1. YAZARLAR

  2. Erol Güngör

  3. İstanbul’da şiir günlerinde üçüncü Dalya
Erol Güngör

Erol Güngör

Yazarın Tüm Yazıları >

İstanbul’da şiir günlerinde üçüncü Dalya

A+A-

Başta İstanbul ve Gaziantep olmak üzere bazı illerimizde bestekâr ve şair olarak toplam 66 konserde besteleri okunan bir Gaziantepli hemşeriniz olarak, 20 yıldan beri düzenlediğimiz şiir günlerinin sayısı da 300 ü geçmiş bulunuyor. “Gaziantepliler Derneğinde her ayın ilk cumartesi günü şiir günü var” sözü yirmi yıldan beri İstanbulda birçok şairin dilindedir ve toplantılara ilgi büyüktür. Diğer derneklerde yaptığımız şiir günlerini de eklersek yönettiğimiz şiir günleri sayısı 500 ü geçmektedir. Ne mutlu bize diyoruz ve kültür ve sanat etkinliklerimize devam ediyoruz.

İstanbulda başta Gaziantepliler Derneklerinde, bunun yanı sıra ilk şiir günlerimizden beri zaman zaman BASAD Bakırköylü sanatçılar Derneği, Kadıköyde Barış Manço Kültür Merkezi, Kadıköyde Caddebostan Kültür Merkezi, İstanbul Fatihte Vefa Lisesi, İstanbul Kadıköy Belediyesine bağlı Fenerbahçe Gönüllüleri evi, Feneryolu Gönüllüleri evi, Dostluğa Çağrı Derneği gibi çeşitli kültür merkezlerinde düzenlediğimiz ve yönettiğimiz (bu sezon ve halen de İstanbul Anadoluyakası Gaziantepliler Derneğinde)  şiir, söyleşi, edebiyat ve müzik günlerimizin sayısı ilk şiir günümüzden beri sadece Gaziantepliler Derneklerinde toplam 300 ü geçmiş, üçüncü defa dalya demiş bulunuyoruz.  Genel olarak iki ayrı kültür merkezinde Ekim-Mayıs ayları devresinde ayda iki şiir günü düzenlediğimiz bu kültür etkinliğinde bana, sekiz yıldan beri şair, yazar Saliha Gülenler hanım toplantılarda yönetim otağım olarak eşlik etmektedir. Değerli katkılarından dolayı kendisine şahsım ve şairlerimiz adına teşekkür ediyorum. Bu güne kadar şiir günlerimize çok sayıda şair, yazar ve bazı bestekârlar katılmış olup, kültür ve sanata katkımız olduğu düşüncesine bizi lâyık gören bazı dernek başkanı ve kültür merkezi yöneticileri tarafından 20 yıl içinde şahsımıza birçok plâket ve teşekkür belgeleri verilmiştir. Bunları ilerde inşallah Gaziantep Kent Arşivi müzesine hatıra olarak bırakacağız. Gayemiz şu fani dünyada sanat ve kültür alanında bir hoş seda bırakmaktır.

Değerli okurlarım bu gibi kültür etkinliklerinde maddi katkıdan çok manevi katkı çok önemlidir. Maddi katkı zaten hiçbir zaman, hiç kimseden beklemedik.  Toplantılarda konuklara ikram ettiğimiz tatlı, börek ve meşrubatı seve seve her zaman kendimiz karşıladık. Önemli olan manevi destek ve teşvikti. Şiir günlerimize ilk günden beri manevi destek verenler sırası ile Gaziantepli değerli Avukat Orhan Çevikbaş, Araştırmacı yazar Hüseyin Aldoğan, İstanbul Gaziantep Derneklerinde başkan olarak görev  yapmış Asım Cenani, Besim Üstünel, İnal Aydınoğlu, Reşit Göğüş, Mehmet Güçtekin ve Nedim Atila beyler ile İstanbulda Gaziantepliler Derneklerinde yıllarca başkan yardımcılığı görevlerinde bulunmuş olan ve halen İstanbul Kadıköy Gaziantepliler Derneği başkanı olan Salim Erdem bey olmuştur. Kendilerine ve toplantılara katılan tüm şair, bestekâr ve konuklara çok teşekkür ediyorum. İstanbulda bu gün birçok şairin bildiği bir Gaziantepliler Derneği şiir günü varsa bu bilgiye katkımız olduğu için mutluyuz ve Gaziantep adına onur duyuyoruz. Sağlığımız yerinde olduğu müddetçe yola devam diyoruz. Kalın sağlıcakla değerli okurlarım. Kalın sağlıcakla değerli okurlarım…     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.