1. YAZARLAR

  2. Mehmet Nabioğlu

  3. İŞSİZLİK NEREYE KOŞACAK ?
Mehmet Nabioğlu

Mehmet Nabioğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

İŞSİZLİK NEREYE KOŞACAK ?

A+A-

İç işleri bakanlığından yapılan açıklamaya göre,Türkiyeye göç eden Suriyelilerin sayısı 1,6 milyon.İlginçtir 81 ilden sadece 9 unda suriyeli yok.En çok İstanbulda yaşayan Suriyelilerin sayısı 330 bin.

ikinci sıraya 220 binle ilimiz geliyor. Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Kastamonu, Sinop,Tunceli,Bayburt,Ardahan ve Iğdırda Suriyeli yok.

İstanbul ve Gaziantepi Hatay,Ş.Urfa,Mardin,Adana,Kilis,Mersin,Konya izliyor.Konyada 45 bin mülteci yaşıyor.

 

Türkiyede sayıları 2 milyonu aşan Suriyeli mültecilerin yasal çalışmalarının önü açıldı.Böylece uzun süredir kaçak çalışan bu kesime çalışma izni verilecek.

Bilhassa üretim sektöründe yerli işçi tarafından ilgi görmeyen pek çok vasıfsız iş için yüz binlerce Suriyeliye fırsat doğdu.

Ancak bu bardağın dolu tarafı.Peki ya diğer tarafı.İşte asıl olan mesele de bu.Hatay,Ş.Urfa ,Gaziantep, Kilis de çalışan Suriyeli mülteciler inşaatlarda,halı,tekstil sektöründe düşük ve sigortasız olarak çalışıyor.

 

Ayrıca daha çok  güneydoğu illerinde iş kuran gelir yada kurumlar vergisi mükellefiyeti tesis eden Suriyeliler yanlarında kaçak çalıştırdıkları onlarca vatandaşlarını yasal statüye kavuşturarak sigortalı yapacaklar mı ?

 

TUİK rakamlarına göre,Türkiyede 2,6 milyon kayıtlı işsiz var.

Resmi kayıtlara göre çalışan kesimin %10.1 inin işsiz.                                 Suriyeli sığınmacıların çalışmasına devletin izin vermesi bu işsizliği daha da arttırmayacak mı ?

Patronların (daha çok düz işçilerde,ki Suriyeli sığınmacıların tamamı bu vasıfta olacak), sigorta maaş ve yemek konusunda en düşük maaş ve şartları kabul eden işçiyi çalıştırmayacak mı ?

Burada tercih bizim yerli işçiden yana mı olacak ?

Gelen tehlikeyi görmüş olacak ki,çalışma bakanı Suriyeli sığınmacılarla ilgili olarak,yerli iş gücünü tahrip etmeden açık iş pozisyonlarına yerleştirebileceklerini,verilecek ücret için asgari ücret bandını koruyabileceklerini  söylüyor da, asgari ücret bandını koruyarak,yerli iş gücünü tahrip etmeden nasıl koruyacağını açıklasa da bizde anlasak ve rahatlasak.

Çalışma hayatımızın kanayan yarası iş güvenliği konusu işçi sınıfının  en alt kesimini oluşturacak olan dil bilmeyen iş ve iş kazaları konusunda bilgisiz ve savunmasız bu kesim ne yapacak ?

Kangren olmaya yüz tutmuş bu yaranın daha da kötüleşmesini sağlamayacak mı ?

Kim bilir belki artık Arapça bilen tercümanlara yeni bir iş imkanı sağlayacak.

Yabancı futbol ve teknik direktörler gibi,Suriyeli işçi çalıştıran her iş yerine  bir tercüman.

 

Mehmet NABİOĞLU

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.