1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İSLAHİYE'DE ÖNEMLİ YATIRIM
İSLAHİYE'DE ÖNEMLİ YATIRIM

İSLAHİYE'DE ÖNEMLİ YATIRIM

UNDP tarafından yürütülen "Ev sahibi topluluklar için etkin kentsel atık yönetimi" projesi kapsamında İslahiye Fevzipaşa’daki 3 milyon dolarlık proje kapsamında katı atık transfer istasyonunun inşası tamamlandı.

A+A-

Amerika Birleşik Devletleriarafından finanse edilen ve UNDP tarafından yürütülen "Ev sahibi topluluklar için etkin kentsel atık yönetimi" projesi kapsamında İslahiye Fevzipaşa’daki 3 milyon dolarlık proje kapsamında katı atık transfer istasyonunun inşası tamamlandı. Açılışta konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Deniz Köken, Katı Atık Transfer İstasyon çalışmasının çok faydalı ve başarılı olduğuna dikkati çekti. 

KALICI ÇÖZÜMLER BULUNMASI LAZIM

Köken, “Bunun aynısını yine Yavuzeli ve Araban bölgesinde yapacağız ve gerekirse büyükşehirin kendi içinde de bu tür çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Bu yatırımların hiçbirisi 50 yıl, 100 yıl yok olmayacak. Bir şeyi verdiğiniz zaman bitiyor. Bizim kalıcı çözümler bulmamız lazımdı, bu da kalıcı çözümlerimizin en önemlisi” dedi.

KATILIM YOĞUNDU

Törene, ABD Adana Konsolosu Linda Stuart Specht, UNDP Türkiye Direktörü Claudio Tomasi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Deniz Köken, İslahiye Kaymakamı Ramazan Yıldırım ile İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural da katıldı. Specht, açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin şu anda dünyanın en büyük mülteci barındıran ülkesi olduğunu dile getirerek, Birleşmiş Milletler, sivil toplum kuruluşları ve diğer organizasyonların katkılarıyla bu krizi en iyi yöneten ve en iyi katkı sağlayan ülkenin de Türkiye olduğunu söyledi.

TEŞEKKÜR ETTİ

Geçen 6 yılda Suriyelilere yardımlarını esirgemeyen Türk hükümetine teşekkür eden Specht, "Mültecilere ev sahipliği yapmak hususunda sorumluluk sahibi olan ve elini taşın altına koyan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ne ve diğer topluluklara özellikle teşekkürü bir borç biliriz." dedi. Tesisin hayırlı olmasını dileyen Specht, ABD'nin bu gibi altyapı projelerine katkı sağlamaya, destek olmaya devam edeceğini, başka projelerin de hayata geçirileceğini ifade etti.

HUZUR VE MUTLULUK ÖNEMLİ

İslahiye Belediye Başkanı Vural ise 66 bin nüfuslu ilçede 50 bin Suriyeliye ev sahipliği yaptıklarını dile getirerek, "Bu bizim için onur ve şereftir ama bizim asıl isteğimiz evlerine dönmeleri, kendi topraklarında, yurtlarında, barış, huzur ve mutluluk içinde yaşamalarıdır." diye konuştu.

KÖKEN BİLGİ VERDİ

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Köken de dünyanın paylaştıkça güzelleştiğini belirterek, paylaştıkça güzelleşen yeni yaşam alanlarının huzur verdiğini dile getirdi. İnsanların yaşamlarına başkalarının kastettiği bir durumda kaos ortaya çıktığını aktaran Köken, Gaziantep’te 350 binden fazla mültecinin ağırlandığını ve bunun getirdiği zorlukları anlattı.

KALICI ÇÖZÜMLER ŞART

Katı Atık Transfer İstasyon çalışmasının çok faydalı ve başarılı olduğuna dikkati çeken Köken, “Bunun aynısını yine Yavuzeli ve Araban bölgesinde yapacağız ve gerekirse büyükşehirin kendi içinde de bu tür çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Bu yatırımların hiçbirisi 50 yıl, 100 yıl yok olmayacak. Bir şeyi verdiğiniz zaman bitiyor. Bizim kalıcı çözümler bulmamız lazımdı, bu da kalıcı çözümlerimizin en önemlisi” dedi.

KATI ATIK TRANSFER İSTASYONU ÖZELLİKLERİ 

Katı Atık Transfer İstasyonu projesinin odak bölgelerinden olan Gaziantep ili ise 350.000’den fazla Suriyeliye ev sahipliği yapmaktadır. Güneydoğu Anadolu bölgesinde Suriyeli akını ile gerçekleşen benzeri görülmemiş bu nüfus artışından kaynaklanan ek atık üretimi, yılda 550,000 tondur. Dolayısıyla, güçlendirilmiş belediye hizmetleri ve altyapı, ev sahibi topluluklarının yanı sıra çok sayıda Suriyeliyi barındıran illerin en zorunlu gereksinimlerinden biridir.

3 MİLYON DOLARLIK PROJE

ABD tarafından finanse edilen ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, GAP Bölge İdaresi ve  Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ortaklığında yürütülen 3 milyon dolarlık proje kapsamında Fevzipaşa beldesindeki katı atık transfer istasyonu, Suriyeli nüfusun artışı nedeniyle Gaziantep Belediyesinin atık toplama ve yönetimi konusunda karşılaştığı baskıyı ortadan kaldırmayı hedefliyor. Proje, Gaziantep ilindeki İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde bulunan çöp sahalarının rehabilitasyonunu ve etkin atık transferini odağına alıyor. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.