1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. KAMU-SEN'den Türkmenlere yönelik saldırıya tepki
KAMU-SEN'den Türkmenlere yönelik saldırıya tepki

KAMU-SEN'den Türkmenlere yönelik saldırıya tepki

Türkiye Kamu-Sen Gaziantep İl Temsilcisi Baler Fidan, Bayırbucak Türkmenlerine yönelik yürütülen saldırıya düzenlediği açıklama ile tepki gösterdi. İstasyon...

A+A-

Türkiye Kamu-Sen Gaziantep İl Temsilcisi Baler Fidan, Bayırbucak Türkmenlerine yönelik yürütülen saldırıya düzenlediği açıklama ile tepki gösterdi. 

İstasyon Meydanı'nda düzenlenen basın açıklamasında Kamusen Gaziantep İl Temsilcisi Baler Fidan, Esad ve Ruslar'ın Bayırbucak Türkmenleri'nin katliam tehdidiyle karşı karşıya bulunduğunu belirterek,Türkmenlere gereken tüm desteğin verilmesi gerektiğini söyledi. Türkmenleri vatan sınırının Türk'ün yaşadığı en uzak yerlerden başladığını belirten Fidan, “Hatay’ın güneyindeki Bayır-Bucak Türkmenleri katliam tehdidiyle karşı karşıyadır.

Rus uçaklarının ağır bombardımanı ve İran’ın da desteğiyle Türkmen Dağı’nda ilerleyen Suriye ordusu, bölgedeki yüzlerce yıllık Türk varlığına son vermek üzeredir. Vatan toprağını savunan Türkmen kardeşlerimiz, hiçbir IŞİD unsurunun bulunmadığı bölgeye karşı gerçekleştirilen saldırılar sonrasında geri çekilmek zorunda kalmıştır. İran destekli Suriye Ordusu; Türkmen Dağı'na girmiş, stratejik Gımam Tepesi’nin düşmesiyle ilk adımını attığı Bayır Bucak harekâtında, bölgenin merkezi durumundaki Kızıldağ’ı da Türkmenlerin elinden alınarak Bayır Bucak genelinde Rusya-Esad hâkimiyeti kurulmuştur.

Şu anda 10 bin kadar sivil, bombalardan kaçarak Türkiye sınırına akın ederken, 25 bin dolayında Türkmen kardeşimiz bir katliamla karşı karşıyadır. Her zaman dile getirdiğimiz gibi bu vatanın sınırları, Türk’ün yaşadığı en uzak yerden başlar. Soydaşlarımız çok zor durumdalar. Bu saldırıların amacı Türkiye ile Suriye arasında Türkmensiz bir hat oluşturmak, bölücü örgüt ve İsrail’in arzuladığı Büyük Kürdistan emeline biraz daha yaklaşmaktır. Bölgeden çığlıklar yükselmekte, yüreklerimiz yanmaktadır. Yetkililer, Türkmen kardeşlerimize her türlü desteği vermek için bütün imkânları kullanmalıdır. Nasıl ki İran, Şiiler gerekçesiyle bölgede söz sahibi ise Türkiye, Türkmen kardeşlerimiz için sesini yükseltmelidir.

Bugün Hatay sınırımızdaki kardeşlerimizin bile can ve mal güvenliğini sağlayamayacaksak, stratejik derinlikten, bölgede söz sahibi olmaktan, yeni Osmanlıcılıktan dem vurmanın ne anlamı vardır. Eğer bizler, sınırımız dışındaki kardeşlerimizi koruyamazsak, yakın bir gelecekte vatanımız, devletimiz ve sınırlarımız içindeki vatandaşlarımız da tehdit altında kalacaktır. Bu bakımdan hem stratejik olarak hem de insani bakımdan Bayır-Bucak Türkmenlerini korumak ve bölgedeki katliam tehdidini ortadan kaldırmak hayati derecede önem taşımaktadır. Bu bölge Türkmen kontrolünden çıkarsa, Suriye sınırımızda bir PKK/PYD hattı kurulacak ve Türkiye, Suriye sınırı terör örgütünün hakimiyet alanına girecektir” dedi. 

Fidan, Kamu-sen olarak Bayırbucak Türkmenleri için atılacak her türlü adımı destekleyeceklerini de sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.