1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kalabalık haneler daha yoksul
Kalabalık haneler daha yoksul

Kalabalık haneler daha yoksul

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması sonuçları değerlendirildi. Yapılan açıklamada...

A+A-

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması sonuçları değerlendirildi. Yapılan açıklamada araştırma sonuçlarına göre yoksul hanelerin ortalama 5 kişiden oluştuğu, yoksul olmayan hanelerin ise ortalama 3 kişiden oluştuğu belirtildi.

Eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert medyan gelirinin %50’sinin altında gelire sahip fertlerin Türkiye içindeki oranı yüzde 15 oldu. Yoksul hanelerin ortalama hanehalkı büyüklüğü 5,1 iken yoksul olmayan hanelerin hanehalkı büyüklüğü 3,4 oldu.

OKUR YAZAR DEĞİLLER

Yoksul fertlerin yüzde 23,5’ini okuryazar olmayanlar, yüzde 14,7’sini ise bir okul bitirmeyenler oluşturdu. Bu oranlar yoksul olmayan fertler için sırasıyla yüzde 8,8 ve yüzde 6,2 oldu. Yoksulların yüzde 52,7’sini lise altı, yüzde 7,8’ini lise düzeyindeki eğitimliler,yüzde 1,3’ünü ise yüksekokul mezunları oluşturdu. Yoksul olmayan fertlerin içinde lise altı eğitimlilerin oranı yüzde 52,7, lise mezunlarının oranı yüzde 18,5, yüksekokul mezunlarının oranı ise yüzde 13,8 oldu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.