1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Kadın Girişimciler
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Kadın Girişimciler

A+A-

Raporun, girişimcilik fırsatlarının pazarın ekonomik kalkınma hızına bağlı olmadığını işaret etmesi ise umut verici. Gelişmekte olan Gana, Uganda ve Vietnam gibi ülkelerde kadın girişimci oranının daha gelişmiş ülkelere oranla yüksek olduğu dikkat çekiyor. Ancak iş fırsatlarının az olmasından dolayı bu ülkelerde kadınların, daha çok hayatta kalma ihtiyacı nedeniyle kendi işlerini kurduğu görülüyor.

Listeyi, kadın girişimcilerin, toplam girişimcilere oranı açısından değerlendirdiğimizde Gana, Rusya, Uganda, Yeni Zelanda, Avusturya, Vietnam, Polonya, İspanya, Romanya ve Portekiz yüksek kadın girişimci oranına sahip ilk 10 ülke olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’de ise daha yüksek eğitim düzeyine rağmen, kadın girişimci sayısının oldukça düşük olduğu dikkat çekiyor.
Mastercard Uluslararası Pazar Başkanı Ann Cairns ise Endeks ile ilgili şu şekilde yorum yaptı: “57 ülkede, toplumsal cinsiyet önyargılarının kadın girişimcileri yavaşlatan asıl engel olduğu görülüyor. Kadınlar Günü öncesinde yayımladığımız bu raporun verilerinin hükümetleri ve şirketleri kadın girişimciler ile çalışmaya yönlendirmesini ve kadınları finansal hayata katılım, eğitim olanaklarına erişim gibi konularda desteklemelerini ümit ediyoruz.”
 
 Metodoloji

Mastercard’ın Girişimci Kadınlar Endeksi, kadınların onlara sağlanan destekleyici koşullardan, kendileri adına fırsata dönüştürmek için ne derece yararlandıklarını incelemektedir. Kadınların İlerleme Sonuçları (kadınların iş hayatını katılımı, politik lider ve iş lideri olmaları konusundaki önyargılar ile kadınlarda finansal güç ve girişimcilik eğilimi), Bilgi ve Finansal Varlıklar (kadınların finansal hizmetlere erişimi, gelişmiş bilgi varlıkları ve KOBİ’lere verilen destek) ve Girişimcilik Koşulların Desteklenmesi (iş kurma ve yürütmenin kolaylığı, yönetişimin kalitesi, kadınların güvenlik algısı, kadınların aile bütçesine katkısı konusunda kültürel algı) olmak üzere 3 bileşenin ağırlıklı ortalaması olarak hesaplanmıştır. Asya Pasifik, Orta Doğu ve Afrika, Kuzey Amerika, Latin Amerika ve Avrupa’da dünya kadın iş gücünün % 78.6’sını yansıtan 54 ülkenin bu üç bileşendeki farklılıklarını ortaya koymak için 12 gösterge ve 25 alt gösterge kullanılmıştır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.