1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. İstifa etmem
İstifa etmem

İstifa etmem

*30 Mart'ta başarı yok ama geriye gidiş de yok*Amacımız hizmet, koltuk meraklısı değiliz* Bizimde eksiğimiz varsa, bedelini öderiz* Adaylarımız pırıl...

A+A-

*30 Mart'ta başarı yok ama geriye gidiş de yok

*Amacımız hizmet, koltuk meraklısı değiliz

* Bizimde eksiğimiz varsa, bedelini öderiz

* Adaylarımız pırıl pırıldı ve ellerinden geleni yaptı

*Adaylar erken açıklanmalıydı, ama olmadı

İstifa etmem

CHP Gaziantep İl Başkanı Mehmet Gökdağ, yerel seçimlerde başarılıyız diyemeyeceklerini ancak geriye bir gidişinde söz konusu olmadığını belirterek, "Bazı arkadaşlar il, ilçe yönetimleri istifa etsin diyorlar. İstifa, olağanüstü kongre istemek demokratik bir hak ama, bunu yapmadan önce onların oturup 'biz ne yaptık, ne kadar çalıştık, işin neresindeydik?' diye kendilerini sorgulamaları gerekir. İstifa yok. Genel merkezinde böyle bir talebi olmadı" dedi.

CHP Gaziantep İl Başkanı Mehmet Gökdağ ile mahalli seçimleri, istifa iddilarını ve gündemdeki konuları konuştuk.

BİR BAŞARI HİKAYESİ ANLATAMAYIZ

Mahalli seçimlerde bekledikleri sonuçları alamadıklarını, kadın kollarından gençlik kollarına, ilçe yönetimleri ve mahalle örgütlerine kadar herkesin elinden geleni yaptığını söyleyen Gökdağ, "Gaziantep'te gidilmedik köyümüz kalmadı. Girilmedik mahalle kalmadı. Mutlaka eksiklerimiz vardır, daha iyisi yapılabilirdi ama, mahalle düzeyinde köy düzeyinde yoğun bir çalışma performansı gösterildi, fakat aldığımız sonuç bu. Bir başarı hikayesi anlatmamız mümkün değil, daha iyi bir sonuç bekliyorduk ama olmadı. Türkiye genelinde olmadı" dedi.

KOLTUK MERAKLISI DEĞİLİZ

CHP'nin Gaziantep'te 2011'de aldığı oy oranının yüzde 19, 2007'de  17 olduğunu ifade eden Gökdağ, "2009 seçimleriyle kıyaslarsak, oyumuz arttı. Bu seçimde en ücra köşedeki köyde oy kullandı. O zaman il genel meclisiyle değerlendirmek gerek. Bu seçimde başarı yok ama geriye gidişde yok. Bunun nedenlerini araştıracağız, bunun nedenlerini soruşturacağız, daha iyi ne yapabiliriz, nasıl yapabiliriz diye ilçe başkanlarıyla görüşüyoruz, kadın kollarımız kendi aralarında toplanıyor.  Seçim sonuçlarını değerlendiriyoruz. Cumhuriyete, laikliğe, özgürlüğe, insan haklarına, demokrasiye gönül veren insanlar biraraya gelmeli, oturup bunları konuşmalıyız. Eksiğimizi, yanlışımızı konuşmalıyız. Biz koltuk meraklısı da değiliz. Biz sadece bu ülkeye, bu şehre, bu partiye birşeyler katmak için çaba harcayan insanlarız" dedi.

DEVLETLE YARIŞTIK

'Mahalli seçimlerde adaylarla yarışılmadı, devletle yarışıldı' diyen Gökdağ, "Devletin bütün olanakları, kurumları, güçleri, karşımızdaydı. Bunlarla yarışıldı. Hatırlayın seçim günü elektrikler yoktu. Sayımı durdurun dedik olmadı. El feneriyle sayım yapıldı, ışıldakla sayım yapıldı. Torbaların ağzı açık geldi, ilkel bir seçim oldu. Bu sıkıntılar Gaziantep'te oy farkının açılmasına yol açmıştır, Ankara, Adana, Antalya, Mersin gibi yerlerdede seçimin kaybedilmesine neden olmuştur. Karşımızdaki güç çok farklı bir güç. Ülkeyi diktatör bir yapıya götürmek isteyen bir anlayışla karşı karşıyayız. Bunu da görmemiz gerekir" diye konuştu.

ÖNCE KENDİ KENDİLERİNİ SORGULASINLAR

CHP'nin il başkanının bir şeref olduğunu dile getiren Gökdağ şunları söyledi:"Bu görev bana maddi manevi bir şey kattığı için burada değilim. Ben partime karşı kendimi sorumlu sayan, ülkeme, memleketime karşı kendimi sorumlu sayan, bir anlayışya il başkanlığı yapıyorum. 16 saat ayaktayım. Kızım İstanbul'dan seçimden 3 gün önce oy kullanmaya geldi, ben kızımı görmedim. Ama helal olsun, partimiz, şehrimiz, ülkemiz için helal olsun. Bazı arkadaşlar il, ilçe yönetimleri istifa etsin diyorlar. Bu arkadaşların oturup kendilerine şunu sorması gerekir. 'Bu süreçte biz ne yaptık?' Olağanüstü kongre istemek bir hak ama, bunu yapmadan önce onların oturup, 'biz ne yaptık, işin neresindeydik?' diye kendilerini sorgulamaları gerekir. Yeterli sayıyı toplarlarsa olağanüstü kongrede olur."

EKSİĞİMİZ VARSA BEDELİNİ ÖDERİZ

Yönetimle istifa ve olağanüstü kongreyi tartıştıklarını, bu konuyla ilgili genel merkeze giderek genel başkan yardımcısı Adnan Keskin ile görüştüğünü anlatan Gökdağ, "

Danışma kurulları yapacağız. Şapkamızı önümüze koyacağız, bizimde eksiğimiz varsa, bedelini öderiz. Gerçekten bizim şahsımızdan kaynaklanan eksiklikler varsa gereği neyse o yapılır. Ancak Sayın Adnan Keskin'e, istiyorsanız görevi bırakayım dedim. Hayır, gidin biraz daha çok çalışın dedi. Çünkü 3.5 ay sonra Cumhurbaşkanlığı seçimi var, parti olarak buna kilitlenmeliyiz. Bu seçim çok önemli, ülkenin belkide rejimini değiştirecek bir olay. Parlamenter, yarı başkanlık, başkanlık sistemi gündemde" dedi.

KASETLERE BENDE BAKACAĞIM

 Şehitkamil'de meclis üyesi adaylığı için yapılan ön seçimde usülsüzlükler yapıldığı yönündeki iddialarla ilgili ne düşündüğünü sorduğumuz Gökdağ, "Şahinbey ve Şehitkamil'de yapılan ön seçimler son derece demokratik oldu ve yıllardan bu yana ik defa kota kullanılmadı. Tamamen örgütün iradesi neyse o yansıdı. Şehitkamil için usülsüzlük iddaları var. Seçim aşamasında sıkıntı olmasın diye şikayetleri yeni gündeme aldık, bununla ilgili bir komisyon kurduk, araştırıp soruşturacaklar, ortaya çıkan tabloya göre gereken yapılacak. Bu iddialarla ilgili detaylı bir araştırmaya ihtiyaç var. Olayı araştırıyoruz, iddialar ne kadar doğru ne kadar yanlış araştıracağız. Bunun için komisyon kurduk, komisyona müdahale etmem, komisyon özgürce çalışır. Kasetlere bende bakacağım" dedi.

ADAYLARIMIZ PIRIL PIRILDI

Gökdağ, mahalli seçimlere farklı adaylarla gidilse sonuç değişir miydi? şeklindeki sorumuza ise şöyle cevap verdi:"Adaylarımız pırıl pırıldı. Akif Bey olsun, Fethi Bey olsun, Mustafa Bey olsun hepsi birbirinden değerli ve iyi adaylardı. Adaylarla ilgili her dönem tartışmalar olur. Bunların yerine başka adaylar olsaydı da, yine eleştiriler olurdu. Adaylarımız da ellerinden geleni yaptılar, ama sonuç bu oldu" dedi.

ERKEN YOLA ÇIKILMALIYDI

Adayların geç açıklanmasının seçim sonuçlarına olumsuz yansıdığı ile ilgili eleştirileride haklı bulduğunu söyleyen Gökdağ, "Adaylarımız erken açıklanmalı ve çalışmalara erken başlamalıydık. Çünkü büyükşehir yasasıyla birlikte çalışma alanı oldukça genişledi. Bu nedenle erken yola çıkılmalıydı. Karşımızdaki zaten ekonomik olarak güçlü, kurumsal yapı olarak güçlü, devlet olarak zaten organize olan bir ilde erken açıklanması gerekiyordu. Bu düşüncelerimizi genel merkezle paylaştık ama olmadı. Adaylar yeterince erken açıklanmadı" dedi.

59. SIRA BENİ YARALIYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in başarılı hizmetler yapacağına inanıyor musunuz şeklindeki sorumuza ise Gökdağ, "Gaziantep 59. sırada. Bu beni yaralıyor. Gaziantep bundan sonra umarım daha yaşanabilir bir il olur. Belediye başkanının kim olduğu önemli değil, bu Fatma Hanım, Asım Bey meselesi değil. Anlayış önemli. Ticarethane gibi bir belediyecilik anlayışına karşıyız. Kentin imar, ulaşım, çevre sorunu var. Bunlar düzelirse yaşanabilir bir şehir olma yoluna gireriz" dedi.

Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.