1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İşadamlarına iyi haber
 İşadamlarına iyi haber

İşadamlarına iyi haber

GAİB’den Iraklı iş adamlarına vize kolaylığı Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri 2023 hedefleri doğrultusunda ihracatın arttırılmasına...

A+A-

GAİB’den Iraklı iş adamlarına vize kolaylığı

 Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri 2023 hedefleri doğrultusunda ihracatın arttırılmasına yönelik yürütülen çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerini ifade eden GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz TİM ve Dış İşleri Bakanlığı arasında gerçekleştirilen bir protokolle Iraklı iş adamlarına uygulanan vizeler için GAİB referans olacağını açıkladı.

 Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Abdulkadir Çıkmaz Erbil Gaziantep direk uçak seferlerinin artık zorunluluk haline geldiğini, Türkiye’nin ve özellikle Gaziantep’in böyle bir uygulamaya ihtiyacı olduğunu belirterek Türk Hava Yollarının ve diğer uçak firmalarının Gaziantep Erbil, Erbil Gaziantep arasında karşılıklı uçak seferleri koyması gerektiğini savundu.

 

PROTOKOL İMZALANDI

 

GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz Iraklı iş adamlarına da müjde nitelediği taşıyan bir uygulama hakkında bilgi vererek bundan sonra Türkiye’ye gelecek olan Iraklı iş adamlarına GAİB’in referans olacağını, GAİB’in referansı ile bu iş adamlarının daha kolay ve hızlı vize alabileceğini açıkladı. Uygulamaya yeni konulan karar ile ilgili bir açıklama yapan Başkan Çıkmaz, “Bilindiği gibi Irak vatandaşı işadamlarının ülkemize ticari faaliyetlerde bulunmak üzere girişleri vizeye tabi olup, Irak’tan ülkemize giriş yapmaya çalışan kişilerin vize işlemleri ayrıntılı incelemeden sonra onaylanmaktadır. Bu itibarla; T.C. Dışişleri Bakanlığı ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) arasında 4 Mayıs 2016 tarihinde bir protokol imzalanmıştır. Bu protokole göre vize başvuruları TİM ve Birliklerimiz referansı ile Dışişleri Bakanlığı ilgili veri bankasına kaydedilecek ve uygun bulunanlar hızlı bir şekilde vizeye dönüştürülecektir" dedi. 

 

KARŞILIKLIK SEFER ŞARTI

 

Uygulamada kapsam dışı olanlar hakkında da bilgi veren GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz uygulamanın sadece havayolu ile Türkiye’ye gelecek Irak vatandaşı iş adamlarını kapsadığının altını çizerek, “Geçerli Schengen vizesi bulunan Irak vatandaşlarının başvuruları Birliğimiz aracılığıyla yapılmayacaktır. Bu kişiler, internet üzerinden kısa sürede e-vize temin edebilmektedirler. Karayolu ile Türkiye’ye giriş yapacak Iraklı işadamlarının vize başvuruları Birliğimiz aracılığıyla yapılmayacaktır. Sadece havayolu ile ulaşım sağlayanlar için Birliğimiz aracılığından faydalanılabilecektir. Taahhütnamede belirtilen ekler eksiksiz olarak sunulmadan vize başvurusu gerçekleştirilememektedir” dedi. BÜLTEN

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.