1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kent Konseyi toplandı
Kent Konseyi toplandı

Kent Konseyi toplandı

Gaziantep Kent Konseyi, 4. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi. Mehmet Aslan başkanlığında yapılan ve 3.5 saat süren kurulda kentin ulaşım ve trafik...

A+A-

Gaziantep Kent Konseyi, 4. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi. Mehmet Aslan başkanlığında yapılan ve 3.5 saat süren kurulda kentin ulaşım ve trafik sorunları dile getirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yeni ulaşım master planının ihalesinin yapıldığını ve çalışmalara başlandığını belirtti. Şahin, servis araçları ve ilçelerden gelen araçların merkeze girmesinin önleneceğini bu konuda UKOME'nin kararlarının uygulanacağını söyledi. Hafif raylı sistemin bazı yerlerde yer altına ineceğini belirten Şahin, otopark projeleri ve tek yön uygulamasının da önemine değindi. Şahin, şehir merkezinin yükünün hafifletilmesi gerektiğini belirterek, "Tapu dahil, emniyet dahil merkezden çıkarılmalı" dedi.

Gaziantep İhracatçılar Birliği Toplantı Salonunda gerçekleşen kurula Ak Parti Gaziantep Milletvekili Halil Mazıcıoğlu, CHP Gaziantep Milletvekilleri Mehmet Şeker, Ali Serindağ'ın yanısıra sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda muhtar katıldı. Ulaşımda yaşanan sıkıntıları ana başlıkları ile sıralayan Kent Konseyi Başkanı Mehmet Aslan, genel kurul üyelerinin desteği ile Gaziantep'in sorunlarına çözüm üretmeye çalıştıklarını söyledi. Bin 30 kişinin gönüllü olarak kent konseyinde çalıştığını belirten Aslan, trafik çalışma grubu başta olmak üzere birçok alanda çalışma grupları oluşturduklarını, öncelikli hedeflerinin şehir içi trafik olduğunu belirterek, ayrıca  imar, eğitim, sağlık gibi alanlarda da çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

KENTTE 460 BİN ARAÇ VAR

İmar Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan şehrin "Ulaşım Mastır Planı" ile ilgili bir sunum yapan Gazi antep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, sorunların hep birlikte çözüleceğini söyledi. Fatma Şahin, imar ve ulaşımın bu şehrin ana konusu olduğunu, şu anda ulaşım master planının ihalesinin tamamlandığını ve firmaya da teslim edildiğini belirterek, ulaşımla ilgili yaptıkları ve yapacakları çalışmaları anlattı. Şahin, "Önce sorununun nedenleri çok iyi bilmemiz gerekiyor. Neden şu anda biz trafikle ilgili Gaziantep'te sorun yaşıyoruz. Nüfus ve araç artışı önemli. Türkiye ortalamasının iki katı bir büyüme ile karşı karşıyayız. Biz kentin planlamasını buna göre yapmalıyız. Trafik insan vücuduna benzer. Akışı sağlamadığınız sürece tıkanma noktaları oluşuyor. Şehrin merkezinden tapu ve emniyet dahil dışarı çıkmalı, merkezin yükünü hafifletmeliyiz. 2007'de bu şehrin nüfusu 1500'dü,  250 bin araç vardı, bugün şehrin nüfusu 1800, 460 bin araç var" dedi.

GÜNDE 660 BİN KİŞİ TAŞINIYOR

İmar ve ulaşım master planını aynı anda hayata geçirmek gerektiğini söyleyen Şahin, "Merkeze geldikçe yollar daralıyor, çevreye gittikçe yollar genişliyor. Trafik insan vücudunda dolaşan bir kan gibidir. Nasıl ki bu vücutta kan damarlarda dolaşmayınca sıkıntı çıkıyorsa, trafikte de öyle sıkıntılar çıkıyor. Kılcal damarları açacağız. Bizim kentimizdeki nüfusun yüzde 85'i kent merkezinde toplanıyor. Bu açıdan da trafikte istenmeyen sıkıntılar olabilir. Organize Sanayi Bölgesi'ne günlük 120 bin, küçük sanayi sitesine de günlük 60 bin kişi gidip geliyor. Gaziantep'te 929 toplu taşıma aracı ile günlük 660 bin kişi taşınıyor. Birçok bulvarlar 4 şerit ile başlayıp sonra 2 şeritte düşüyor. Bunun sıkıntılarını yaşıyoruz. Özdemirbey Caddesi, Ali Nadir Bulvar ve Gaziantep Üniversitesi kavşaklarının bunlara birer örnek" dedi.

UKOME KARARLARI UYGULANACAK

'Trafikte akışları çok iyi planlamamız lazım' diyen Şahin, otopark projelerini hayata geçireceklerini söyledi. Şahin, "Göbekleri kaldırdık yüzde 30 iyileşme oldu. Tramvay güzergahında U ve sola dönüşleri yasakladık yüzde 30 rahatlama oldu. 8 kavşakta tramvayı kırmızı ışıkta durdurduk, yüzde 30 iyileşme oldu. UKOME'den aldığımız kararlar var. Bunlardan biri işçi servislerinin şehre girmeden çevre yolunu kullanarak gitmesi. Yeni emniyet müdürüyle biraraya geleceğiz, bu konuda ciddi bir denetim gerekiyor. Artık ilçelerden gelen dolmuşlar kırsal terminali kullanıyor, ya da otoparkları. Bunu başardık.  UKOME kararları uygulanacak. Ciddi denetim ihtiyacı var. Ayrıca otobüslerle ilgili ölçüm yaptırıyoruz. Arka arkaya boş giden araçlar var. Biz yolcu değil araba taşıyoruz. Bu yakıt israfı, hava kirliliği demek. Hepsi mahkemelik olmuş, bu konuda verilmesi gereken kararlar var, ne yapılması gerekiyor onu yapalım. Cesaretimiz yüreğimiz var. Ulaşımda doğru planlamalar yapmazsanız bu konu bir canlı bomba. Hedefimiz 2 Milyonun hakkını korumak. Bu şehir hepimizin sorunları birlikte çözeceğiz" diye konuştu.

KEMAL KÖKER'İN TEK YÖN OLMASI İSTENİYOR

Geometrik düzenlemeler yaptıklarını, otoyolunun çevre yolu olarak kullanılması gerektiğini söyleyen Şahin, "Diş fakültesinin oradan çevre yoluna sola dönüşler yasaklanıyor. Sinyalizasyonları yapıldı. Radikal kararlar almak lazım. Atatürk, İnönü, Hürriyet Caddesi tek yön olsun mu diye halka sorduk. Yayalar Hürriyet Caddesi tek yön olsun derken esnaf çift yön istedi. Sadece Kemal Köker de herkes tek yön olmasında hem fikir" dedi.

RAYLI SİSTEM YER YER ALTA İNECEK

Şahin, Şehirgösteren ve Dedeman Otel önünde kavşak çalışmalarının devam ettiğini belirterek, Abdulkadir Aksu Bulvarını 15 gün içinde bitirileceğini söyledi. Şahin, "Naci Topçuoğlu Bulvarı, Beykent TOKİ-Araban Yolu ve Erdem Koleji Köprülü kavşakları yapılacak. Hafif raylı sistem ile günde 65 bin yolcu taşındığını, bu sayıyı 120 bine çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, "Hafif Raylıyı bazı yerlerde alta indirmemiz hemzemin yapmamız lazım. Raylı sistemde duraklar uzatılıyor" dedi. Şahin, göreve geldikten sonra 22 km Şahinbey, 18 km Şehitkamil bölgesinde olmak üzere toplam 40 km yeni yol yaptıklarını belirtti.

MAZICIOĞLU:ILS CİHAZI GELMEK ÜZERE

Halil Mazıcıoğlu, son 1 ayda çok sayıda uçak seferinin iptal edildiğini kendisinin de Adana'dan Ankara'ya gitmek zorunda kaldığını belirterek, "Ancak esas pist yapılıyor. Yeniden ihale edildi. Önceki firma mahkemeye verildi. Tabi uçak iptallerinde sis çok önemli etken. Sabiha Gökçen'e de sis yüzünden uçak inmedi. ILS cihazı gelmek üzere, bu konuda çalışma yapılıyor. Havaalanında gelen yolcular için yeni bir salon yapılıyor. Gaziantep'e günlük 26 uçak geliyor, 26 uçak gidiyor. Otoparkın yetmediği söyleniyor. Havaalanı otoparkı da genişletilecek" dedi.

SEVEROĞLU:BU KENTTE AYRICALIKLI İNSANLAR VAR

Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Sıtkı Severoğlu, 2. Ulaşım master planının hayırlı olmasını dileyerek başladığı konuşmasında, sinyalizasyon, kavşak çalışmalarının trafiği önemli oranda rahatlattığını, ama trafik konusunda hala sıkıntıların devam ettiğini söyledi. Severoğlu, "Trafikte denetim konusu sıklaştırılmalı. Araçlar artık üçüncü sıraya park ediyor. Resmi araçların yaptığı küstahca parklar var. Otobüs durağına araç park ediyor. Bu kentte ayrıcalıklı insanlar var. 100 metre ileriye park etmiyorlar. Bu işi özelleştirmemiz lazım. Emniyet muhatap olmasın. Uydu kentten dolayı başkanı kutluyorum" dedi. Gaziantep-Kilis yolunun berbat durumda olduğunu belirten Severoğlu sık sık ölümlü kazalar yaşandığını söyledi.

ŞEKER: PİSTİ YAPAN FİRMA MAHKEMEYE VERİLDİ

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, havaalanındaki pistin dolgusunun doğru yapılmadığını, malzemenin uygun kullanılmadığını belirterek, "Yapan firmayı mahkemeye verdiler" dedi. ILS cihazı için yetkililerle görüşme yaptığını söyleyen Şeker, "ILS cihazı 800 metresi göremezse inemiyor. İstanbul ve Ankara'daki cihaz 150 metreyi görüyor. Bunu bizde rica ettik" dedi.

Bütün sıkıntıların nedeninin iyi planlama yapılmamasından kaynaklandığını belirten Şeker, "Karataş 80-100 bin nüfusa göre planlanmış. Şu anda 250 bin nüfus yaşıyor. Siz birde buraya 1800 yataklı hastane yaparsanız bu günlük 25 bin kişinin o hastaneye gidip gelmesi anlamına gelir. Karataş'a birde esnafı götürüyorsunuz. O zaman trafiği, çevreyi, hava kirliliğini siz kendiniz yaratıyorsunuz. İyi planlamalar yapmalıyız ve vatandaş 50 sonrasını görüp bilmeli. Başkan trafik için insan vücudunu örnek verdi. Ancak insan vücudu tek yöndür, gidiş, geliş yoktur. Bazıları rahatsız olabilir ancak 2 milyon insanın rahatı önemlidir. Bu anlamda tek yön uygulaması yapılmalıdır. Parkomatla ilgili sorunlar var. İnsanları yürütmeliyiz. Obezite ve diyabet Gaziantep'te önemli bir sorun. Yeni otoparklar yapılmalı. Birde kamu kurum ve kuruluşlarında mesai saatleri değiştirilmeli. Örneğin İstanbul'da bir kurumun mesai saati 7.5, diğer bir kurumun 8, bir başka kurumun 8.5 devam ediyor. Bu trafiği önemli ölçüde rahatlatır" dedi.

COŞKUN:CAN ACITMAK LAZIM

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Yavuz Coşkun, tek yön uygulamasının önemine vurgu yaptı. Coşkun, "Esnaf karşı çıksada uzun vadede onlarında faydasına olacak. Bu kan dolaşımını hızlandıracak. Eğitim ve denetim önemli. İnsanlar fıstık kabuklarını dışarı atıyor. Can acıtmak lazım" dedi.

BOZGEYİK: İBRAHİMLİ'YE CAMİ VE MEYDAN YAPILMALI

Şehitkamil Belediyesi eski Başkanı Mehmet Bozgeyik, Fatma Şahin'in trafikte aldığı bazı kararlardan dolayı kutladı. Bozgeyik, 50 metrelik yolun yapılarak çınar ağaçları dikilmesinin güzel olduğunu belirterek, "Organizeden gelen araçların şehir trafiğini tıkadığını söylediniz, uydu kentler yapalım bu güzel proje. Biz Merveşehir Safaşehir yapmışız. Raylı sistem ıslah edilmesi güzel. Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi'nden gelirken sıkıntı var. Şehitkamil Belediyesi'nin İbrahimli'ye yaptığı Şehitkamil Anıtının olduğu meydana kim meydan der? İbrahimli'ye Sultan Ahmet Cami ve meydanı yapılmalı" dedi.

ÖMER CAN:OTOPARKLAR YAPILMALI

Ömer Can, yer altı otoparkları ve tek yön uygulamasının önemine değindi. Can, yap-işlet, devret yöntemiyle otoparklar yapılmasını gerektiğini belirtti. Fevzi Çakmak'taki orta refüjün çıkarılması gerektiğini söyleyen Can, "Orta refüjden bir gidiş, bir geliş kazanabiliriz" dedi. Şahin'e eskilerin tecrübesinden faydalanması gerektiğini söyleyen Can, "50 sene önce bunları düşünememişler. O zaman şehrin bugünü düşünülseydi bizler bugün başka şeyler konuşurduk" dedi.

DURMUŞ İŞSEVER:ESKİLERİ TENKİT ETMEYİN

Durmuş İşsever söz alarak, "Her günün bir padişahı var. 50 sene önce bunları düşünemezdik. O günün şartlarında yöneticiler ellerinden geleni yaptılar. Bölgenin en büyük kanser hastanesini yaptılar. Lütfen eskileri tenkit etmeyelim. Eski yönetimi iyi analımki, bugünkü yönetim de iyi anılsın. Acaba Organizedeki demiryolu İstasyona kadar yolcu taşıyacak mı?" dedi.

ALİ SERİNDAĞ: STADYUMUN YERİ ÖNEMLİ

CHP Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ, Fatma Şahin'in resmi binaları dışarı taşımak gerektiği yönündeki sözlerini hatırlatarak, "Bunun bilimsel bir yanı yok. Eskiyi muhafaza edeceksin ve yenilerini yapacaksın" dedi. 

Uydu kentler projesini desteklediğini belirten Serindağ şunları söyledi:"Kent merkezine özel araçların girişini özendirmeyecek tedbirler alınmalı. Plan yapılıyor ama önemli olan uygulama. Plana uymamanın cezası yok. 2006 yılındaki ulaşım master planı yapılmış ama büyük oranda uygulanmamış. Stadyumun yeri önemli. Biz buranın meydan ve altının otopark olmasını istiyoruz. Hala bu stad konusunda endişelerimiz var. Orası uyumaya terkedilmiş bir konu. Raylı sistem için yeraltını kullanmak lazım. İstanbul, Ankara'da metroyu ulaştırma bakanlığı üstlenmiş. Gaziantep'i Türkiye'ye örnek gösteriyorlar o zaman metrosunu da bakanlık üstlensin. Gaziantep'e hızlı tren yapılıyor. Ancak bu yüksek hızlı tren değil. Demiryolu taşımacılığını özendirmek lazım" diye konuştu.

ASLAN:BU KONULARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Mehmet Aslan, "Yeni bir havaalanı çalışması, metro çalışması, yüksek hızlı tren ve Hassa-Dörtyol tünelinin takipçisi olacağız" dedi.

PARKOMAT UYGULAMASINDA SIKINTI VAR

Funda Suran, 65 yaş üstündeki insanlara halk otobüslerine binemediklerini belirterek, "Bedava diye bu insanlara zorluk çıkarılıyor. Ambulans geçişlerinde sıkıntı var.  Parkomatı yeni bir şirket almış. Daha önce 1 saat için geçerli olan 1.5 TL ücret şimdi uygulanmıyor. 10-15 dakika bir yere aracınızı koyduğunuzda sizden 1.5 TL alıyorlar. Daha 1 saatınız dolmadan başka bir alana aracınızı koyduğunuzda yine 1.5 TL istiyorlar" dedi.

TİTİZ:TİLMEN OTELİ YIKILMALI

Ökkeş Titiz ise, trafik yönünden muzdarip olduğunu belirterek, "Biz Kayseri'yi niye örnek alıyoruz, Kayseri bizi örnek alsın. Ucu kime giderse gitsin, Tilmen Oteli yıkılmalı. 10 dakika için bu şehirde 6 lira otopark parası ödüyoruz. Böyle bir rant var mı?" dedi.

SERBEST KARTLARI İPTAL EDİN

MHP İl Başkan Yardımcısı Mesut Başüzümcü, 4 ay önce de 65 yaş üstü insanların otobüslere alınmadıkları konusunda şikayetleri gündeme getirdiğini ancak şu ana kadar hiçbir çözüm bulunmadığını söyledi. Başüzümcü, "Benim annem 80 yaşında. Dolmuşa her bindiğinde hakarete uğruyor. Serbest kartları iptal edin, parasıyla binsinler. belediye bütçesinden devlet bütçesinden halk otobüslerinin sırtından kurban kesmeyelim" dedi.

ŞOFÖRLERİN AŞAĞILAMALARINDAN BIKTIK

Kent Konseyi Engeliller Meclisi Başkanı Ali Solar, engellilerin sarı otobüs şoförlerinin aşağılamalarından bıktığını söyledi. Solar, "Otobüsler 65 yaş üstü için açılan davayı kazanmışlar. Devletin ve belediyenin bize verdiği hakkı kullandırtmak istemiyorlarsa gidip başka yerde taşımacılık yapsınlar. Sarı çizgilerin oluşumu, kaldırımların standart hale getirilmesi ve binaların engellilerin faydalanacağı standarda getirilmesini istiyoruz" dedi.Eyüp Sultan Mahalle Muhtarı Makıf Turak, toplu taşımadan şikayetçi olduğunu belirterek, 65 yaş üstünün büyük sıkıntılar çektiğini, otobüs hatlarının sayısının artırılmasını istedi.

KÖSE TRT'NİN YERİNİ GÜNDEME GETİRDİ

CHP İl Başkanı Sait Köse, TRT'nin yerinin konut alan yapılacak olması, Fevzi Çakmak'ta bulunan Telekom'un yerinin turizm alanına dönüştürülüyor olması ve Belkıs mahallesinde 130 hektar ağaçlıklı alanın konut alanı yapılmak istenmesini eleştirdi. Hemşehri Dernekleri Başkanı, saat 12'den sonra otogardan şehir merkezine araç olmadığını belirterek bu konuda çözüm bulunmasını istedi.

ŞAHİN:TRT'NİN YERİNDEN AĞAÇ KESİLMEYECEK

Fatma Şahin, TRT'nin yeriyle ilgili açıklama yaptı. Şahin, "Bu bölgede ciddi sıkışma olduğunu, şehir hastanesininde buraya yapılmasıyla bu sıkışmanın daha da artacağını belirterek, "Sağlık Bakanımız buraya geldiğinde kendisine durumu anlattık. Önce işçi taşıyorduk, şimdi hasta taşıyacağız dedik. Bakanımız 'Peki nasıl çözüm üreteceksiniz? dedi. ?izde belediyeye geçtik ve Vali, ilçe belediye başkanlarıyla birlikte Şahinbey ve Şehitkamilden yerler gösterdik. Tramvayın son durağında 300 dönümlük arazi üzerinde mutabakata vardık. 50 dönüm de biz kamulaştırma yaptık. TRT'nin yerinden tek bir ağaç kesilmeyecek, yeşil korunacak, onun dışındaki alan üzerinde çalışma olacak" dedi.

KINA: TÜRKİYE'DE OTOMOBİL SAYISI AZ

Genel Kurulda ayrıca, Boğaziçi Proje ve Mühendislik de, yapacakları ulaşım mastır planı ile ilgili bir sunum yaparak katılımcıları bilgilendirdi. Tacettin Kına, "Otopark sorununu çözmeden bu şehrin trafik sorununu çözmemiz çok güçtür. Bisiklet uygulaması, her bölge için ayrı bir otopark geliştirilmeli. Toplu taşıma araçları merkezde ciddi bir yığılma oluşturuyor.  Avrupa'da bin kişiye 400-500 araç düşerken Türkiye'de bin kişiye 120 araç düşüyor. Türkiye'de otomobil sayısı Avrupa'ya göre çok düşük" diye konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.