1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KENT KONSEYİNDE ÇOK ÖNEMLİ TESPİTLER YAPILDI
KENT KONSEYİNDE ÇOK ÖNEMLİ TESPİTLER YAPILDI

KENT KONSEYİNDE ÇOK ÖNEMLİ TESPİTLER YAPILDI

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun da son kısmına katıldığı Gaziantep Kent Konseyi'nde sağlık başta olmak üzere, bu gündeme paralel tüm şikayetler...

A+A-

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun da son kısmına katıldığı Gaziantep Kent Konseyi'nde sağlık başta olmak üzere, bu gündeme paralel tüm şikayetler dile getirildi.

Başkan Mehmet Aslan, konuşmasında katılımcılık ve demokrasinin önemine değindi, "Avrupa katılımcılık ve demokrasi ile gelişti. 600 yıllık padişahlıktan sonra tek partili, sonra çok partili dönem bu süreçler kolay süreçler değim. Toplum bunları kısa sürede hazmedemeyebilir. Ancak katılımcılığa ve demokrasiye önem verdiğimiz sürece sonu hayır olacaktır" dedi. Mehmet Aslan sağlıkta şiddetin önüne geçilmesi gerektiğini, sağlıkçılara karşı yapılan şiddetin karşısında olduklarını belirtirken bir de öneride bulundu. Aslan, "Yanlış tedaviden kaynaklı hasta haklarıyla ilgili yeni kanunu düzenlemelere ihtiyaç var. Hukuki düzenlemeler yapılmalı" dedi.

GÜLŞEN: YEŞİL AZ, DAHA AZ MUTLUYUZ

Çalışma Grubu adına konuşan Doç. Dr. Murat Taner Gülşen, Gaziantep'in yaşam endeksiyle ilgili bilgiler verdi. Gülşen, Gaziantep'in yeşil alan, hava kirliliği, mutluluk açısından Türkiye ortalamasının altında olduğunu söyledi. Gülşen, "Türkiye'de hekim başına düşen müracaat sayısı yüzde 5 bin 834 iken Gaziantep'te 5 bin 916. Türkiye'de sağlığından memnuniyet oranı yüzde 72 iken Gaziantep'te 70.1. Türkiye'de hava kirliliği (PM10 İstasyon değerleri ortalaması, ug/m3) 55.33 iken Gaziantep'te 58. Kilometrekareye düşen yeşil alan miktarı Türkiye'de 30.7 iken, Gaziantep'te 12.2. Sokaktan gelen gürültü problemi yaşayanların oranı Bunun aksine Türkiye'de kamunun sağlık hizmetlerinden memnuniyet oranı yüzde 77.5 iken Gaziantep'te 81.4. Sokaktan gelen gürültü problemi yaşayanların oranı Türkiye'de 15.67 iken Gaziantep'te 19.9. Mutluluk düzeyi Türkiye'de 61.15 iken Gaziantep'te 58.1.

AÇIKTA SATILAN GIDALARIN ÜZERİ KAPATILMALI

Gülşen, bakkal, baklavacı, tatlıcı, helvacı, salçacı, pekmezci, kuru yemiş, meyve suyu, şerbet ve meşrubat satanların ve yoğurtçuların sattıkları yiyeceğin üzerini şeffaf cam, naylon veya plastikten yapılmış bir örtüyle ve şeffaf bir kapakla kapatması gerektiğini söyledi.

OKULLAR VE CAMİLERİN TUVALETLERİNE DENETİM YAPILMALI

'Okullarda, devlet dairelerinde, camilerde, lokantalarda, parklarda, genel yerlerdeki tuvaletlerde sık sık denetim yapılmalı' diyen Gülşen, şunları dile getirdi:"Her lavaboya bir sıvı sabun konulmalı, lavabo ve alafranga tuvaletlerde ayaklı değil duvara monte edilen tipler tercih edilmelidir. Toplumun çok sık girip çıktığı yerlerden olan camilerimizdeki temizliğin daha sık ve daha dikkatli yapılması gerekir" dedi.

EKMEK VE PARA ÖNEMLİ

Ekmekte temizliğe dikkat edilmesi gerektiğini anlatan Gülşen, "Ekmekçilerde kasiyerlerin olmadığı zamanlarda, tırnakçı veya pişirici veya hamurkar, hamurlu eliyle müşteriden para alış verişi yapmakta, ayrıcada sigarasını içmekte ve hemen de hiçbir temizlik yapmadan etmek yapmaya veya pişirmeye devam etmektedir. Paranın en son yayınlarda en kirli 10 şey arasında sayıldığı bilinmektedir. Denetimsiz kesimlerin önüne geçilmeli" dedi.

FIRIN BACA VE FİLTRE KONTROLLERİ YAPILMALI

Son kullanım tarihlerinin gıdaların üzerinde açık açık yazdırılması gerektiğini söyleyen Gülşen, "Lokanta ve fırın bacalarının filtre kontrollerinin sıkı bir şekilde yapılarak dışarıya pis duman çıkmasının önüne geçilmelidir. Pideci ve ekmekçi dükkanlarına, baklavacı, helvacı, pekmezci ve salçacı dükkanlarının kapı girişlerinde tek sineklik perdesi veya sinek savar konulmalı" dedi.

GENEL TEMİZLİK SEFERBERLİĞİ BAŞLATILMALI

Lokantalarda sigara içenler için ayrı bir bölüm hazırlanması gerektiğini söyleyen Gülşen, Yerlere tükürülmemesi, sigara veya çöplerin atılmaması. Marka şehre genel bir temizlik seferberliği başlatılmalı, eskiden olduğu gibi herkes kapısının önünü temizlemeli. Temiz ve hejyenik şehir Gaziantep kampanyaları başlatılmalı. Parklara ve uyun yerlere tuvalet ve çeşmeler yapılmalı" dedi.

SURİYELİLER İÇİN GÖÇ SAĞLIĞI MERKEZLERİ KURULMALI

Sağlık yönünden yapılması gerekenlerle ilgili önerilerde bulunan Gülşen, "Göç sağlığı merkezleri kurularak Suriyeli hastaların ilk bakımının ve hastanelere sevkinin kolaylaştırılmalı. Suriyeli çocukların süratli bir şekilde aşı programlarına alınması gerekir. Kendi başlarına sağlık hizmeti verdiği iddiasında olan yabancı yardım kuruluşlarının çalışmaları durdurulmalı" dedi.

NORMAL DOĞUM ÖZENDİRİLMELİ

Normal doğumun özendirilmesi gerektiğini anlatan Gülşen, "Akraba evliliklerinin önüne geçilerek, diabet, astım gibi hastalıkların, özürlü çocuk doğumlarının artmasının önü kesilmelidir. Obezite ile mücadele edilmeli. Türkiye'de dibaet oranı yüzde 13.7 iken Gaziantep yüzde 15.1. Sağlık kabineleri sık denetlenmeli" dedi.

GAZİANTEP'TE TEHLİKELİ ATIK TESİSİMİZ YOK

Kardiyoloji-KVC Hastanesi, Fizik Tedavi Hastanesi, Psikiyatri Hastanesi gibi ihtisas hastanelerinin şehrimize kazandırılması gerektiğini söyleyen Gülşen şunları söyledi:"Şehrimizin imar gelişimine göre ulaşılabilir sağlık tesisleri planlanmasında homojen bir dağılımın önü açılmalıdır.  Akıllı ilaç kullanımı ile ilgili toplantılar yapılmalı. Tıbbi atıkların ve diğer atıkların doğru bir şekilde toplanabilmesi ile ilgili eğitim çalışması yapılmalı. Kırmızı torbaya tıbbi atıklar, mavi torbaya, kağıt, karton, plastik, metal gibi kontamine olmamış atıklar, siyah torbaya ise evsel atıklar atılmalı. Atık ilaçların imha edilmesi için şehrimizde tehlikeli atık tesisimiz yoktur. Gazianteplilerin artık medikal malzeme, tıbbi cihaz ve ilaç sektöründe de üretimde yer alması gerekmektedir."

ERKENT: SAĞLIKTA KİN OLMAZ

Sağlık Çalışma Grubu Başkanı Dr. Kazım Erkent, sağlık hakkı ve sağlıkta şiddete değindi. Erken, "Sağlıkta barışa, yeni bir sayfa açılması gerekiyor. Dr. Ersin Arslan'ı rahmetle anıyoruz. Sağlıkta kin olmaz, sağlıkta düşman dost ayrımı yapılmaz. Sağlıkta barışın temin edilmesi için çalışmalar yapılması gerekmektedir. Kanuni Sultan Süleyman'ın sözünü hatırlatan Erkent, dünyada en önemli şeyin sağlık olduğunu vurguladı. Emeklilerin sağlıklı yaşam koşulları düzeltilmeli, büyükşehir belediyesi kolej vakfı okulunun yakınında aktif yaşam merkezi adında bir tesis yapmış. Bu tesislerin sayısı artırılmalı" diye konuştu.

KARABAY:VALİLİK VE BÜYÜKŞEHİRİN YARDIMLARINI BEKLİYORUM

Diş Hekimleri Odası Başkan Hasan Karabay, sahte ve kaçak çalışan diş hekimlerine karşı caydırıcı önlemler getirilmesi gerektiğini savundu. Karabay, "Sahte dişçilerin önüne geçilmeli. Diş protez adelyesi adı altında ağızda çalışanların denetlenebilmesi için, mahelle muhtalarımız tarafından sağlık müdürlüğüne ve diş hekimleri odasına bildirilmesi gerekir. Sahte ve merdiven altı dişçilerle ilgili Valilik ve büyükşenir ve milletvekillerinin yardımlarını bekliyorum. Koruyucu ve önleyici politikaları savunuyoruz.Türkiye genelinde 28 bin diş hekimi var. Ancak bakanlıkta daire başkanlığı veya genel müdürlükte diş hekimlerini temsil eden bir tane diş hekimi yok" diye konuştu.  

DEMİRCİ:SAĞLIĞA YATIRIMDA SON SIRALARDAYIZ

Eczacılar Odası Başkanı İrfan Demirci, Türkiye'de sağlık harcamalarının arttığını, Sağlık Bakanlığının bütçesinin ciddi rakamlara ulaştğını belirtti. Demirci, "SGK'nın harcamaları ciddi rakamlara ulaşmış. Birde şu var, sağlığa harcanan para kara delik olarak görülüyor. Türkiye'de nüfus artıyor. Ölüm yaşı arttığı için yaşlı nüfusta artıyor. Sosyal güvenlik kurumu üzerindeki baskıda artıyor. Bugün sosyal güvenlik kurumunun 2015 yılında sağlığa ayırdığı para 60 milyar lira. Bakanlığın bütçesi bunun üzerinde. Yeterli mi? Gelişmiş ülkeler arasında Türkiye hala son sıralarda" dedi. Gaziantep'te 400 bin civarında Suriyeli olduğunu belirten Demirci, Suriyelilerin sağlık sorunları olduğunu söyledi. Demirci, "Yabancı kuruluşların sağlık hizmeti vermesinin güvenlik açısından doğru olmadığına değindi" dedi. 

YARDIM ÇIĞLIĞI

Gaziantep'te madde bağımlılığı meselesinin ciddi bir sorun olduğunu belirten Demirci, "İstanbul'da 2015 yılında madde bağımlılığı ile ilgili 191 hattına 1000 telefon açılırken Gaziantep'te 500 telefon açılmış. Bu bir yardım çığlığı. rehabilitasyon merkezlerinin sayısı artırılmalı" dedi.

CAHİDE ELİF ORHAN: 28 HASTANEMİZ VAR

Gaziantep İl Sağlık Müdür Yardımcısı Cahide Elif Orhan, sağlık hizmetleriyle ilgili sunum yaptı. Orhan, ilimizde 28 hastane, 77 ambulans, 511 eczane, 140 Aile Sağlığı Merkezi, 4 Verem Savaş dispanseri bulunduğunu söyledi.

TİRYAKİOĞLU: PİDE EKMEĞİNE COĞRAFİ İŞARET İÇİN BAŞVURDUK

Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, ekmekte kalitenin artırılmasıyla ilgili yaptıkları çalışmalara değindi. Tiryakioğlu, "İlgili kurum ve kuruluşlarla 8 adet toplantı yaptık. Pidede coğrafi işaret için başvuruda bulunduk" dedi. 

BAYRAM:FIRINLARA 250 METREKARE ŞARTI

Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Mustafa Bayram, ekmekle ilgili sıkıntı olduğunu belirtti. İlimizde 1600 pide, 115 francala olduğunu belirten Bayram,  "Kontrol etmek yönetmek öyle kolay değil. Ekmekte kalite ve gramaj sorunu var. İnsanlar ucuz ekmek istiyor. Kabarık ekmek istiyor. Pide ekmekler çabuk bayatlıyor diye şikayet var. 150 gram pide ekmeğinin 175 grama yükseltilmesi gerekir. Bayram, pide fırınları kurulurken bundan sonra 250 metrekarenin altındakilere ruhsat verilmemesi gerektiğini söyledi. Bayram, ekmekte coğrafi işaretin yanısıra, butik fırınların açılması gerektiğini söyledi.  

TOLAY:GAZİANTEP'İN GÜRÜLTÜ HARİTASI OLUŞTURULDU

Büyükşehir Belediyesi genel sekreter yardımcısı Serdar Tolay, belediyenin sağlık yatırımlarını anlattı. Tıp Merkezinin hastaneye dönüştürüldüğünü, özellikle yeşil kartlıların büyük rağbet gösterdiğini anlatan Tolay, 33 hastanın yattığı Oya Bahadır Rehabilitasyon Merkezi'ni ise bakanlığın model aldığını söyledi. Tolay, tüp bebek, ağız ve diş sağlığı, tüberküloz, organ bağışı, obezite, otizmli, kas hastaları hastaları, kanser ve sağlık alanında yapılan çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.  Tolay, sinek ilaçlamasında başarılı bir sezon geçirdiklerini de belirtti.

ASLAN:ÖKKEŞ BEYE KULAKLIK HEDİYE EDECEĞİZ

Mehmet Aslan, gürültü konusunun kolay çözülecek bir konu olmadığını belirterek, "Ökkeş Özekşi'ye acil bir kulaklık hediye edeceğim. Gündüz gürültüsünden de vazgeçtik. Şu hafta sonları gece 12'den sonra bir kıyamet kopuyor. Gelen gelin, davul zurnayı, kornayı da anladık pat-küt Suriye'ye mi, saldırıyorlar bize mi saldırıyorlar ne yapıyorlar diye şaşırıp kalıyoruz. Allah yardımcımız olsun" dedi.

AĞCA:TRAFİK MANEN YIPRATIYOR

Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Hamza Ağca, hava kirliliği, trafik sorununun sağlık üzerindeki olumsuz etkilerine değindi. Ağca, kantinlerin daha sık denetlenmesi üzerinde durdu. Sıhhi tuvalet eksikliğinden bahsetti. Organizenin atık sularının bir çok köye zarar verdiğini iddia etti.

KARPUZCU:NİZİP ÇAYINI ORGANİZE KİRLETMİYOR 

Emekli çevre profesörü Mehmet Karpuzcu, toplantıda, sağlıklı sudan, koruyucu hekimlikten bahsedilmediğini anlattı. Karpuzcu, "Hastalıktan sonra tedaviden ziyade hastalanmamayı öğretmeliyiz. Nizip çayının kirlenmesiyle ilgili herkes sorumlu Organize Sanayi Bölgesi diyor ama organizeden Nizip deresine kadar 23 köyümüz var. Bunların foseptikleri doğru dürüst çalıştrılmıyor. Ayrıca Nizip'in 100 binin üzerindeki nüfusunun arıtılmamış atık suları Nizip çayına gidiyor. Fıstık kavlatma, zeytin kavlatma suları bu çaya gidiyor. Zeytinyağı fabrikaları 3 fazlı sistemi kullanıyor, oysa bütün dünyada iki fazla kullanılıyor. Avrupada, fıstık yaşken kavlatıyorlar. Bizde ise kurutuyoruz, sonra kavlatmak için tekrar ıslatıyoruz" dedi.

Mehmet Aslan, fırınların baca temizliği ile ilgili gelen bir şikayeti okudu. Şikayette, Gaziantep'te 1600 fırın, 1000'e yakın lokanta ve restoarant olduğu, bunların hiçbirinin baca temizliği yaptırmadığı, bunun hava kirliliğinin temel sebebi olduğu iddia edildi. Aslan, "Baca temizliği kültürümüz çok az. Allah rızası için bu konuda öyle bir çalışma yapalımki, baca temizlemecilere bir iş çıksın" dedi. 

NAKIBOĞLU:ARITMAMIZ ÖDÜL ALDI

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cahit Nakıboğlu, arıtma konusu en hassas oldukları konunun başında geldiğini söyledi. Nakıboğlu, "Bizim arıtmamız Türkiye'de birincilik ödülü aldı. Bilgisayar ortamında kontrol ediliyor. Attığımız suyu gelip kontrol etsinler. Dereye ağaç dikmiş, temizleyelim dedik. Ağaçlarımı yıkıyorlar diye kıyamet koparıyor. Renk, koku arıtmamız var. Halkımız müsterih olsun" diye konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum