1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. KALYONCU UÇUYOR
KALYONCU UÇUYOR

KALYONCU UÇUYOR

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, 2010 yılında yüzde 30’luk doluluk oranının bugün yüzde 100'e ulaştığını belirtti.

A+A-

Prof. Dr. Yılmaz, bugün üniversitede yaklaşık 9 bine yakın öğrenci bulunduğunu, bu öğrencilerin yüzde 61’inin kız olduğunu söyledi. Yılmaz, "Hasan Kalyoncu üniversitesinin artık Amerika ve silikon vadisinde bir şirketi kuluçkası var. 2 büyük ortağımızla birlikte bunu yapacağız” dedi. 

Basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelen Rektör Yılmaz, "Gaziantep çok önemli bir bölge ve çok önemli bir şehir. Ben Gaziantep’i pratik dinamik bir kültür, bir turizm şehri olarak görüyorum. Üniversitelerde Gaziantep’in bu oluşumunu biraz daha kendine çevirmekle yükümlüdür. Gaziantep’e iyi bir şey yaptığımız, iyi bir hizmet sunduğumuz zaman onu fazlasıyla beğeniyor, takdir ediyor, tercih ediyor. 2010’ da Gaziantep teki öğrencilerimizin oranı yüzde 40 iken, bugün bütün öğrencilerimizin yüzde 61’i Gaziantep’ ten gelmeye başladı. O rekabetin içinde bizi tercih ediyorlar. Bu da bizim çok doğru ve iyi bir iş yaptığımızı gösteriyor" dedi. 

24 BÖLÜME ÖĞRENCİ ALIYORUZ

Yılmaz: “Hasan Kalyoncu Üniversitesi Gaziantep’in ilk vakıf üniversitesi. Bu nedenle bizim basına bilgi vermekle ilgili önemli bir yükümlülüğümüz olduğunu düşünüyoruz. Geldiğimiz noktayı, yaptığımız çalışmaları sizlerle paylaşmak ve kamuoyuna duyurmak istiyoruz. Genç bir üniversiteyiz. 2008 yılında kurulduk ama ilk öğrencilerimizi 2010 yılında aldık. Altı yıllık serüveni olan bir kurumuz. 2010 yılında 150 öğrenciyle eğitim öğretim hayatımıza başlamıştık. Yüzde otuz doluluk oranımız vardı. Şu an Hasan Kalyoncu Üniversitesi yaklaşık 9000 öğrenci sayısına sahip. Ayrıca Hasan Kalyoncu Üniversitesi 24 bölüme öğrenci alıyor” dedi.

ÖĞRENCİLERİN YÜZDE 61'İ KIZ

Kız öğrencilerin eğitimdeki oranının artmaya başladığını ifade eden Rektör Yılmaz, “Kız öğrencilerin üniversite eğitimine ulaşmadaki oranı da çok artmaya başladı. Bizim öğrencilerimizin yüzde 40’ı kızken bugün bu oran yüzde 61’e çıktı. Puanlarımız yükseldikçe kız öğrenci oranımız yükselmeye başladı. Buradan kız öğrencilerin erkek öğrencilere oranla daha başarılı olduğunu da çıkarabiliriz” şeklinde konuştu.

İNAVOSYON MERKEZİ KURDUK

Ar-Ge ve projelerin önemine değinen Rektör Yılmaz, “Biz de bu anlamda bir Teknoloji Transfer ve İnovasyon merkezini kurduk. 3 yıldır büyük bir başarıyla çalışıyor. Bununla şehrimize ve üniversitemize ulusal ve uluslar arası fonları çekiyoruz. Patentler üretmeye başladık. Geçen sene 23 patent üretti. Buda Gaziantep’in patent üretimine çok büyük katkı sağladı. Gaziantep patent başvurusunda 6. Sıraya yükseldi” ifadelerini kullandı.

SANAYİ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

Üniversitenin derinliğini sanayiye dönüştürdüklerini vurgulayan Rektör Yılmaz, “Hasan Kalyoncu Üniversitesi ve organize sanayi bölgesi ortak bir teknopark kurdu. Teknoparkın yönetici şirketini kurmuş bulunuyoruz. 5 dönümlük arazimiz ayrıldı. Şu anda mimari projemizi de tamamladık. İnşaatına başlıyoruz. Biz üniversitenin derinliğini sanayiye götürüyoruz” ifadelerine yer verdi.

AMERİKA'DA ŞİRKETİMİZ VAR

Uluslararası kuluçka merkezi projelerinin olduğuna dikkat çeken Rektör Yılmaz, “Bizim KOSGEB ile geliştirdiğimiz çok önemli bir proje var. ‘Uluslararası kuluçka merkezi projesi’ Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi ortaklığında yapılan bir projedir. Biz Anadolu ve Gaziantep'te girişimci gençleri İstanbul ekosistemi ile buluşturacağız. Bu da yetmez oradan da Amerika’ya Silikon Vadisi'ne ulaştıracak bir mekanizma geliştirdik. Amerika'daki şirketimizi kurmuş bulunuyoruz. Hasan kalyoncu üniversitesinin artık Amerika ve silikon vadisinde bir şirketi kuluçkası var. 2 büyük ortağımızla birlikte bunu yapacağız” diye konuştu.

KİMLER KATILDI ?

HKÜ’de düzenlenen kahvaltıya HKÜ’den Rektör Prof. Dr. Tamer Yılmaz, Rektör Yardımcıları; Prof. Dr. Hanifi Aslan, Prof. Dr. Yaşar Özbay ve Genel Sekreter Ümit Şahnaoğlu katıldı. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum