1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kararsızlar dönüyor
Kararsızlar dönüyor

Kararsızlar dönüyor

ÖZEKŞİ: Lütfen Gaziantep lobisini harekete geçirelim. Bürokratımız çok. Ankara'da çok dağınığız. Dolu dolu birikimli insanlar var, kent olarak onların...

A+A-

ÖZEKŞİ: Lütfen Gaziantep lobisini harekete geçirelim. Bürokratımız çok. Ankara'da çok dağınığız. Dolu dolu birikimli insanlar var, kent olarak onların bilgi birikimi, uzmanlığına ihtiyacımız var. Sizin öncülüğünüzde çok güzel bir şekilde bunu yapabiliriz. Sayın Gül, gazete olarak misyonumuz Gaziantep'in sorunlarını gündeme getirmek. Bu şehrin daha yaşanabilir hale dönüşmesi için elimizden gelen ne varsa yapmak. Biz sadece sorunları dile getiriyor, önerilerde bulunuyoruz. Bazı eleştiriler olursa sakın alınmayın, bize küsmeyin.Şu bir gerçek ki, biz kent sorunundan başka hiçbir şey konuşmayız. Şahsımız adına kişisel bir isteğimiz olmaz..  Bu konuyu bilmenizi isteriz. Şehir içi trafik sorunu palyatif tedbirlerle çözülemez. Radikal kararlar alınmalı mutlaka. En basiti Karagöz istikametinden Şehreküstü, Ünaldı, Karayılan'a gidiyorsunuz, trafikte adeta işkence çekiyorsunuz. Üniversite kavşağında, Karataş gelişi tam bir rezalet. Oraya ne yapılacaksa yapılsın ve çözüm bulunsun. Aslında Ünivesitenin önünden değilde aralardan dönüş sağlanabilirdi. Uydu kent projesi her yönüyle doğru bir proje. Ama sadece bu projeyle sınırlı kalınmamalı. Bunun gibi şehrin çevresinde  4-5 tane daha olması lazım. Örneğin Beykent bölgesine Şehitkamil OSB'ye bağlantılı 50 metre genişliğinde yol yaptı orada organizenin nefes alması sağlanacak bu önemli. Fakat Beykent yeterince geliştirilemiyor, yeterince yapılandırılamadı. Havaalanı park sorunu ve tuvaletlerin pis oluşu Gaziantep'e yakışmıyor.

 GÜL: Çözüm sürecinin örneği aslında Gaziantep'te var. Çözüm sürecinin amacı sosyal ,kültürel ve ekonomik rehabilitasyonu sağlamak, birlik beraberliği sağlamak, Gaziantep bunu yapıyor. Gaziantep'te olmak, Gaziantepli olmak bir ayrıcalık olmalı. Gaziantep kültürü imtiyazı oluşturmalıyız. Mutfak kültürünün yanısıra, Karkamış, Yesemek, Zeugmasıyla, ortak Gaziantep aklını oluşturmak, sanayicisinden çalışanına kadar şehir bilincini oluşturmak gerekiyor. Zemin müsait. Sadece bir yere  yoğunlaşmayacağız. Fakat şunun altını çizmek istiyorum. Önce bölgenin doğalgazını altyapısını yapacaksınız. Doğu aksında da böyle bir uydu kent olacak. Allah'a şükür buna gücümüz var" dedi. Gaziantep'te bir deyim var ya Kale altında bir yalan söyler Şehreküstü'de kendi inanır. CHP kendileri söyleyip kendileri inanıyor. Vatandaş ise hizmeti yapan hükümeti biliyor. Eksik de olsa bir çok hizmet yaptık.15.5 milyar lira yatırım yapmışız. Ama bunu daha fazla artırmayı düşünüyoruz. Sağlıkta, eğitimde ulaşımda çok daha güzel işler yapacağız. Ulaşımla ilgili hemen şurayı açıyorum la sorunlar çözülmez. Gazi ray, hızlı tren projesi hayata geçecek. Metro mu gerekiyor, metrobüs mü  gerekiyor, hava tramvayı mı gerekiyor? Bu şehrin 50 sene sonrasını planlamak için ulaşım master planının çıkması gerekiyor. Şehrin sorunlarını birlikte konuşarak çözmeliyiz. Sık sık görüşmekte yarar var. 

ORTAK NOKTALARI GAZİANTEP'İN MENFAATİ 

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Adayı Abdulhamit Gül, gazetemize yaptığı ziyarette Ökkeş Özekşi ile seçim sürecini, Gaziantep'in sorunlarını ve projelerini konuştu. Gül, Özekşi ile seçim çalışmalarından, kentin trafik sorununa, Gaziantep lobisinden, konut ihtiyacına pek çok konuda görüş alışverişinde bulundu.

Ökkeş Özekşi'nin, "Sayın Gül çok dolaşıyorsunuz, sahada durum nasıl? Seçim çalışmaları nasıl gidiyor?" şeklindeki sorusuna, Gaziantep'in çok büyüdüğünü, daha da büyüyeceğini dile getirerek yanıt veren Abdulhamit Gül, "Gaziantep'in insanı zaten çalışkan, geleceğini iyi planlar. Bugün dünden nasıl daha iyi olurum onun derdindedir. Hem sahada hem de anketlerde Ak Parti'nin çok çok iyi durumda olduğunu belirten Abdulhamit Gül, "Sokakta bire bir vatandaşla kucaklaştığımızda onu görüyoruz. Anket verileri de onu gösteriyor. Gaziantep çok iyi gidiyor. Bir hafta 10 gündür partimizin trendi çok daha yüksek. İnşallah güzel bir sonuç bekliyoruz" dedi.

KARARSIZLAR DÖNÜYOR

Kararsızların durumu nasıl? diyen Özekşi'ye Gül şu yanıtı verdi:"Kararsızların oylarının da bir haftadır yönünün belli olduğunu, muhalefet partileri konuştukça, halkın onların söylediklerini ciddiyetten uzak bulduğunu söyleyen Gül, "Koalisyon ihtimali dahi seçmeni çok büyük bir telaşa sevkediyor. Ak partinin kazanımları ve istikrar ortamı bozulmasın diyen vatandaşların Ak Parti'ye desteğini artırdığını görüyoruz. Bu seçimin sloganı huzur ve istikrar olacak" dedi..

Abdulhamit Gül, ülkemizin dört bir tarafında iç savaş krizler yaşandığını, Yunanistan'da geçen sene 100 bin memurun işten çıkarıldığını, dünyanın da istikrar aradığını ifade ederek, "Ukrayna, Suriye, Irak ortada. Ve Türkiye ortada istikrar abidesi olarak duruyor. İngiltere'da koalisyon bekleniyordu. Olmadı. İtalya'da koalisyon gelmesin diye kanun çıkartılıyor. Tek başına bir iktidarın ülkeye neler kazandırdığını en iyi Gaziantep bilir. Koalisyonlar döneminde esnafın, sanayicinin neler yaşadığını en iyi Gaziantep bilir. Halkımız 2001'i, 70'li yılları unutmadı. Türkiye'nin 70 cente muhtaç bırakıldığı bir Türkiye'den hamdolsun bugünlere geldi. Bütün dünya istikrar arıyor" diye konuştu.

SANAYİ ODASININ DUVARINA SİYAH BAYRAK ASILMIŞTI

Özekşi, koalisyon döneminde çok ciddi sıkıntılar yaşandığını hatırlatarak, "O günlerde sanayi odası kocaman binaya siyah bayrak çekmişti. 26 gün siyah bayrak asmıştı. O zamandaki kriz büyük bir krizdi. O noktaya gelmiştiki bizim gazetenin sayfasını azaltıp günlerce siyah beyaz çıkmıştık. O noktadaydı. Elbette şimdide sıkıntılar var" dedi.

Abdulhamit Gül ise, "Siyasetçilerin görevi sıkıntı varsa bunları çözmek' dedi.

AK PARTİ OYLARINI KORUR

Ökkeş Özekşi'nin, "Gaziantep'te Ak Parti mevcudu korur mu/" şeklindeki sorusuna, "9'u koruyoruz hedefimiz 12'de 12. "diyen Gül, sözlerine devamla "Sandıkta irade milletin iradesi. Millet takdir edebilir tabi. Bu bir demokrasi yarışı. Bu yarışta her türlü sonuç olabilir. 1 hafta 10 gündür Ak Parti'nin oylarında trend yükseliyor, bu çok sevindirici bir tablo var" dedi.

Milletin tek başına iktidar istediğini, Ak Parti'nin de temel derdinin başkanlık sistemiyle istikrarlı bir yönetim ve hızlı kararlar alınması olduğunu dile getiren Gül, "Tarım müdürünü, tapu müdürünü atarken bürokraside tıkanıp kalıyorsunuz. Gaziantepli hizmet bekliyor. Mazeret üretemezsiniz. Ama sistem hantal olunca hizmet geç geliyor. Biz demiyoruz ki herşeyi cennete çevirdik, eksikliklerimizi de biliyoruz ancak, bu eksikliklerimizi tamamlayacağız" dedi.

'Muhalefetin ben şu kadar vereceğim, öbürünün ben şu kadar daha fazla vereceğim' sözlerine vatandaşların inanmadığını, bu vaatlerle muhalefetin çok  netice alamayacağını söyleyen Gül şunları söyledi:"Halkımız istikrara, birlik beraberliğin devamına, huzura oy verecek. Huzurun teminatı da Ak Parti. Göç almasına rağmen Gaziantep huzurlu bir şehir, Kürdüyle, Türküyle insanlar huzur içinde yaşıyor" dedi.

KALE ALTINDA YALAN SÖYLE, ŞEHREKÜSTÜ DE İNAN

Vatandaşların yapılan hizmetlerin farkında olduğunu ve hizmetlerin devamının geleceğini düşündüğünü dile getiren Gül, "Gaziantep'te bir deyim var ya Kale altında bir yalan söyler Şehreküstü'de kendi inanır. CHP kendileri söyleyip kendileri inanıyor. Vatandaş ise hizmeti yapan hükümeti biliyor. Eksik de olsa bir çok hizmet yaptık.15.5 milyar lira yatırım yapmışız. Ama bunu daha fazla artırmayı düşünüyoruz. Sağlıkta, eğitimde ulaşımda çok daha güzel işler yapacağız. Milletimiz diyorki, siz bunları yaptınız daha da iyisini yaparsınız. O yüzden prinçte lazım, bulgurda istiyoruz" dedi.

'Ortak sevdamız Gaziantep' diyen Gül, Gaziantep'in sorunlarını bildiklerini çözümü noktasında önemli projelerin hayata geçirileceğini söyledi. Gül, "Başbakanımız Fatma Şahin, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Şanlıurfa'da Gaziantep'in sorunlarını konuştuk. Önemli adımlar atılıyor. Ortak sevdamız Gaziantep. Bu iş parti meselesinden önemlidir. Gaziantep huzurlu bir şehir. Burada yaşayanlar etle tırnak olmuşlar. Bir iki istisnai durum olmuştur. Bu Gaziantep'in ortak kazancı. Bu ortak değerleri korumamız lazım birlik beraberliği muhafaza etmemiz gerekiyor" dedi.

KONUT SORUNU KALMAYACAK

Konut sorununa da değinen Gül, "Gaziantep'te konut pahalılaştı. Gerek göçlerden dolayı gerek diğer sorunlardan dolayı konut ihtiyacı arttı. Organizede 5 milyon metrekarelik yer tahsis edildi. Başbakan onaylayacak. Bu en az 50 bin konut demek. İhtiyaç duyulursa 100 bine de çıkarız. Dar gelirli vatandaşımız, emekçi kardeşimiz ev sahibi olacak. Şu anda Perilikaya'dan, Karşıyaka'dan organizeye gidiyorlar. Şehir için trafik artıyor. Bu proje Gaziantep'te sosyal ortamı barışı muhafaza edecek" dedi.

GAZİANTEP LOBİSİ YOK

Ökkeş Özekşi, Gaziantep'in bir lobisinin olmadığını bunun büyük bir eksiklik olduğunu belirtti. Özekşi, "Öncelikli olarak Antepçi olduğumu ve şehrin haklarını arama konusunda hassas davrandığımızı bilmenizi isterim.. Ankara'da bürokratlarımız var. Milletvekillerimiz çalışıyor ama bunları güce dönüştürmede zayıf kalıyoruz. Gaziantep'in bir lobisinin olmaması büyük eksiklik. Gaziantep lobisi rahmetli Taşar döneminden sonra ciddi sekteye uğradı. Sizin olmanız iyi bir avantaj teşkil edebilir. Lütfen Gaziantep lobisini harekete geçirelim. Bürokratımız çok. Ankara'da çok dağınığız. Dolu dolu birikimli insanlar var, kent olarak onların bilgi birikimi, uzmanlığına ihtiyacımız var. Sizin öncülüğünüzde çok güzel bir şekilde bunu yapabiliriz. Bürokratları tespit eder toparlar hepsini Gaziantep'e davet edebilirsiniz, lütfen bunun oluşumunu sağlayın" dedi. Gül ise bu öneriye sıcak baktığını ve seçim sonrası harekete geçeceğini ifade etti.

METRO VEYA BAŞKA FORMÜL

Gaziantep'in ulaşımdaki sıkıntılarının kökten çözümü için öncelikle ulaşım master planının bitmesi  gerektiğini belirten Gül, "Ulaşımla ilgili hemen şurayı açıyorumla sorunlar çözülmez. Gazi ray, hızlı tren projesi hayata geçecek. Metro mu gerekiyor, metrobüs mü  gerekiyor, hava tramvayı mı gerekiyor? Bu şehrin 50 sene sonrasını planlamak için ulaşım master planının çıkması gerekiyor" dedi.

Gül, hızlı tren projesinden de bahsederek, "Rayları iyileştiriyorsunuz. Vagonları rehabilite ediyoruz. Gaziantep çözülünce bölge rahatlıyor. Gaziantep'in rahatlaması sosyal barışının korunması bölgeyi rahatlatır. Çözüm sürecindeki bölge aslında Gaziantep'te var. Çözüm sürecinin amacı sosyal ,kültürel ve ekonomik rehabilitasyonu sağlamak, birlik beraberliği sağlamak, Gaziantep bunu yapıyor. Gaziantep'te olmak, Gaziantepli olmak bir ayrıcalık olmalı. Gaziantep kültürü imtiyazı oluşturmalıyız. Mutfak kültürünün yanısıra, Karkamış, Yesemek, Zeugmasıyla, ortak Gaziantep aklını oluşturmak, sanayicisinden çalışanına kadar şehir bilincini oluşturmak gerekiyor. Zemin müsait" dedi.

Ökkeş Özekşi ise, bu konuya mesaj vererek girdi ve "Aslında Gaziantep'te zemin müsait ama ortamda müsait hale dönüştürülürse daha iyi olur. Bunun içinde diyalog, samimiyet, dayanışma olursa bu daha kolay hayata geçer" dedi.

UYDU KENT FORMÜLÜ GAZİANTEP ÇEVRESİNE AYILMALI

Ökkeş Özekşi, uydu kent projesinin Gaziantep için çok önemli bir proje olduğunu, şehrin dışarıya açılmasıyla kent merkezinin rahatlatılacağını belirtti. Özekşi, "Sadece bu projeyle sınırlı kalınmamalı. Bunun  4-5 tane daha olması lazım. Örneğin Beykent bölgesine Şehitkamil 50 metre genişliğinde yol yaptı orada organizenin nefes alması sağlanacak bu önemli. Fakat Beykent yeterince geliştirilemiyor, yeterince yapılandırılamadı. O açıdan şehrin bir çok yerinde bu tür projeler yapılabilirse özellikle batıya doğru ilerisi için iyi olur. Bu şehir nefes almalı." ded.

Abdulhamit Gül de Özekşi'yi destekleyerek, "Sadece bir yere  yoğunlaşmayacağız. Fakat şunun altını çizmek istiyorum. Önce bölgenin doğalgazını altyapısını yapacaksınız. Doğu aksında da böyle bir uydu kent olacak. Allah'a şükür buna gücümüz var" dedi.

TRAFİK SORUNUN PALYATİF ÇÖZÜMLERLE ÜSTESİNDEN GELİNEMEZ

Ökkeş Özekşi, trafik sorununun palyatif çözümlerle üstesinden gelinemeyeceğini dile getirerek, "Karagöz ve Tabakhane trafik açısından yoğun hale dönüştürüldü. Tek yönlü, çift yönlü havaya döküldü. Kalıcı çözümler gerek. Karagöz istikametinden Şehreküstü, Ünaldı, Karayılan'a gidiyorsunuz, trafikte adeta işkence çekiyorsunuz. Bu bölgeye gidişte fazla alternatif yok. Trafiğe girdiğinizde çıkamıyorsunuz. Merkezden Şehreküstü bağlantısı yok.  Gidişler başka alanlara kaydırılsa oradaki sıkıntıyı önlemiş olursunuz" dedi.  Gül ise, "Fatma hanım ulaşımla ilgili yoğun çaba sarfediyoruz. Ulaşımdaki sıkıntıların farkındayız Ancak bir anda olmuyor" dedi.

Ökkeş Özekşi ise, "Fatma hanım şikayetleri azaltayım diye palyatif tedbirlerle bakıyor. Akıllı kavşaklar yaptı, sıkıntı bitmedi. Ancak Abdulkadir Aksu'nun İpekyolu'na bağlanması müthiş, ama Disburg bulvarında kavşağa gelince olay bitiyor. Fatma hanım göbekleri kaldıracağına bat, çık yapsaydı daha uygundu. Şimdi aynı bölgeyi tekrar yapmak durumunda kalacak" dedi.

Özekşi konuşmasına devamla, Üniversite kavşağında, Karataş girişinde trafikte sıkıntı yaşandığını belirterek, "Oraya ne yaparsanız yapın, bir çözüm bulunsun. Aslında ünivesitenin önünden değilde aralardan dönüş sağlanabilirdi. Üniversiteye bir sürü araba giriyor" dedi. Gül ise, "Kalıcı projeler yapmak önemli, üst geçitse üst, alt geçitse alt yapılacak" dedi. Ökkeş Özekşi, "Köklü çözümler gerekiyor. Şehir için yapın yeterki yapın" dedi.

HAVALİMANINA PARK KONUSU VE YENİ TERMİNAL BİNASI

Ökkeş Özekşi, havalimanındaki otopark sıkıntısını da gündeme getirdi. "İnsanlar isyan ediyor, araba parkedecek yer yok, araçlar dolaşıp duruyor rezil olunuyor. Mutlaka kısa vadeli çözüm bulunmalı"diyerek, Bu görüntünün Gaziantep'e gerçekten yakışmadığını belirtti..Gül ise, "Otopark için yer tahsis edilecek. Yeni terminal yapacağız" dedi.

MEZARLIKTAN ŞİKAYET ÇOK GELİYOR

Ziyarette, Özekşi ayrıca, mezarlıkta bahşiş istendiği yolunda şkayetler geldiğini, acılı ailelere kötü muamele edildiği yönünde şikayetler de aldığını dile getirerek bu konuya da el atılması gerektiğini söyledi. Haftaya Bakış köşesine gelen yorumlarda bakılması halinde vatandaşların şikayetlerinin ciddiye alınması gerektiğini söyleyen Özekşi'nin bu konuşması üzerine, Abdülhamid Gül, "elbette, bu konular çok hassas. Camilerimizin tuvaletleri ve genel tuvaletler gözden geçirilmelidir"dedi.

GAZETEMİZİN MİSYONU GAZİANTEP'İN MENFAATLERİDİR

Ökkeş Özekşi ziyaretin son bölümünde, "Sayın Gül, gazete olarak misyonumuz Gaziantep'in sorunlarını gündeme getirmek. Bu şehrin daha yaşanabilir hale dönüşmesi için elimizden gelen ne varsa yapmak. Zaten bu sorunları, şehrin sorunlarını dile getiren tek bir gazete haline geldik. Halkın teveccühüyle bu gazete tiraj yönünden çok üstün bir yerde, vatandaşın umudu haline geldi. Biz sadece sorunları dile getiriyor, önerilerde bulunuyoruz. Bazı eleştiriler olursa sakın alınmayın, bize küsmeyin. Şu bir gerçek ki, biz kent sorunundan başka hiçbir şey konuşmayız. Şahsımız adına kişisel bir isteğimiz olmaz..  Bu konuyu bilmenizi isteriz" dedi.

Gül ise, "Şehrin sorunlarını gündeme getirmenizden memnun oluruz. Sorunlarını gündeme getirmek sizlerin, medyanın görevi, şehrin sorunlarını çözmek de bizim görevimiz. İki tarafta yapıcı olarak değerlendirsin" diye karşılık verdi. 

Ökkeş Özekşi, "Asla kişisel olarak bir beklentimiz yok. Vatandaş mağdursa, haksızlığa uğramışsa, onun takipçisi oluruz. Onların sesini duyurabileceği tek yer Gazetemiz oluyor"dedi.

ŞEHRİN SORUNLARINI SIK SIK KONUŞALIM

Abdulhamit Gül,  vedalaşmadan önce ellerindeki tüm imkanları mümkün olduğunca Gaziantep için kullanacaklarını ifade ederek, "Şehrin meselelerini birlikte paylaşalım. Sizinle sık sık sorunlarını konuşuruz. Çözme yönünde gerekli adımları atarız" dedi.

Ökkeş Özekşi ise, "Gazianteplisiniz ancak sizi Gaziantep'te çok sık göremedik. Arayı kapatmalısınız. Sizi sık görmeyi ve kentin sorunlarını gündeme taşımayı isteriz. Çünkü nihayetinde Başbakan yardımcılığı konumunuzla Gurur duyulacak bir yerdesiniz" dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.