1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İŞKUR BİRİNCİLİK KAZANDI
İŞKUR BİRİNCİLİK KAZANDI

İŞKUR BİRİNCİLİK KAZANDI

İşkur 17 bin kişiyi işe yerleştirdiGaziantep 2016 yılı 1. İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Vali Vekili Halil Uyumaz başkanlığında Valilik toplantı...

A+A-

İşkur 17 bin kişiyi işe yerleştirdi

Gaziantep 2016 yılı 1. İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Vali Vekili Halil Uyumaz başkanlığında Valilik toplantı salonunda toplandı. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Siraç Ekin, Toplum Yararına Çalışma Programıyla 2015 yılı içinde 5 bin 850 kişinin kamu kurumlarında, 17 bin 454 kişinin de işe yerleştirildiğini, 2016 yılı içinde aynı programa 2 bin 250 kişinin de istihdamına devam edildiğini ifade etti.

UYUMAZ TEŞEKKÜR ETTİ

Toplantıya Çalışma ve İş Kurumu, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Mesleki teşekküller, oda ve sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı. Toplantı açılışını yapan Vali Vekili Uyumaz, Gaziantep il istihdam verileri hakkında genel bir değerlendirmede bulunarak, “Bu toplantıda 2015 yılı istihdam ve mesleki eğitimde gerçekleşen verilerin hazırlanmasının yanı sıra 2016 yılında yapılması düşünülen iş ve işlemlerin hazırlanması, eylem planlarının yürütülmesi planlanmaktadır. İl İstihdam Kurulu bu zamana kadar çok güzel çalışmalar yaptı, ancak daha fazla gayret göstermemiz gerekiyor. İŞKUR, Milli Eğitim, Mesleki teşekküller ve yerel yönetimlerin gösterdiği işbirliği çalışmaları istihdamın artırılmasına, vatandaşlarımızın meslek ve gelir kazanmasına vesile oluyor. Emeği geçenleri tebrik ediyorum” dedi.

EKİN BİLGİ VERDİ

Gaziantep Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Siraç Ekin bir sunum yaparak, iş arayan ve işverenlere yönelik girişim programları istihdamı ve işsizliği giderici önlemler aldıklarını, bu alanda ülke genelinde 2015 yılı birincilik ödülünü aldıklarını ifade etti. Ekin, Toplum Yararına Çalışma Programıyla 2015 yılı içinde 5 bin 850 kişinin kamu kurumlarında, 17 bin 454 kişinin de işe yerleştirildiğini, 2016 yılı içinde aynı programa 2 bin 250 kişinin de istihdamına devam edildiğini ifade etti. Gençlerin meslek edinmeleri ve istihdama katkı sağlayan İşbaşı Eğitim Programı ile 2015 yılsonu itibariyle toplam 4 bin 877 kişinin işe yerleştirildiğini ifade eden Ekin, 58.665 iş arayan başvurusu olduğunu,40 bin 393 açık iş talebi alındığını,190 bin 331 kez işsizlerin işverenlere yönlendirildiğini ve 10 bin 366 işveren ziyareti yapıldığını söyledi. Ekin; vatandaşların iş hayatına atılmalarına katkı sağlayan Girişimcilik Programı kapsamında açılan 35 projede toplam bin 172 kişiye Girişimcilik Sertifikası verildiğini belirtti.

YANMAZ: YENİ BÖLÜMLER AÇILDI

İl İstihdam Kurulu üyelerinden İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz yaptığı değerlendirmede, sanayideki istihdama yönelik ara eleman yetiştirmek için ilimizdeki meslek liselerinde yeni bölümler açıldığını, mesleki eğitimde karşılık bulamayan bazı bölümlerin de kapatıldığını söyledi. 2015 yılında istihdam ve mesleki eğitimde gerçekleşen veriler ile 2016 yılında uygulanması planlanan projeler üzerinde görüş alışverişinde bulunulan toplantı, mesleki eğitim ve işsizlik sorununa çözüm arayışlarına ilişkin görüş ve önerilerle sona erdi. Toplantı kapanışında Vali Vekili Uyumaz, “İlin istihdam verileri, mesleki eğitim ve işsizlik sorununa çözüm arayışlarına ilişkin kurul üyelerinin görüş ve önerileri doğrultusunda gerekli çalışmalar yapılacaktır. Katılımlarınız için teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.