1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Kalpar'dan önemli mesajlar
Kalpar'dan önemli mesajlar

Kalpar'dan önemli mesajlar

Alanyaspor Teknik Direktörü Hüseyin Kalpar, "Gerçeklerle yola çıkıldığında ve hareket edildiğinde futbolun daha kolay oynandığını belirterek, bunun...

A+A-

Alanyaspor Teknik Direktörü Hüseyin Kalpar, "Gerçeklerle yola çıkıldığında ve hareket edildiğinde futbolun daha kolay oynandığını belirterek, bunun formüllerinin olduğunu ve uygulanması konusunda kararlı davranılması gerektiğini söyledi.  Kalpar, ayrıca Gaziantep futbolunu idare edenlerin, Gaziantepli teknik adamlardan  daha fazla faydalanmaları gerekir"diyerek önemli bir konuya dikkat çekti.

 

Görev yaptığı bütün kulüplerde elde ettiği başarılarla büyük takdir toplayan ve güvenilen bir teknik adam olarak bilinen  Gaziantepli Hüseyin Kalpar, futbolda sevk ve idarenin doğru yapıldığı takdirde hedeflenen noktaya gelindiğini söyledi. Şu anda görev yaptığı Alanyaspor’da kulüp başkanından yöneticisine, futbolcusundan taraftarına kadar oldukça iyi niyetle kulüplerine destek verdiklerini ifade eden Kalpar, kulüp olarak oldukça mütevazi bir bütçeye sahip olduklarını belirtti. Gazetemiz spor servisinden Muharrem Türkoğlu ve Ali Budak’ın sorularına içtenlikle deneyimli teknik direktör Hüseyin Kalpar’ın açıklamaları oldukça dikkat çekici nitelikteydi.

 

EKİP RUHUNU YANSITIYORUZ  

 

 

Alanyaspor’un şu anda ligde iyi bir şekilde gittiğini söyleyen deneyimli teknik direktör Hüseyin Kalpar, “Göreve geldiğimde Antalyaspor maçını kazanmışlardı ondan sonra da kendi sahamızda Elazığspor’a yenilmişti, sonra deplasmanda Karşıyaka’ya mağlup olmuştuk ve işler iyi gitmemeye başlamıştı. Devre arası bizim imdadımıza yetişti. Ara dönemde iyi işler yapabiliriz inancı içerisinde planlarımız yaptık ve dolayısıyla devre arasında çok iyi çalışarak, mümkün olduğu kadar önemli takviyelerde yaparak ikinci yarıya başladık. Sezonun ikinci dönemine Gaziantep Büyükşehir Belediyespor maçıyla başlamış olduk. O maçı kazandık ve arkasından Manisaspor galibiyetiyle devam ettik ve deplasmanda Samsunspor’a mağlup olduk. Adana Demirspor ve Bucaspor maçlarını kazanarak istikrarlı bir çıkışımız oldu. Atmış olduğumuz gol sayılarından da bunlar görülüyor. Şu anda ligde 6. durumdayız, tabi biz mütevazi bir takımız ve imkanları kısıtlı bir ekibimiz ama iyi bir ekip ruhunu sahaya yansıtıyoruz. Bizim kazanmamızda ki en büyük etken ve özellik iyi bir mücadele gücüne sahip olmamızdan kaynaklanıyor. Bunları sahaya yansıttığımız zaman dolayısıyla da kazanan taraf oluyoruz. Bu mücadele gücünü her maça yansıtmak istiyoruz. İyi bir ekip ruhu da sahaya yansıdığı zaman çok birbirini seven futbolcularımız var. Teknik ekibimiz ve yönetimle beraber çalışıyoruz, dolayısıyla da netice kendiliğinden geliyor” dedi.

 

FUTBOL TAKIMINI YÖNETMEK ÖNEMLİ

Alanyaspor’un oldukça değerli bir başkanının olduğunu kaydeden Kalpar, “Yönetim kurlumuz da iyi idare ediyor, iyi çalışıyorlar ki bu da çok önemli bir faktördür. Bir futbol takımını iyi yönetmek çok önemli, yönetimsel açıdan sıkıntı olmadığı zaman konu bize geliyor ve teknik ekip olarak sevk ve idareyi iyi yaptığımız zaman bunlarda futbolcuya yansıyor. Futbolcuda sahaya çıktığında en iyisini yapmaya gayret gösteriyor ve elinden geleni yapıyor. Kazanan takım oluyoruz ve böylece de devam edeceğimizi düşünüyorum” dedi.

 

HER BAŞARIDA PARA UNSURU OLMAZ

 

Futbolda maddiyatın önemli olduğunu ama her başarıda para unsurunun olmadığını aktaran Kalpar, “Geçen sezon Samsunspor’da çok büyük ekonomik sıkıntı içerisinde günler geçirdik. Daha önce şampiyon olduğumuzda da yaşadık ama bunu hiçbir şekilde dışarıya yansıtmadık Önemli olan orayı iyi yönetebilmektir. Bir kulübü iyi yönetmek sadece teknik adama düşmüyor, öncelikle başkan ve yönetim kuruluna düşüyor. Daha sonra teknik adama çok büyük görev düşüyor. Orada ki sevk ve idareyi iyi yapan bir anlayışı sergilediğiniz zaman çalışmış olduğunuz futbolcu bu bilinç içerisinde düşüncelerini ortaya koyuyorsa bir sıkıntı yaşamıyorsunuz. Gerçekleri ortaya koyuyorsunuz bundan yola çıkarak hareket ediyorsun ve çalışmaları o doğrultuda yürütüyorsun. Biz Samsunspor’da başarılı olduğumuz dönemde hep bu şekilde hareket ettik ve çok değerli bir ekiple çalıştım. Dolayısıyla geçen sene de finalden döndük, maddi imkansızlıklar vardı ama bunu dışarıya lanse etmedik” dedi.

 

OYUNCULARDAN VERİM ALABİLMENİN HESABINI YAPIYORUZ

 

Sergilediği başarılı performans nedeniyle Alanyaspor tarafından tercih edildiğini belirten Kalpar, “Sezon başında bu takımda başlamamıştım tabi belli bir dönemden sonra başladığımız için kötü giden bir Alanyaspor vardı. Orada değişim olması gerekiyormuş bizimle anlaştılar bende orada olmaktan mutluluk duyuyorum, keyif alıyorum. Oldukça değerli ve önemli başkanımız ile yönetim kurulumuz var. Gerçekten orası güzel bir tatil şehri, oldukça güzel stadyumu var, çalışma ortamı ve tesisi de iyi durumda. Futbolcularda bize uygun bir oyuncu grubu var yani Alanya’ya uygun bir oyuncu grubu var çok iyi bir çalışma ortamı içerisinde işimizi sürdürüyoruz. Bu çok önemli ama en önemli faktörlerden birisi ne olursan ol sevk ve idareyi iyi yapmaktır. Bunu teknik ekip olarak bizim yapmamız lazım, başkan ve yönetim kurulunun yapması lazım, futbolcunun da oranın kuralarına örf ve adetlerine uyması gerekiyor. Biz şimdi onların hepsini yaşıyoruz. Para ikinci planda geliyor, örneğin biz Alanyaspor’un kazanmış olduğu maçlardan sonra aldığı prim belki de başka takımların dörtte birini alıyoruz. Bu ligde çok yüksek prim veren takımlar yer alıyor. Ama biz çok düşük rakamlara maç primi veriyoruz zaman zaman da başkanımız artırım yapar. Birde Alanyaspor’da öyle yüksek rakamlara oynayan futbolcular yoktur. Belki geçen sezonun gol kralı Peroviç diğerlerine göre fazla alıyor olabilir. Dolayısıyla orada abartılı bir para verme şeklide olmuyor. Burada parayla ölçtüğümüz zaman doğru orantı çıkmıyor. Daha doğru paralarla daha doğru işleri yapma gerçeğini ortaya koyuyor. Bizde bu gerçeklerden yola çıkarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bakıldığı zaman çalıştığım takımlarda fazla başarısızlığımız yok. Biz oyuncularımızdan nasıl verim alabiliriz, ne şekilde alabiliriz onlara bakarız. Ben futbolculara bir babacan şekilde yaklaşıyorum çünkü onlar benim oyuncularım. Futbolcularım randıman verirlerse ben başarılı teknik direktör olabilirim. Ben tek başıma başarılı oyuncu olamıyorum, tek başıma iyi olmam mümkün değil. Onların kazanmış olduğu maçlardan ve almış olduğu puanlardan dolayı başarılı oluyorum. O zaman benim işim oyuncularladır. Ben onlarla nasıl kazanabilirim, nasıl verim alabilirim diye hesaplıyoruz. Onun içinde nasıl yaklaşabiliriz, nasıl iyi değerlendirebiliriz bu ölçüde çalışmalarımız devam ediyor. Bundan dolayı da çok memnunum, hem kendimden hem ekibimden ve oyuncularımdan memnunum. Bu zaman kadar çalışmış olduğum her hangi bir oyuncumla sıkıntım olmadı ve çokta mutluyum” dedi.

 

GAZİANTEPSPORLU OLMAKTAN GURUR UYUYORUM

 

Kendisinin çok iyi bir Gaziantepsporlu olduğunu söyleyen Kalpar, “Gaziantep’in futbolu adına bir isimim Benden daha uzun süreli Gaziantepspor’da top oynayan birisi yoktur, Gaziantepspor’un her kademesinde bulundum. Futbolculuğum döneminde kaptanlığını yaptım. Antrenörlüğünü ve teknik direktörlüğünü yaptım. Benim Gaziantepspor’da antrenörlük yaptığım dönemde takım çok iyi durumdaydı. Daha sonra averajla ligde kaldık ve arkasından da Celal Doğan başkanımın döneminde teknik direktörlüğe geldim. Allah rahmet etsin Asım Atmaz’da görev yapıyordu. Aynı oyuncularla müthiş bir başarı grafiği çizerek 6. olduk. Bir sene önce küme düşecek oyuncularla tekrar devam ettik. Bir Galatasaray maçını gittik deplasmanda yendik, burada Antalyaspor’a mağlup olunca görevi bıraktım, arkasından da Sakıp Özberk hocam geldi. Daha sonra şampiyonluk kaçtı sevk ve idare mükemmeldi dolayısıyla Gaziantepsporlu olmaktan her zaman gurur duyuyorum. Gaziantepspor’da futbol oynamış birisi olarak hiçbir rahatsızlık verici bir pozisyonda bulunmadım bu da benim için önemli bir faktördür. Bizim gibi insanlar buranın futboluna olumlu yönde üretken bir biçimde, her zaman her şekilde faydalı olabilecek bir anlayışı olması gerekiyor. Ama maalesef biz daha uzaklarda oluyoruz ve biz Gaziantep futboluna daha fazla üretken olmamız gerekirken olamıyoruz. Kabul etmek gerekiyorsa bu bizden kaynaklı olmuyor. Şikâyet etmek gibi olmasın ama bizim gibi insanlar as olan insanlardır. Hem Gaziantepli olacaksın, hem her şeyini Gaziantep’te kazanmış bir futbol adamı olacaksın her kademesinde bulunacaksın ve olumsuz yönde hiçbir sansasyonun çıkmayacak sonrada Gaziantep futbolu adına bir şer veremeyeceğiz. Bu benim açımdan biraz üzücü ama bizim de elimizden gelen bir durum yok. Yönetenlerin bakıvermesi gerekiyor, burada kimler nasıl görev yapmış, sıfatı ve özellikleri nelerdir. Her faydalı bir şekilde olmamız gerekir diye düşünüyoruz. Biz bunu diyemeyiz ama yönetenlerin bunu görmesi gerekiyor. Dışarıda da içeride de olsak bizlerin faydalı olması gerekiyor. Fakat Gaziantepli olarak ve Gaziantep futbolu olarak şu anda bir şey yapamıyoruz. Benim gibi burada hizmet etmiş çok arkadaşlarım var” dedi.

 

GAZİANTEPLİ TEKNİK ADAMLARDAN FAYDALANAMIYORLAR

 

Teknik direktörlük döneminde Gaziantepspor’a transfer edilen futbolcuların tamamından da kulübün paralar kazandığını aktaran Kalpar, “Johnson, Preko, Desire, Hakan Bayraktar, Erhan Albayrak, İbrahim Toraman, İbrahim Üzülmez hepsi de benim dönemimde Gaziantepspor’a Celal Doğan başkanım aldı. Bizde Gaziantepspor’a nasıl faydalı oluruz diye düşünüyorduk, uyum içerisinde çalışmamamız vardı. Burada karlı olan da Gaziantep futbolu olmuştu, bu nedenle en çok o dönemde prim yapan ben oluyordum. Sakıp hocamın yardımcılığını yaptığımda o da bizim için önemli bir büyüğümüz ve çok başarılı bir isimdi.  Gaziantep’ten o kadar teknik adam çıktı ki Nurullah Sağlam, Erol Azgın, Faik Demir, Ali Güneş, Mehmet Şahan bunların hepsi de gurur verici durumlardır. Bunlardan faydalanabilecek özneyi ve özelliği ortaya koymak lazım. Bunları birleştirebilecek ve buluşturabilecek bir ortamı bulmak lazım. Basında dışarıda ki futbol adamları da çok önemli, buraya hizmet edebilecek o kadar çok şeyler düşünülebilinir ama bunlar maalesef bizim elimizde olmayan nedenler. Biz şu anda sadece profesyonel olarak ekmek paramızı kazanmaya çalışıyoruz. Bunu dışarıda kazanıyoruz ve hatta dışarıda daha da rahat kazanıyoruz ama ne olursa olsun biz Gaziantep futbolunun her zaman ön planda olması düşüncesindeyiz. Ben Gaziantepliyim bunu inkar etme şansım yok ve çokta onurlanıyorum” şeklinde konuştu.

HABER RÖPORTAJ: MUHARREM TÜRKOĞLU – ALİ BUDAK 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum