Emel Gül Çakır - Benim Pencerem

Emel Gül Çakır - Benim Pencerem

Yazarın Tüm Yazıları >

Kaosun içindeki düzen

A+A-

Gözünü sevdiğiminlerinin ülkesi burası… 

Nereye gitseniz bir karmaşa. Devlet dairesine gidersin, bir işi yapmamak için başvurduğun herkes bir diğerine havale eder. Acaba tuvalete gitmeye erinip bağırsaklarını da birbirlerine mi bağlıyorlar mı diye düşünürsün ansızın. En sonunda bugün git yarın gele kalır işiniz.  Bugün git yarın gel, bizim genlerimize işlemiş bilimsel ötesi bir yaklaşımdır adeta. 

Mesela, Türkiye derecesiyle en iyi üniversitelere girersiniz ama ülkenin en iyi üniversitelerinde bile, dönem başında ders kaydı yapmak ciddi bir eziyettir. Sanırsınız ki o memur abiler ablalar atomu parçalıyorlar. Buralarda çalışan insanoğlu türünün (homo eriniskus) ne hizmet algısı gelişmiştir ne de çözüm odaklılık denen organları. 

Bu gevşekliğin sebebi nedir diye uzun zamandır soruyorum kendime. Bu insanlar motive değil. İnsanları nasıl motive edebiliriz? Motivasyon hormonu varsa birkaç şırıngayı şah damarlarına saplayıp kaçabilirim! Neden bu devlet kurumlarındaki memurların suratı sirke satar? Nasıl olur da orada bulunma sebebi olan vatandaşı azarlama hakkını görürler kendilerinde? 

Sirke bu arkadaşlara bir aile mirası mıdır yoksa sonradan mı edinmişlerdir? Acaba kullandıkları bu sirke GDOlu mudur yoksa organik mi? Aslında tüm suç bu GDOlu sirkelerin de olabilir nitekim. Bu arkadaşları nasıl motive edebiliriz kısa sürede? 

O kadroyu almak için kapısını çalmadıkları torpil kalmaz, acayip partizanlıklar da yapabilirler zaman zaman, homo eriniskus birden bire homo yalamaskus olabilir, hızlı evrimleşir bu türdeki arkadaşlar. Bukalemun misali her türlü iktidara anında uyum sağlarlar. 

En iyi ihtimalle yıllarca tuhaf sınavlara hazırlanırlar sonra da oraya oturur bunalıma girerler. Hâlbuki neydi mutluluk? İnsanın kendine yakışanı giymesiydi… Bu bence çok enteresan bir döngü. Benim gibi, tahammülü olmayanlardansanız, devlet daireleri sizin için sosyolojik ve psikolojik gözlemler yapmak için bir laboratuvar olabilir. Ya da canınız laf sokmak isterse evinize en yakın devlet dairesine uğrayıp sinirlerinizi boşaltabilirsiniz. Bunu yapanlar da var, biliyorum.

Çözüm önerim şu; iş garantilerini iptal edin, objektif bir performans sistemi kurun (partizanlıktan uzak) bakın hepsi ne kadar kibarlaşacak! Yalan mı? Valla stres iyi bir motivatördür. Bu konuda yapılmış birçok bilimsel araştırma da var. 

Bilimi seviyorsanız okuyun aydınlanın. Ya da masanızın önünde biriken insancıkları sıraya sokup, bilgisayarınızda kart oyunu da oynayabilirsiniz. Camınıza sistem çalışmıyor yazmayı unutmayın!  Mutluluk neydi? 30 yıl aynı masada oturup insan azarlamak değildi…

 

 Eğer mutsuzsan yerini değiştir kardeşim, ağaç değilsin ya! Belki odun…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.