1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KENT KONSEYİNDE BAKAN FARKI
KENT KONSEYİNDE BAKAN FARKI

KENT KONSEYİNDE BAKAN FARKI

Gaziantep Kent Konseyinin genel kuruluna ilk kez bir Sağlık Bakanı katıldı. Tesadüf eseri, konseyin sağlık gündemiyle yaptığı genel kurula denk gelen...

A+A-

Gaziantep Kent Konseyinin genel kuruluna ilk kez bir Sağlık Bakanı katıldı. Tesadüf eseri, konseyin sağlık gündemiyle yaptığı genel kurula denk gelen Mehmet Müezzinoğlu, konseyin yapısını öğrenince, "başka illerde Gaziantep kent Konseyini örnek göstereceğim"dedi. Bölgedeki sağlık yatırımları ve Suriyelilerin sağlık sorunlarıyla ilgili toplantı yapmak üzere Gaziantep'e gelen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Sağlık konusuyla toplanan Gaziantep Kent Konseyi toplantısına katıldı. Suriyeli diş hekiminin iş talebini dinleyen Bakan Müezzinoğlu, "Damdan düşenin halinden damdan düşen anlar. Çok duygulandım. Bende geçmişte Yunanistan vatandaşıydım. Kaçak çalışmanın risklerini, azınlıkta kalmanın ne olduğunu iyi bilirim. Bu ülkede liseyi, tıbbiyeyi bitirdim. Bu ülke öyle bir ülke ki o koşullarda biri Sağlık Bakanlığı yapabiliyor. Çözüm üreteceğiz. Hiç korkunuz tereddütünüz olmasın" dedi. Bakan Müezzinoğlu, 1.5 yıl geciken ve başka bir bölgeye taşınan 1875 yataklı Şehir hastanesinde bundan sonra gecikme olmayacağını da belirtti. 

KATILIM BÜYÜK OLDU

Kent Konseyinde Eczacılar Oda Başkanı İrfan Demirci ve Büyükşehir genel sekreter yardımcısı Serdar Tolay'ın sunumlarıyla birlikte CHP Gaziantep eski Milletvekili Dr. Mehmet Şeker de konuştu ve Türkiye'de çok fazla reçete yazıldığını, belirterek "İngiltere'nin nüfusu bizden fazlayken bizim üçte birimiz kadar reçete yazılıyor, Türkiye olarak yılda 350 milyon reçete yazıyoruz. Koruyucu sağlık hizmetine ağırlık verilmeli. Koruyucu sağlık hizmetini aşıdan ibaret görmemeliyiz" dedi.

ŞEKER'DEN NÜKLEER VE KİMSAYAL SİLAH UYARISI

Şeker, poliklinik sayısının fazlalığına dikkat çekerken,  90 milyon kişinin acile gittiğini anlatarak,"İnsanlar para alınmıyor diye acile gidiyor. Acil hastalar mağdur oluyor. Gaziantep'te 400 binin üzerinde Suriyeli var oysa nüfusumuz içinde Suriyeliler gözükmüyor. Suriyeliler konusunda bakanlıktan ciddi destek bekliyoruz" dedi.

Gaziantep'in altında ciddi çatışma olduğunu, bir savaş durumunda kimyasal ve nükleer silah kullanma olasılığının çok fazla olduğunu belirten Şeker, "Yaralanma durumlarına karşın ciddi sağlık tedbirleri yok. Gaziantep bedel ödüyor, işini, aşını, sağlığını paylaşıyor. Sağlık Bakanlığından ciddi destek almalı" dedi.

Şeker, 1875 yataklı Şehir hastanesini de eleştirerek, "Dünyada böyle bir şey yok. Bunun yerine ihtiyaç olan yerlere 200-300 yataklı hastaneler yapalım. Böyle trafik sorunu olmaz. Bugün şehrin bir tarafından diğer tarafına 45 dakikada gidiyoruz" dedi. 

SURİYELİ DOKTORUN FERYADI

kent konseyinde sürpriz bir gelişme daha yaşandı ve Suriyeli diş hekimi Muhammed Kaddo söz alarak " 3.5 yıldır Gaziantep'teyim. İşsizim. Türkiye'de diş hekimi, eczacı, ebeler çalışamıyor. Biz kardeşiz. Biz kendimizi yabancı görmüyoruz. Bize bu hakkı tanıyın. Türk akrabalar var. 400 bin Suriyelinin sağlık sorunları var. 200 doktor, eczacı, diş hekimi işsiz. Heyet kuruyoruz ancak nereye gideceğimizi bilmiyoruz. Kaçak olarak çalışıyorlar. Savaş öncesi 17 bin Hepatit hastası vardı. Vatandaş hakkı verin, Türk vatandaşı olayım. El ele tutuşalım. Sağlık ocakları bir ebe, bir tercüman bulundursun. Allah sizi terörden uzak tutsun" dedi.

MÜEZZİNOĞLU, MEHMET ASLAN'I KUTLADI

Bakan Mehmet Müezzinoğlu ise, kendisine Gaziantep Kent Konseyinin yapısı ile ilgili bilgi veren Başkan Mehmet Aslan'a teşekkür ederek,  gideceği illere örnek göstereceğini söyledi. Müezzinoğlu, Suriyeli misafirler nedeniyle yükümüzün ağır olduğunu ancak bu yükün altından kalkabileceğimizi söyledi. Suriyelilerle ilgili geleceğin iyi planlanması gerektiğini belirten Bakan Müezzinoğlu, "Reel, sürdürülebilir plan yapılacak. Hep birlikte planlayacağız, sizlerde uygulayacaksınız" dedi.

BAKAN DUYGULANDI

Suriyeli diş hekiminin kendisini duygulandırdığını belirten Bakan Müezzinoğlu şunları söyledi:"Trakya göçmeni olarak bende geçmişte Yunan vatandaşıydım. Azınlıkların durumunu iyi bilirim. Bu ülkede liseyi, tıbbiyeyi bitirdim. Suriyeli kardeşimiz anlatınca birebir o günleri hatırladım. O dönemde kaçak hekimlerin aldıkları riskleri hatırladım. BU ülke öyle bir ülkeki, o koşullarda birisi Sağlık Bakanlığı yapabiliyor. Bu milletin yüreği cömerttir. Merak etmeyin adres burada. Damdan düşen, ağaçtan düşen kardeşin burada. Çözüm üreteceğiz. YÖK'te bu konuda toplantı vardı. Hiç korkunuz tereddütünüz olmasın. Emniyet, güvenlik anlamında asla en ufak bir tereddütünüz olmasın. Yönetim olarak Suriyeliler konusunu daha güçlü planlamamız gerekiyor" dedi.

HEKİM AÇIĞIMIZ VAR

Bakan Müezzinoğlu, Türkiye'de temel sorunun hekim açığı olduğunu belirterek, "Gelişmiş ülkelerde 10 bin nüfusa 37 hekim düşerken, bizde 10 bin nüfusa 17 hekim düşüyor. 20 bin uzman hekim açığımız var. 10 bin pratisyen açığımız var. Geçmişte hep bakan açığı olduğu söylenmiş. Maalesef bu ülkenin aydınları bu ülkenin aydınlık geleceğine katkı sağlayan bir duruş sergilememişler."

ŞEHİR HASTANESİ NEDENİYLE MAHÇUBUM

Şehir hastanesi konusunda mahçup olduğunu belirten Bakan Müezzinoğlu, " Perilikaya devlet hastanesi inşaatı devam ediyor. Bu hastane bittiğinde Gaziantep rahat bir nefes alacak. Şehir Hastanesi'nde gecikme oldu. Belki bunda benimde vebalim var. Şehitkamil Belediye başkanı eski TRT'nin yerinin doğru olmadığı bana söylenmişti. İkinci gelişimde tekrar söylendi. 6 aylık gecikmeyi göze aldık. Gecikme 1.5 yıl oldu. Bundan sonra bir gecikmemiz olmayacak. Mersin ve Bilkent'teki şehir hastanesini yapan firma Gaziantep'teki ihaleyi de aldı. Bizden onayı çıktı. Allah'tan bir şey olmazsa gecikme olmayacak. 1875 yataklı şehir hastanesinin arkasındayım. Yatırımlarda ve sendeleme ve gecikme dönemi bitti. 6 ay sonra şehir hastanesinin inşaatının hızla devam ettiğini göreceğim"diye konuştu. Meral KINACILAR, Muharrem TÜRKOĞLU

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum