1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. KALE İÇİN CİDDİ UYARI
KALE İÇİN CİDDİ UYARI

KALE İÇİN CİDDİ UYARI

Toprak kaymasını önlemek için yamaçlarında geoser uygulaması yapılan Gaziantep Kalesi'nde, bu işlem bittikten sonra toprak serme işlemi ve yeşillendirme çalışması yapılacak.

A+A-

 Ziraat Mühendisleri Odası eski Başkanlarından Karaca Bozgeyik, su ihtiyacı çok yüksek olduğu için çim yerine su istemeyen bitki türünün tercih edileceği Kale yamaçlarına dikilecek bitki çeşidi konusunda yetkilileri uyardı. Bozgeyik, "Geçmişteki hataya düşülmesin. Kale için bu felaket olur. Korurken yaralamayalım, korurken zarar vermeyelim" dedi.

KALE'DE TAHRİBATA NEDEN OLDU

Kale'de bitki dikiminin daha önce de denendiğini ve Kale'ye büyük tahribat verildiğini anlatan Karaca Bozgeyik, "Gene aynı hatayı yapabilirler. Geçmişte toprak kayması oluyor diye Kalede bir restorasyon çalışması yapıldı. Akabinde toprak dökülmesin diye orada bir bitkilendirme yapıldı. Bitkilendirme yapılırkende çim su ister, çim olmasın diye özel bir erezyon önleyecek bir bitki diktiler. Toprak kaymasını önlemek için dikilen bitkinin kökleri toprağa girdi ve iyice sardı, yıllar içerisinde bu toprağı saran bitki kökleri bu defa Kale'nin taş yüzey kaplamalarının altına girdi ve oradaki taşları patlattı. Dikilen bitkiler, Kale'de çok önemli bir tahribata neden oldu. Geçmişte o bitkiyi diktirenler bunun zarar verdiğinin farkına vardılar o bitkiyi kurutmaya çalıştılar ama kurutamadılar. Kalenin yüzeyinin taşlarını patlattı." dedi.

KÖKÜ OLMAYAN BİTKİ DİKİLMELİ

Kale'de yine az su isteyen bitki arayışına geçildiğini, aynı hatanın yapılmaması için dikkatli olunması gerektiğini söyleyen Bozgeyik, "Fare kulağı ve kapari bitkisi üzerinde duruluyormuş. Bunu yaparken ciddi bir araştırma içinde olmaları gerekir. Bizim Kalemiz farklı bir kale. Yapanlar eğer ağaçla işi çözeceklerine kanaat getirselerdi, dikkat ederseniz bazı bölgelerde taşlar yatay şekilde örülmüş orada. Duvar şeklinde değilde, toprağı tutacak şekilde. Onların yapısını bozacak bir bitki ekimi dikilmemesi gerekiyor. Saçak kökler bir süre sonra o taşların arasına girip o taşları yerinden oynatabilir, kaldırabilir. Yani dikilecek bitkilerin kök yapısının kayalarla uyum içeisinde yani onları yerinden oynatmayacak şekilde olması gerekiyor. İllede bitki dikilecekse kökü olmayan bitki dikilmeli. Korurken yaralamayalım, korurken zarar vermeyelim" diye konuştu.

HANGİ BİTKİLER DİKİLEBİLİR?

Dikilecek bitkinin kök kısmının toprağı tutacak şekilde, ciddi manada taşları oynatmayacak saçak köklü bitki olması gerektiğini tekrarlayan Bozgeyik, "Çünkü kök derinlere giderse taşları oynatabilir. 20-25 cm derinliğinde yaşayabilecek özellikle çalı türü yayılıcı tür bitkiler olursa tutabilir. Fare kulağı olabilir. Kapari konusunda tereddütlerim var. Kapari az su ister ama kıraç bölgenin bitkisi, dikilecek yer yamaç bir yer. Kaparinin kök kısmı yayılıcıdır. Kadim bir kalenin korunmasına yönelik bir çözüm üretmek gerekiyor. Önemi olan fiyat değil, kaleyi korumak. Fiyattan çok bitkinin cinsi önemlidir. Ben orada daha çok çim çeşitleri öneriyorum. Örneğin mavi çim var, ayrık türü bitkiler var, suya da gerek kalmaz. Kışın sapsarı yazın yeşile dönüşür. Ayrık bu işi götürebilir diye düşünüyorum. Kapari susuzluğa dayanıklı fakat kaparinin kök kısmı daha serttir. Yatay şekilde döşenmiş taşları yerinden oynatabilir" şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.