1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kaçak elektriği onlar kullanıyor parasını bize ödetiyorlar
Kaçak elektriği onlar kullanıyor parasını bize ödetiyorlar

Kaçak elektriği onlar kullanıyor parasını bize ödetiyorlar

Yargıtay’ın, Kayıp kaçak bedeli, faturasını düzenli ödeyenden tahsil edilemez kararı tüketicileri harekete geçirmişti. Ancak yapılan değişiklikle...

A+A-

Yargıtay’ın, Kayıp kaçak bedeli, faturasını düzenli ödeyenden tahsil edilemez kararı tüketicileri harekete geçirmişti. Ancak yapılan değişiklikle kayıp kaçak yasal zemine oturtuldu. Yasayı değerlendiren Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, "Kayıp/kaçak sorununun giderilmesi dağıtım şirketlerinin sorumluluğundadır" dedi.

Kayıp-kaçak bedellerinin tüketiciden karşılanmasını yasal zemine oturtan Elektrik Piyasası Kanun Teklifi Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, Kurulca belirlenen hedef oranlarını geçmemek kaydı ile teknik olmayan kayıplara ilişkin maliyetler dağıtım tarifelerinde yer alacak ve tüketicilere yansıtılacak.

YASAL ZEMİNE OTURTULDU

İslim Arıkan, faturalarımızda bulunan, iletim, perakende satış hizmet bedeli, sayaç okuma bedeli, ve dağıtım bedeli, tek kalemde toplandığını, dağıtım bedeli olarak adlandırıldığını belirterek, "Bu bedelin içerisinde kayıp, kaçak bedeli de bulunmaktadır. Vatandaş bu bedeli ödemekte idi, ödemeye devam edecektir. Oysaki Kayıp kaçak bedeli dediğimiz, çalınan elektriğin parasıdır. Yargıtay’ın, Kayıp kaçak bedeli, faturasını düzenli ödeyenden tahsil edilemez kararı tüketicileri harekete geçirmişti… Ancak yapılan değişiklikle kayıp kaçak yasal zemine oturtuldu" diye konuştu.

SORUMLULUK DAĞITIM ŞİRKETLERİNDE

Elektrik iletim ve dağıtımında, teknik kayıpların olacağını söyleyen Arıkan, "Elektrik nakli söz konusu ise teknik kayıp da söz konusudur. Kayıpsız bir elektrik üretimi çok zordur, ancak ileri teknolojilerle bu kayıpları düşürmek mümkündür. Enerjide dışa bağımlı olan Ülkemizde,  Dağıtım şirketlerini harekete geçirecek yasa tasarılarına ihtiyacı bulunmaktadır. Bu sorunun giderilmesi dağıtım şirketlerinin sorumluluğundadır. Kayıp, kaçakların revize edilmediği,  biz tüketiciler için kaliteli ve kesintisiz enerji  sağlayan,  kanunların sadece güçsüzler için uygulanmayacağı yasa tasarılarına ihtiyacımız vardır. Kayıp/kaçak sorununun giderilmesi dağıtım şirketlerinin sorumluluğundadır, dağıtım şirketlerinin  bu sorumlulukla çalışmaları sağlanmalıdır" şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.