1. HABERLER

  2. KADIN

  3. KADINA ŞİDDETE HAYIR
KADINA ŞİDDETE HAYIR

KADINA ŞİDDETE HAYIR

25 Kasım Uluslararası Kadına Karşı Şiddete Hayır Günü'nde kadınlar konuştu. Yasal düzenlemelere karşın maalesef ülkemizde kadın cinayetleri, kadına şiddet artıyor.

A+A-

 Bu yılın ilk 11 ayında ülkemizde 71 kadına tecavüz edildi, 236 kadın öldürüldü, 368 kız çocuğuna yönelik cinsel istismar vakası yaşandı. Dün iktidarı, muhalefeti, şiddetin karşısında olan kadınların gündemi tekti. Onlar kadına şiddeti konuştu, önemli mesajlar verdi. AK Parti Milletvekili Canan Candemir Çelik, şiddetin insanlığına ihanet olduğunu söylerken, Ak Parti İl Kadın Kolları Başkanı Filiz Üzücü, uygarlık geliştikçe şiddetin azalacağı yolundaki görüşlerin aksine, şiddetin farklı boyutlarda ve yoğunlukta bütün dünyada yaşandığını belirtti. CHP Kadın Kolları Başkanı Mine Polat, kadına şiddetin her geçen gün arttığını bütün bunların yanında  tacizcilerin, tecavüzcüler ve kadın katillerinin tahrik indiriminden yararlandığını ifade etti. 

NELER SÖYLEDİLER?

Çelik:Şiddet insanlığa ihanettir

AK Parti Milletvekili Canan Candemir Çelik, şiddetin insanlığa ihanet olduğunu söyledi. Çelik, "Şiddet kadını güçsüzleştirmekte, birçok fiziksel ve ruhsal hasara yol açarak, toplumumuz ve toplumsal değerlerimize büyük zararlar vermektedir" dedi. 

SADECE YASAL DÜZENLEMEYLE ÇÖZÜLMEZ

25 Kasım kadına yönelik şiddetle mücadele günü dolayısıyla açıklama yapan Çelik, "Şiddet, kadınlarımızın kendilerini en korunaklı hissettikleri aile içerisinde sıklıkla meydana gelmektedir. Sorunun çözümünde ise sadece yasal düzenlemeler ile mücadele etmemiz mümkün gözükmemektedir. Kadına yönelik şiddet, toplumumuzun ve kurumlarımızın el ele vermesiyle ancak toplumsal bir bilinçlenme ile sona erdirilebilecektir.  Maalesef ki, yapılan tüm düzenlemelere ve alınan önlemlere rağmen, kadına yönelik şiddet günümüzün hala en önemli sorunları arasında yer almaktadır" diye konuştu. 

Polat:Kadın katiller tahrik indiriminden yararlandı

CHP Kadın Kolları Başkanı Mine Polat, kadına şiddetin her geçen gün arttığını bütün bunların yanında  tacizcilerin, tecavüzcüler ve kadın katillerinin tahrik indiriminden yararlandığını söyledi. Polat, kadın haklarını savunan, kadınların örgütlü mücadelesinin olmazsa olmazı olan kadın derneklerinin mühürlendiğini belirterek, "Kadın hareketi mühürlenemez. Bunca olumsuzluk karşısında, her ne olursa olsun, CHP'li kadınlar olarak, asla mücadeleden vazgeçmeyeceğiz" dedi. 

TESLİM OLMAYACAĞIZ

Kadını erkekle eşit görmeyen, toplumsal yaşamda yok sayan siyasal anlayışa ve onun karanlığına teslim olmayacaklarının altını çizen Polat, "Emeğimize, bedenimize, kimliğimize sahip çıkarak, topluma ve bizlere dayatılmak istenilen gerici cinsiyetçi yaşam tarzını reddediyoruz. Yasaklarla, mühürlerle, bizi uzaklaştırmak istedikleri alanlarımıza sokaklarımıza sahip çıkıyoruz" diye konuştu. 

ŞİDDETE MARUZ KALIYORLAR

Polat, "Kadınlar günlük yaşamda sürekli olarak cinsel, psikolojik, fiziksel şiddete, tacize ve tecavüze maruz kalmakta ve öldürülmektedir. Tacizciler, tecavüzcüler ve kadın katilleri tahrik indiriminden yararlanmakta ve  hatta serbest bırakılmaktadır. Medyatik bir özelliği yok ise, ne basında ne de bültenlerde yer almaktadır. Ülkenin gündemi o kadar ağır ki. Kimsenin vakti yok cinayetleri önlemeye. Aslında kimsenin niyeti deyok! Şimdi de bir bahane buldular,  ohal diye… Kadın haklarını savunan, kadınların örgütlü mücadelesinin olmazsa olmazı olan kadın derneklerini de, mühürlemek bu bahane ile Şahane oldu onlar için. Hükümetin insan haklarını savunan kimselere tahammülü yok… Kapattılar çünkü; Kadın, üstelik örgütlü kadın, haklarının varlığının bilincinde kadın, En büyük tehlike onlar için. Bizler özgür ve güçlü bireyleri olarak, örgütlenerek ve dayanışarak, Kadın cinayetlerine, tacize tecavüze, her türlü şiddet ve ayrımcılığa karşı, Sonuna kadar mücadele edeceğiz" 

Üzücü:Şiddet bütün dünyada yaşanıyor

Ak Parti İl Kadın Kolları Başkanı Filiz Üzücü, uygarlık geliştikçe şiddetin azalacağı yolundaki görüşlerin aksine, şiddetin farklı boyutlarda ve yoğunlukta bütün dünyada yaşandığını söyledi.

EŞİT OLDUĞUMUZ TEK KONU İNSAN HAKLARIMIZ

Ak Parti İl binasında, il, ilçe kadın kolları üyeleri ve partili meclis üyelerinin de katıldığı Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle basın toplantısı düzenledi. Kadın Kolları İl Başkanı Filiz Üzücü, insanlığın büyük bir kesiminin çok yönlü şiddete maruz kaldığı bir çağda yaşadığımızı belirterek, "Çağın olumsuz özelliklerine inat kadınlar olarak dünyayı güzelleştirmeye yönelik çabaların kaynağı da yine biz olacağız. Kadını Allah'ın emaneti olarak gören bir dinin mensuplarıyız. Doğuştan farklı özelliklerle dünyaya gelmiş olmamıza rağmen eşit olduğumuz tek konunun insan haklarımız olduğunun farkına vardığımızda başta şiddet olmak üzere pek çok problemimizi çözebiliriz" dedi. 

HASTALIKLI BİR RUH HALİ

Kadına yönelik şiddetin, cinsiyet ayrımcılığına dayalı bir insan hakları ihlali olduğunu dile getirirken, kadına yönelik şiddetin dünyada ve ülkemizde eğitim, ekonomik durum, yaş ve yaşadığı çevreye bakmazsızın tüm kadınların ve dolaylı olarak toplumun etkilendiği bir durum olduğunu söyledi. Şiddetin bir insan hakkı ihlali olması ile birlikte bireyi, aileyi ve toplumu derinden etkileyen bir hastalıklı ruh hali olduğunu söyleyen Üzücü, "Uygarlık geliştikçe şiddetin azalacağı yolundaki görüşlerin aksine, şiddet farklı boyutlarda ve yoğunlukta bütün dünyada yaşanmaktadır. Kadına yönelik şiddet ile ilgili medyaya yansıyan haberlerin konunun hassasiyeti sebebiyle kadınların yaşadıkları şiddeti ifade edemediğini biliyoruz" diye konuştu.

BİZİM ELİMİZDE

Şiddet bağlamında kadına yönelik şiddetin önlenebilmesi için toplumun her kesimine çeşitli sorumluluklar düştüğünü ifade eden Üzücü, "Başta aile olmak üzere, devlet kademeleri ve medyanın önemli görevleri bulunmaktadır. Bize düşen görev pek tabidirki bu mağduriyetleri ortadan kaldırmak olmalıdır. Ancak bununla beraber iyi örnekleri toplumda yaygınlaştırarak kadının varlığına yaraşır temsil imkanını gözler önüne sermek asıl amacımız olmalıdır.Kadın ve erkek arasında yaşanan şiddetin hiç bir biçimde hoş görülmediği bir toplum oluşturmak bizim elimizde" dedi.  HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.