1. HABERLER

  2. SPOR

  3. İŞTE TAKIMLAR VE TESİSLER
İŞTE TAKIMLAR VE TESİSLER

İŞTE TAKIMLAR VE TESİSLER

Gazetemizin spor gündemine taşıdığı Gaziantep’te ki spor müsabakaları ve oynandığı tesislerin yetersizliği araştırmalarımızın sonucunda belgelenmiş...

A+A-

Gazetemizin spor gündemine taşıdığı Gaziantep’te ki spor müsabakaları ve oynandığı tesislerin yetersizliği araştırmalarımızın sonucunda belgelenmiş oldu.

Ülke genelinde birçok şehir ile kıyaslanma yapıldığında spor tesislerimizin yetersiz kalması nedeniyle müsabakaların da olması gerekenden az olduğu ortaya çıktı.

Şehrimizde ki kulüplerin sayıları ve oynandığı spor tesislerini araştıran gazetemiz spor servisi sonuç olarak aşağıda ki bilgilere ulaşmış oldu.

Gaziantep Amatör futbol takımları Bölgesel, Süper, 1 ve 2’inci kümede mücadele ediyor.

• Bölgesel amatör liginde (BAL) Şehitkamil Belediyespor ve İslahiyespor olmak üzere iki takım yer alıyor.

• Süper Amatör Kümede 13 takım mücadele ederken İl Özel İdare Kulübü kapanma kararı alarak ligden çekildi.

• Birinci Amatör Küme A ve B grupları olmak üzere iki grupta oynanıyor. A grubunda 10 takım mücadele ederken Polisgücü ve Kızılhisarspor kulüpleri ligden çekilme kararı aldı. B grubunda ise 12 takım mücadele ediyor.

• İkinci Amatör kümede net olmamakla birlikte her sezon ortalama 15 takım mücadele ediyor. İkinci amatör kümede düşme olmamasının yanı sıra lige katılma gibi bir zorunluluk ta yer almadığından dolayı kulüpler futbolcu durumuna göre karar verebiliyor. Buna göre A takımlar düzeyinde net 37 takım faal olarak mücadele ederken Nisan ayı sonunda başlayan 2. Küme ile birlikte yaklaşık 52 kulüp faaliyet gösteriyor.

• Alt yapı düzeyinde Gençler U – 19 ligi 1. Kümede 18 ve 2. Kümede 12 olmak üzere toplam 30 takım yer alıyor. • Gençler U – 17 liginde 18 takım mücadele ediyor.

• Gençler U – 16 kategorisinde 14 takım mücadele ediyor.

• Gençler U – 15 kategorisinde 10 takım mücadele ediyor.

• Gençler U – 13 kategorisinde ise 12 takım yer alıyor. Futbol Federasyonuna resmi kayıtlı 90 kulüp olmasına rağmen bunlardan 52’si faaliyet içerisinde yer alıyor. Kulüplerin alt yapı kategorileri de hesaplandığında 136 takım Amatör Futbol Branşında faaliyet gösteriyor.

• Ampute süper liginde Şahinbey Belediyespor ve Şehitkamil Engelliler spor kulüpleri faaliyet gösteriyor.

• Türkiye’de bayanlar futbol liginde en üst seviye olan 1. Ligde Gazikent bayan futbol takımı yer alıyor. Bu takımımız Türkiye’de ki 12 takımından biri olmasına rağmen gerekli desteği göremiyor. Şu anda ligde 11’inci sırada yer alan Gazikent bayan futbol takımı büyük bir olasılıkla 2. Lige düşecek. • Yine bayanlar 3. Futbol liginde Karataş ve Güneykent takımları Gaziantep adına mücadele ediyor.

MÜSABAKALARIN OYNANDIĞI TESİSLER

1. Gaziantep tesisleşme bakımından özellikle civar illerle kıyaslama yapıldığında son derece fakir kalıyor. Şahinbey Belediyespor tesisleri mevcutlar içerisinde en eski olanlardandır. Daha önce toprak olan tesis zemini Şahinbey Belediyesinin 2004 yılında göreve gelen belediye başkanı Ömer Can döneminde suni çim yapıldı. Nizami olan oyun alanı standartların altına düşürüldü. Tadilat sonrası yaklaşık 10 yıldan bu yana tesise hiçbir şekilde bakım yapılmaması nedeniyle şu anda tamamen çağ dışı ve ilkel koşullarda, bakımsızlıktan her geçen gün çürüyor. Soyunma odalarının boyaları dökülmüş durumda, tuvaletlerinin tamamı tıkalı ve musluklar boşa akıyor. Maç yapmaya gelen futbolcular o pislik kokuları içerisinde soyunmak zorunda kalıyorlar. Saha zemini çürüme aşamasında, kalelerin fileleri genel olarak yırtık ve yedek kulübeleri çürümüş vaziyette. Tribünler tamamen pislik içerisinde ve güvenlik açısından son derece riskli. Amatör futbol takımları bu koşullar altında maçlarını orada oynamak zorunda bırakılıyor. Ayrıca Şahinbey Ampute futbol takımı da maçlarını bu tesiste yaparken, misafir takımlar da aynı şartlarla karşı karşıya kalarak Gaziantep adına olumsuz bir izlenim bırakılıyor

2. Batur sahası Asım Güzelbey’in belediye başkanlığı döneminde suni çim yapılarak mahalli kulüplerle birlikte amatör müsabakalarda oynanmaya başlanıldı. Aralıklı dönemlerde bakımı yapılan saha nizami ölçülere sahip olmamakla birlikte, güvenlik açısından oldukça sorun teşkil ediyor. Ayrıca bayanlar liginde mücadele eden 3 takımın maçları da bu sahada oynanıyor.

3. Şehitkamil İlçe Stadyumu Metin Özkarslı’nın belediye başkanlığı döneminde yapıldı. Amatör kulüplerin kullanabileceği tesisler arasında en iyisi olarak dikkat çekiyor. Soyunma odaları her zaman bakımlı ve temiz olmakla birlikte her an sıcak su ile maç ve antrenman sonraları sporcuların duş alma imkanları mevcut. Amatör maçların yanı sıra BAL liginde mücadele eden Şehitkamil Belediyespor iç saha maçlarını burada oynuyor.

4. Gazikent stadyumu, Rıdvan Fadıloğlu’nun belediye başkanlığı döneminde yaklaşık 6 yıl önce faaliyete geçti. Nizami ölçülerde ki tesisin soyunma odaları prefabrik olmasına rağmen oldukça kullanışlı bir tesis.

5. Seyrantepe tesisleri, Asım Güzelbey’in belediye başkanlığı döneminde Afrikalı futbolcuların yetiştirilmesi amacıyla Avrupa birliği destekli yapılan tesis bitme aşamasında geçen sene terör örgütü yandaşlarının talan etmesi nedeniyle yaklaşık 6 ay önce yeniden faaliyete geçti. Amatör kulüplerin de son 6 haftadan bu yana kısmi olarak kullanmaya başladığı tesis nizami ölçülerde. Güvenlik açısından oldukça riskli ve soyunma odaları henüz tam olarak hazır vaziyette değil. Duşları yok lavaboları kullanılamaz durumda.

6. Oğuzeli İlçe stadyumu nizami ölçülerde ki saha suni çim olarak faaliyet gösteriyor. Kale arkalarına yapılan prefabrik soyunma odaları ihtiyaca cevap verebilecek düzeyde değil. Güvenlik açısından oldukça riskli. ASKF birçok maçı burada oynatıyor.

7. Nizip İlçe stadyumu oldukça eski bir yapıya sahip olan stadyum doğal çim ve nizami ölçülerde. Soyunma odaları küçük, kullanılamaz durumda. Nizipspor ve Nizip Yıldırımspor takımlarının iç saha maçları oynanıyor.

8. İslahiye Stadyumu, nizami ölçülerde ve suni çim olarak faaliyette. Eski bir stat, BAL liginde mücadele eden İslahiyespor’un iç saha maçları oynanıyor.

9. Nurdağı sahası, nizami ölçülerde ve suni çim. Soyunma odası olmayan tesiste futbolcular açık alanda veya araçların içerisinde giyiniyorlar. Nurdağı Belediyespor iç saha maçlarını oynuyor.

10. Yavuzeli ilçe stadyumu, nizami ölçülerde ve suni çim, soyunma odaları prefabrikten yapılma, güvenlik açısından oldukça riskli. Yavuzelispor iç saha maçlarını oynuyor.

11. Araban Stadyumu, nizami ölçülerde ve suni çim, ev sahibi takım bina içerisinde ki soyunma odasını kullanırken, misafir takım oyuncuları kale arkasında açık alanda bulunan prefabrik odayı kullanıyor. Güvenlik açısından oldukça riskli. Arabanspor iç saha maçlarını oynuyor.

12. Çıksorut semt sahası, Standartların oldukça altında olan semt sahası suni çim olarak kullanılıyor. Mahalli takımların oynandığı tesiste Ampute süper liginde mücadele eden Şehitkamil Engelliler Spor takımı da iç saha maçlarını burada oynuyor. Ayrıca sağır ve dilsizler futbol takımı da bu tesisi kullanıyor.

FUTBOL DIŞINDA Kİ BRANŞLAR

• Royal Halı Gaziantep Basketbol takımı, Erkeler süper liginde mücadele ediyor, maçlarını Karataş Kapalı Spor Salonunda oynuyor. • Zirve Üniversitesi erkek basketbol takımı. 2. Ligde oynuyor, maçlarını kampüs içerisinde ki kapalı spor salonunda oynuyor.

• Merinos bayan voleybol takımı, 3. Ligde oynuyor, maçlarını Kamil Ocak Kapalı Spor Salonunda oynuyor.

• Büyükşehir Belediyespor erkek basketbol takımı bölgesel ligde mücadele ediyor. Maçlarını Kamil Ocak Kapalı Spor Salonunda oynuyor.

• Gaziantep Engelliler tekerlekli sandalye basketbol takımı 1. Ligde oynuyor. Maçlarını Kamil Ocak Kapalı Spor Salonunda oynuyor.

• Büyükşehir Belediyespor Tekerlekli Sandalye takımı 1. Ligde mücadele ediyor. Maçlarını Kamil Ocak Kapalı Spor Salonunda oynuyor.

• Gaziantep Polisgücü hokey takımı açık ve kapalı alanda hem erkekler hem de bayanlar kategorisinde mücadele ediyor. Açık alanı Çevik kuvvet suni çim sahasında kapalıyı ise Gazikent sahasında oynuyor.

 

• Akdora hokey takımı açık ve kapalı alanda hem erkekler hem de bayanlar kategorisinde mücadele ediyor. Açık alanı Çıksorut sahasında kapalıyı ise Gazikent sahasında oynuyor.

NOT: Amatör kulüplerin en büyük sıkıntılarının başında yeteri kadar antrenman yapamaması geliyor. Tesis yetersizliği nedeniyle maddi durumu iyi olan kulüpler saha kiralama koşuluyla istediği sayıda antrenman yapabiliyor. Maddi durumu iyi olmayan takımlar ise Şahinbey, Batur ve Çıksorut tesislerinde sezon başında çekilen kuralar neticesinde haftada sadece bir saat antrenman yapma imkanına sahip. Kurada ismi çıkmayan takımların futbolcuları ise sadece maçtan maça oynayabiliyorlar.

Bir diğer sıkıntı ise bazı maçlara sağlık personellerinin gelmemesi olarak dikkat çekiyor. Amatör maçların oynandığı her tesiste sağlık çantası olmasına rağmen genel olarak içlerinde sadece iki şişe buz bulunuyor. Bunun haricinde ilk yardım malzemelerinin yüzde 90’ı mevcut değil.

Bu sorunları amatör panorama sayfamızda genel olarak gündeme getirmemize rağmen ne yazık ki yıllardır bir çözüm üretilebilenmiş değil.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum