1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. İş sağlığında düşündüren anket
İş sağlığında düşündüren anket

İş sağlığında düşündüren anket

Türk Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal Kazak,  1152 çalışanın katıldığı, iş sağlığı ve güvenliği anketinde çıkan sonucun vahim...

A+A-

Türk Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal Kazak,  1152 çalışanın katıldığı, iş sağlığı ve güvenliği anketinde çıkan sonucun vahim olduğunu söyledi.

Kazak, İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda Şehit Dr. Ersin Arslan Toplantı salonunda bir basın açıklaması yaptı.

"Anket sonuçlarına göre çalışanların yüzde 73’ünün çalıştığı kurumda iş sağlığı ve güvenliği konusunda gerekli önlemlerin alınmadığını söylediğini belirten Kazak, "Gerekli önlemlerin alındığını ifade edenlerin oranı ise yüzde 14’te kalmıştır. Çalışanların yüzde 13 ise bu konuda bilgi sahibi olmadıklarını ifade etmişlerdir. Anket sonuçlarına göre çalışanların yüzde 50’si kurumlarında yaşanan iş kazaları ve mesleki hastalıkların bildirimlerinin yapılmadığını belirtmişlerdir" dedi.

Çalışanların yüzde 57’sinin iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitim almadığını, bilgilendirme yapılmadığını söylediğini ifade eden Kazak, "Yüzde 81’i kurumlarda iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarında çalışanların görüşlerinin alınmadığını ifade etmektedirler. Ankette ayrıca kurumların sorumlu olduğu iş sağlığı ve güvenliği çalışmaları ile ilgili de sorular yöneltilmiştir.

Sonuçlara göre kurumunun acil durum planı hazırlamadığını söyleyenlerin oranı yüzde 46’dır. Çalışanların yüzde 54’ü kurumlarında risk değerlendirilmesi yapılmadığını belirtmiştir. Ankette yöneltilen kurumunuzda yangınla mücadele ve tahliye tatbikatı yapıldı mı?  sorusuna çalışanların yüzde 50’si hayır cevabını vermiştir" diye konuştu.  

 

Ayrıca çalışanların yüzde 62’si nin sağlık muayenelerinin düzenli yapılmadığını ifade ettiğini belirten Kazak, "Ankette sağlık kurumlarında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili istihdam ve düzenlemeler de sorulmuş; Ankette çalışanların yüzde 56’sı kurumunda iş sağlığı ve güvenliği biriminin oluşturulmadığını, Yüzde 59’u İş sağlığı ve güvenliği kurulu kurulmadığını belirtmiştir. Kurumda iş sağlığı ve güvenliği konusunda çalışan temsilcisinin görevlendirilmediğini belirtenlerin oranı ise yüzde 60, kurumlarında iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olmadığın ifade edenlerin oranı ise yüzde 70’dir" dedi. Haber Merkezi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.