kurulması lazım. Gaziantep bunu yapacak güçtedir. Geç kalmamak lazım. Yarına kalırsa geç kalır” dedi. 

Çelik, Gaziantep’in sadece maddi zenginliğiyle değil, ilmi, kültürel zenginliğiyle özel bir kent olduğunu belirtirken,  “Gaziantep üst kuruluşların ne anlama geldiğini bilen bir şehir. Çünkü, sanayi üretiminde zirve yapmış bir şehir. Kültürel anlamda da kaliteyi yakalamasını bilir. Gaziantep Ortadoğu ile İslam Dünyası ile yakın ilişkisi olan bir bölge" diye konuştu.

KÖKEN: ÖNEMLİ BİR SEMPOZYUM

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Deniz Köken de,  bilimler geliştikçe şehirlerin geliştiğini, bunun da beraberinde kalkınmayı getirdiğine vurgu yaparken, “Ülkenin her kentinin kendisine has hasletleri var. Bu kentin sanayisi var. Biz bütün olarak kalkınmayı hem bilimsel hem sanayi kalkınması olarak yapmak zorundayız.  Gaziantep’i geleceğe daha iyi taşımak için en önemli görev üniversitelere düşüyor. Biz tek tek bunu herkese anlatamayız. Bu kentte 650 bin öğrenci var. Her üç kişiden birisi 20 yaşın altında. Bu tür konferans ve sempozyumlara bu nedenle daha çok önem verilmesi gerektiği kanaatindeyim” diye konuştu.

GÜR'DEN MESAJ

Rektör Prof. Dr. Ali Gür, “Gaziantep, geçmişinde, kökünde, ilim irfan olan bir şehirdir. İlim irfanın öncülüğünde geleceğini sanayisiyle tamamlayan bir şehirdir. Tüm algı operasyonlarına rağmen Gaziantep’imizde asla teröre fırsat vermiyoruz, vermeyeceğiz. Gaziantep her zaman güzel hasletleriyle konuşulacak” dedi.

50 TEBLİĞ SUNULDU

Gaziantep’in bir yandan nüfusu artarken diğer yandan da sanayisi gelişen modern bir kent olma özelliği gösterdiğini belirten İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şehmus Demir, “Gaziantep, diğer yandan da kendisiyle özdeşleşen geleneksel muhafazakar kimliğini değişen yeni durumlara karşı kısmen korumaya çalışan bir şehir. Geçmişten günümüze dini alimleri bakımından da zengin bir şehir Gaziantep. Geçmiş ile gelecek arasında köprü oluşturulması ve Gaziantep’in zengin ilim mirasının gelecek nesillere taşınması büyük önem taşımaktadır” diye konuştu.

KİMLER KATILDI ?

Sempozyuma Büyükşehir belediye Başkan Vekili Mehmet Durdu Yetkinşekerci, Şahinbey Kaymakamı Celalettin Yılmaz, Şehitkamil Kaymakamı Ali Dursun, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Yusuf Kaya, kainat  önderleri, akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. NECMETTİN GÖRGÜN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.