1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İŞLER KARIŞIYOR
İŞLER KARIŞIYOR

İŞLER KARIŞIYOR

100. Yıl Atatürk ve Kültür Parkının bütünlüğünü bozacağı endişesiyle, CHP'lilerin ret oyu verdiği, Mimarlar Odası'nın da itiraz ettiği Osmangazi...

A+A-

100. Yıl Atatürk ve Kültür Parkının bütünlüğünü bozacağı endişesiyle, CHP'lilerin ret oyu verdiği, Mimarlar Odası'nın da itiraz ettiği Osmangazi Mahallesi'ndeki konut, yol ve park alanı uygulama imar planı değişikliği farkla gelişmeleri ortaya çıkardı. Büyükşehir eski genel sekreteri Ali İhsan Sofuoğlu, 100. Yıl içerisinde mülkü bulunan bazı kişilere konut yapmaları için A2 verildiğini ve bu kişilerin kabul etmeyerek itiraz haklarını kullanacaklarını söyledi. CHP Meclis Üyesi Hurşit Yıldırım ise bu karara mecliste ret oyu verdiklerini söyleyerek “Sayın Fatma Şahin buraya konut yapılmayacaksa belediyenin internet sitesinde niye konut, yol, park olarak geçiyor. Burası sadece yolsa biz niye ret verdikki” dedi. Büyükşehir eski sular idaresi müdürü Şahin Ateşoğlu ise konuya farklı bir bakış açısı getirdi ve  Yarışma sonucu belirlenen 100. Yıl parkı için Bakanlar Kurulunun onay yazısı olduğunu belirterek “Bu projede Hiç Bir Şekilde İmar Tadilatı ve Revizyon Yapılamaz” ancak proje tam olarak korunamadı”şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in Büyükşehir meclisinden oy çokluğu ile geçen ve belediyenin internet sitesinde de duyurulan Osmangazi Mahallesi'ndeki konut, yol ve park alanı uygulama imar planı değişikliği ile ilgili il danışma meclisinde yaptığı açıklaması herkesi şaşırttı. Bu alana mecliste ret oyu veren CHP'li Meclis üyesi Hurşit Yıldırım, "Bu plan 100. yılı bölüyor, üniversite genişleme alanı. Muhalefet şerhi koyduk, çünkü hem yol, hem de konut alanı" dedi. 

MÜLK SAHİPLERİ DE İTİRAZ EDECEK

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreteri Ali İhsan Sofuoğlu, yol geçmesi planlanan alandaki mülk sahiplerinin de plana itiraz edeceklerini söyledi. Sofuoğlu, "Geçtiğimiz gün bu kişilerden biri beni aradı. Mülkünün konut olacağını söyledi. Adama, buraya konut için  A2 vermişler. Mülk sahipleri olarak buna itiraz edeceğiz dedi. Yani mülk sahipleri de A2'yi beğenmeyerek itiraz edecek" dedi.

1/1000'LİK ŞERHİ VAR

100. Yıl Atatürk Kültür Parkı'nda 1/1000'lik şerhi olduğunu da hatırlatan Ali İhsan Sofuoğlu, "Bu şu anlama geliyor. Eğer bu projede sen bir değişiklik yapacaksan, bunu meclise getireceksin, plan tadilatı gibi onaylanacak. Planın lejantında bu var. Planmaya gidersin bana 100. yılın 1/5 binliği, askıda var internette de var" dedi.

BURASI 100. YILIN DEVAMI

CHP Şehitkamil Belediye Meclis üyesi Hurşit Yıldırım, bu alanın 100. Yılın parkının devamı olduğunu, üniversite genişleme alanı olduğunu ve buraya konut verildiğini söyledi. Yıldırım, bu nedenle mecliste bu plana ret oyu verdiklerini belirten Yıldırım, "Bu plan 100. Yıl’ı bölüyor, üniversite genişleme alanı. Mimarlar Odası itiraz etti. Mimarlar Odası bu kentin mimarisini çok iyi bilen bir sivil toplum kuruluşu" dedi.

FATMA ŞAHİN  ÇIKSIN AÇIKLASIN

Hurşit Yıldırım, Fatma Şahin'in bu planı teknik başkan yardımcıları ile çıkıp kamuoyuna açıklaması gerektiğini belirterek, "Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin gündem maddesini çıksın açıklasın. Gaziantep'teki bütün paftaların, Gaziantep mücavir alan sınırlarının, kendilerinde paftaları var. Çıkarlar ve  'Kardeşim bizim tadilatı yaptığımız yer burası' diyerek kamuoyuyla paylaşırlar. Buraya konut yapılmayacaksa belediyenin internet sitesinde niye konut, yol, park olarak geçiyor. Burası sadece yolsa niye ret verdik?  CHP'li meclis üyeleri olarak muhalefet şerhi koyduk, çünkü orası hem yol, hem de konut alanı" diye konuştu.

KENDİ MECLİS KARARIYLA TERS DÜŞÜYOR

'Fatma Hanım öncelikle kendi personeline oranın paftasında, adasında orası yola mı geliyor, konuta mı geliyor, 100.'ün yılın devamı mı bir sorsun' diyen Yıldırım, "Fatma Hanım imar vermiyoruz diyerek kendi meclis kararlarıyla ters düşüyor. Yol ve konut çalışması yapmadık demek doğru değil. Bence bu konuda Fatma hanım tecrübesiz. Çünkü plan tadilatı Büyükşehirin sitesinde var, adama gülerler. Üstelik google üzerinden çıktısı yayınlandı. Burası 100. yılın devamı ve üniversite genişleme alanının içerisinde. Konut olamaz, en fazla yeşil alan olur. Buranın önce beş binliği yapıldı. İlçe belediyesi binliği geçirmezse de, büyükşehirin resen yapma yetkisi var" şeklinde konuştu.

DÜNYADA BİR ÖRNEĞİ YOK

100. Yıl Atatürk Kültür Parkı Projesi'nin Rahmetli Belediye Başkanı Ahmet Turan Ertuğ zamanında Bakanlar Kuruluna gönderildiğini ve onaylandığını anlatan o dönemin Sular İdaresi Müdürü (GASKİ Müdürü) Şahin Ateşoğlu ise, dünyada bir örneği olmayan bu Yeşil Bant Projesi'nin Gazianteplilerin sağlıklı yaşam ve yerleşim projesi olduğunu ve mutlaka korunması gerektiğini söyledi.

PROJE KORUNAMADI

Projede, Bakanlar Kurulunun onay yazısında 'Bu projede Hiç Bir Şekilde İmar Tadilatı ve Revizyon Yapılamaz' şerhi olduğunu söyleyen Şahin Ateşoğlu, "Projenin uygulaması Celal Doğan döneminde yapıldı. Ancak proje tam olarak korunamadı. İlk tırtıklamalar Kavaklık'ta yapıldı. Ertuğ'un kemikleri sızlıyordur" dedi. 

ERTUĞ MÜDÜRLERİ NE DEMİŞTİ?

Projenin Bakanlar Kurulu onayından döndükten sonra Rahmetli Ahmet Turan Ertuğ'un Müdürleri topladığını hüzünlenerek anlatan Ateşoğlu, "Rahmetli, Gaziantepliler olarak hayati önemdeki bu projeyi koruyup kollayacağınıza inanıyorum, zaten projeye şerhte konulmuştur. Benden sonra yapılmak istenen tadilatlar mahkemelerden geri dönecektir" diye konuştu. 

SESSİZ KALIYORLAR

'O toplantıda olan müdür arkadaşlarım hala hayattadır' diyen Ateşoğlu, "Ama rant uğruna bu güzelliklerin yok edilmesine herkes sessiz kalmaktadır. Biliniz ki dünyada bir örneği olmayan Bu Yeşil Bant Projesi Gazianteplilerin Sağlıklı Yaşam ve Yerleşim Projesidir ve mutlaka korunmalıdır" şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum