1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kalkınma Ajansları çok önemli
Kalkınma Ajansları çok önemli

Kalkınma Ajansları çok önemli

KALKINMA Bakanlığı Müsteşarı Kemal Madenoğlu, İhracatın Türkiye'nin büyümesinde lokomotif unsur olacağını söyledi. Kalkınma Ajansları buluşmasında...

A+A-

KALKINMA Bakanlığı Müsteşarı Kemal Madenoğlu, İhracatın Türkiye'nin büyümesinde lokomotif unsur olacağını söyledi. Kalkınma Ajansları buluşmasında konuşan Madenoğlu, Türkiye'nin kalkınarak büyümesi için 25 kritik alan belirlediklerini ve reform olarak nitelendirilecek çalışmanın yakın zamanda hükümete ulaştırılacağını söyledi.

İpekyolu Kalkınma Ajansı ev sahipliğinde düzenlenecek 2'nci Kalkınma Ajansları Konferansı'nın açılışı düzenlenen törenle yapıldı. Zeugma Kültür ve Kongre Merkezi'nde yapılan törene; Gaziantep Valisi Erdal Ata, Kilis Valisi Süleyman Tapsız, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı Kemal Madenoğlu ile kalkınma ajansları temsilcileri katıldı.

ÜRETİM ÇAĞRISI

İhracatın Türkiye'nin büyümesinde lokomotif unsur olacağını söyleyen Madenoğlu, "Tüketim bazlı büyümeden, üretim bazlı büyümeye geçmeliyiz ve ihracatımızı arttırmalıyız. Biz yerel bazda ince işçilikle, orta ölçekli, küçük ölçekli işletmelerin daha nitelikli, daha katma değerli üretim yapmasını sağlamalıyız. Burada kalkınma ajansları katalizör rolü üstlenerek bu sıçramayı sağlamaya çalışmalıyız" diye konuştu.

REFORM PAKETLERİ

Kemal Madenoğlu, Kalkınma Ajanslarının henüz yeni bir oluşum olduğunu ama giderek güçlendiğini Kalkınma Ajansları modelinin demokratik, yenilikçi ve yerel aktörlerin katıldığı bir sistem olduğunu anlatan Madenoğlu,  "Türkiye'nin kalkınma sürecinde geçtiğimiz yıllarda 2001 yıllarından 2014 yıllarının başlarına kadar büyük bir aşama kaydettik. Bu süreçte yaklaşık yüzde 5 büyüme yakaladık. Hükümetimizin 2023 vizyonu olarak ortaya koyduğu hedeflere ulaşmak için, 5 yıllık bir plan hazırladık. Biz teknik çalışmadan sonra Sayın Başbakanımızın başkanlığında hükümet üyelerine bunları sunduk. Yerelde ve Türkiye'de sorunları, potansiyelleri belirledik ve hangi konulara ağırlık verilmesi gerektiğini belirleyerek yol haritası çıkardık. Bu çalışmada 25 kritik alan belirledik. Şimdi bu 25 alanda eylem planları hazırlıyoruz ve bitme noktasına geldi. Eylem planlarımız hemen hemen hazır ve yakında hükümetin önüne koyacağız. İlerleyen zamanlarda reform paketleri olarak kamuoyuna açıklanacaktır."

ATA: AJANSLAR ÇOK ÖNEMLİ

Gaziantep Valisi Erdal Ata da kalkınma ajanslarının önemine dikkat çekerek, bölgeler arası kalkınmışlık farkının ortadan kalkınması için çalışma yaptıklarını söyledi. Kalkınma ajanslarının eğitime de katkı sağlaması gerektiğini söyleyen Vali Ata, "Kalkınma ajanslarının eğitim konusunda acaba ne yapabilir sorusuna önümüzdeki dönemde bakılması lazım. Ülkelerin kalkınması refah seviyesinin yükselmesi için eğitime önem verilmesi gerekiyor. 10 yıl öncesinde bizim kişi başına düşen milli gelirimiz, 3 bin küsur dolaylarındaydı. Şu anda 11 bin dolar seviyelerinde. Orta gelir sarmalından kurtulmanın tek yolu mutlaka kaliteli insan gücü yetiştirmek ve saniyede de katma değeri ürünler üretmek. Biz eğitim seviyesini yükseltmezsek bu 11 bin dolarlar civarında yerimizde sayarız. Bu ülkede yaşayan herkesin birinci derecede görevi eğitim sorunlarına nasıl katkıda bulunacağını konuşmak gerekiyor" diye konuştu.

BAŞARI HİKAYELERİ

Konuşmaların ardından İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Bülent Özkan'ın moderatör olduğu, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun ve Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu'nun konuşmacı olarak katıldığı panel düzenlendi.  Panelde Gaziantepli işadamı Abdulkadir Konukoğlu iş yaşamında başarılı olmasının hikayesini anlattı. DHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.