1. YAZARLAR

  2. Mehmet Nacar

  3. ’’Kapıldım Gidiyorum/Anılar kitabından’’
Mehmet Nacar

Mehmet Nacar

Yazarın Tüm Yazıları >

’’Kapıldım Gidiyorum/Anılar kitabından’’

A+A-

Ali Dayı

Çakıt ırmağının karşı tarafındaki köyde sınıf arkadaşım Bilal öğretmenlik yapmaktaydı. Maaş günlerinde karşılaşıyorduk. Beni köyüne ve okuluna davet ediyordu.

-Yüzme bilmem, Irmaktan geçemem, dedim.

-Ali dayıyı gönderirim. O seni ırmaktan karşıya geçirir, dedi.

Bir gün Ali dayı geldi. Bilal’dan selam getirdi. Köylerine gideceğimizi söyledi. Çayımızı içtikten sonra Çakıt kıyısına indik. Orada bizim tarafı kumlarla kaplı bir alan vardı. O alana gelince Ali dayı tümüyle soyundu. Donunu bile çıkardı ve elbiselerini başına bağladı. Benim de soyunmamı söyledi. Soyundum ve elbiselerimi başıma bağladım. Tabi ki, ben donumu çıkarmadım.

Ali dayı suya karşı direnmemem gerektiğini söyleyerek elimden tuttu. Irmağa girdik. Irmak coşkun akıyordu. Minik ayak hareketleri ile ilerlemeye başladık. Irmağın ortasını geçince su boğazımıza kadar yükseldi. Akıntı bayağı zorlamaya başladı. Ayağımın altında kumların kaydığını hissediyordum. Ancak daha tuhaf olan bir durum vardı. Ali dayı akıntıya direnemiyordu. Yavaş yavaş suya kapıldığını anlayınca elinden sımsıkı tuttum ve bırakmadım.

Sonunda karşıya geçmeyi başardık. Karşı sahilde sazlıklar vardı. Sazlıkların arasından kahkaha sesleri yükseldi. Bayan sesleriydi. Sazlıklara gizlenip bizi dikizleyen köyün kızları halimize gülmüşlerdi.

Ali dayı beni değil, ben Ali dayıyı geçirmiştim ırmaktan.

Kızlar Beni Kovaladı

Bir gün Adana’dan geliyorum. Köyün dört beş kilometre kadar yaya yolu var. Anayolda minibüsten indikten sonra yaya olarak köy yoluna düştüm. Yolun ortalarına yaklaşınca yan taraftaki tarlalardan elli kadar kızın çalışmaktan döndüklerini ve şakalaşarak yola yaklaştıklarını farkettim.

Kızlar benden önce yola çıkarsa peşlerine takılmışım gibi bir izlenim doğacaktı. Belki de aralarına karışacaktım. Köye karşı ayıp olur düşüncesiyle hızlandım. Kızlar yola çıkmadan onları geçtim ve aynı hızla yola devam ettim.

Kızlar da yola çıkmışlardı. Aramızdaki mesafe fazla değildi. Seslerini ve gülüşmelerini rahatlıkla duyuyordum. Dönüp bakınca kızların benimle aynı hızda hatta daha hızlı yürüdüklerini anladım.

Hızımı arttırdım. Bir yandan da dönüp arkama bakıyorum. Kızlar da hızlarını arttırdılar. Biraz daha hızlandım. Onlar da hızlandı. Koşmaya başladım. Kızlar da koşmaya başladılar.

Kızlar bir yandan konuşup gülüşürken bir yandan da peşimden koşuyorlardı. Ter içinde kalmıştım. Bu yarış köyün önündeki yokuşa kadar sürdü. Yokuştan sonra yavaşladık ve kızlara yakalanmadan okulu buldum.

Kızlar hareketlerimden endişelendiğimi anlamış benimle dalga geçmişlerdi.

Yazar İletişim

mnacar79@hotmail.com

TLF: 0535 836 16 82

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.