1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. KAMERA KURBANI -2-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

KAMERA KURBANI -2-

A+A-

Gerçi yine vardır ama internette daha da çoğalmış durumda. Buna siber zorbalık da deniliyor. Bir şekilde muhatabını yüz yüze değil de ekran üzerinden taciz ya da tehdit ederek, yaptırım uygulamak sanal zorbalık sınıfına giriyor. Psikologların ve sosyal bilimcilerin yaptıkları bilimsel araştırmalarda gerçek hayatta zorbalık yapan çocukların sanal ortamda da zorbalık yaptığını, gerçek ortamda zorbalıkla karşılaşan çocukların sanal ortamda da bu tür davranışlara maruz kaldığını gösteriyor. Araştırmaların ortaya koyduğu bir başka sonuç da sanal zorbalığın en çok 11-16 yaşları arasında gerçekleştiğini gösteriyor.

E-posta aracılığıyla birine hakaret, cinsel içerikli, tehdit içeren mesajlar gönderme; izin almadan bir kimsenin bilgisayardaki bilgilerini alma; sohbet odasında hakaret, cinsel içerikli tehdit içeren konuşmalar yapma; SMS aracılığıyla hakaret, cinsel içerikli tehdit içeren mesaj gönderme; online oyunlarda hakaret, cinsel içerikli tehdit içeren konuşmalar yapma; özel numara ile rahatsız etme; izinsiz fotoğraf, video çekme ve yayma; bir kimsenin messenger ve e-posta hesaplarının şifrelerini alarak özel mesajlarına ulaşma.

Çocukları sanal zorbalığa iten ailesel nedenlerin başında aileleri tarafından yeterince denetlenmemeleri, ailelerin çocuklarını ağır şekilde cezalandırmaları ve onlara yeterince sevgi göstermemeleri geliyor. Çocukların sanal zorbalığa maruz kalmalarının, bir diğer ifadeyle sanal kurban olmalarının nedeni ise ebeveynlerin çocuklarını yetiştirme konusunda sergiledikleri olumsuz tutum ve davranışlar da karşımıza önemli bir etken olarak çıkıyor.

Sanal zorbalığın yol açabileceği sonuçlar ise çocukta üzüntü, korku, öfke, aşağılanmışlık, nefret, intikam isteği gibi duygular; okuldan kaçma, okula devamsızlık, kuralları çiğneme, saldırganlık gibi davranışlar ortaya çıkabilir.

Çocuklarda depresyon, madde kullanımına suç işlemeye eğilim ve okul başarısının düşmesi de sanal zorbalığın psikolojik etkileri olarak kendini gösteriyor. Araştırmalar gösteriyor ki, her 3 öğrenciden ikisinde cep telefonu bulunuyor. Her iki evden birisinde internet bağlantılarını eklediğimizde durumun vehameti daha da ortaya çıkıyor.

 

Bir çok öğrenci zorbalığa maruz kalsa da bunu ailesine anlatmıyor. Ya da anlatamıyor. Öğrencilere bu konuda gerekli eğitim ve bilinçlendirme sağlanırsa bu konuda önemli bir aşama kaydedilecektir. Çünkü son zamanlarda bu yüzden hayatı kararan bir çok öğrenciler ve çocuklar var.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.