1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. İş kazası ölümlerinde 5'nci sıradayız
İş kazası ölümlerinde 5'nci sıradayız

İş kazası ölümlerinde 5'nci sıradayız

Türkiye ölümlü iş kazalarında Avrupa birincisi, dünya üçüncüsü. Rapor, Türkiye genelinde en fazla iş kazasının kömür ve linyit çıkartılması...

A+A-

Türkiye ölümlü iş kazalarında Avrupa birincisi, dünya üçüncüsü. Rapor, Türkiye genelinde en fazla iş kazasının kömür ve linyit çıkartılması faaliyet grubunda yaşandığını ortaya koydu. İş kazası sonucu ölümlerde Gaziantep 5'nci sıraya yerleşti.

Türkiye genelinde en fazla iş kazası meydana gelen iller arasında İstanbul'un birinci geldiği, İstanbul'u sırasıyla İzmir, Bursa, Manisa, Zonguldak, Tekirdağ, Kocaeli, Ankara, Denizli, Kayseri, Adana, Antalya ve Kütahya'nın takip ettiği belirtildi. Raporda, iş kazası sonucu ölümlerin en fazla olduğu iller ise İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Gaziantep, Konya, Kocaeli, Adana, Hatay, Manisa, Antalya, Erzurum, Zonguldak, Mersin, Elazığ, Kayseri ve Tekirdağ olarak sıralandı.

İŞ KAZASI VE MESLEK HASTALIĞI ÖLÜM NEDENİ

SGK verilerine göre Türkiye genelinde yaşanan iş kazası ve meslek hastalığı sonucu ölüm oranının 2011'de 1710, 2012'de ise 745 olduğu belirtildi. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin verilerine göre ise 2013'te en az 1235 işçinin iş kazası ve meslek hastalığı sonucu yaşamını yitirdiği, 2014 yılının ilk üç ayında ise en az 276 işçinin öldüğü ifade edildi.

İŞ KAZALARINDA AVRUPA BİRİNCİSİ

Son yıllarda iş kazaları sonucu toplu ölümlerin arttığı vurgulanan raporda, Türkiye'nin 100 bin çalışan başına ölümlü iş kazalarında Avrupa birincisi ve dünya üçüncüsü olduğuna yer verildi. 2012'de iş kazalarının yüzde 49.5'inin 1-49 arası çalışanı olan işyerlerinde yaşandığı aktarılan raporda, kazaların yüzde 9.3'ünün 50-99 arası işçi çalıştıran işyerlerinde, yüzde 22.5'inin 100-499 arası işçi çalıştıran işyerlerinde, yüzde 18,7'sinin 500 ve üzeri işçi çalıştıran işyerlerinde yaşandığı anlatıldı.

KAZALAR İLK VE SON SAATLERDE YAŞANIYOR

İş kazalarının en yüksek olduğu anların genelde iş gününün ilk saatleri ile son saatleri olduğu ifade edilen raporda, 2012'de 8 saatlik iş günü üzerinden yapılan tespitlerde 12 bin 304 kazanın birinci iş saatinde, 34 bin 200 kazanın ilk üç saatte, 8 bin 289 kazanın son iş saatinde, 23 bin 235 kazanın ise son üç iş saatinde yaşandığı kaydedildi.

KÖMÜR VE LİNYİT ÇIKARILMASI BİRİNCİ

İş kazalarının faaliyet gruplarına göre dağılımında ise 8 bin 828 iş kazası (yüzde 11.79) ile kömür ve linyit çıkarılmasının birinci sırada yer aldığı belirtilen raporda, 7 bin 45 iş kazası ile (yüzde 9.4) fabrik metal ürünlerinin ikinci, 5 bin 127 iş kazası ile (yüzde 6.84) ana metal sanayinin üçüncü sırada yer aldığı bilgisine yer verildi.

KADINLARDA TEKSTİL SEKTÖRÜ İLK SIRADA

Kadınların en fazla iş kazası yaşadığı faaliyet gruplarının başında tekstil ürünleri imalatının geldiği ifade edilen raporda, sırasıyla gıda ürünleri imalatı, giyim eşyaları imalatı, taşıma için depolama ve destek faaliyeti, perakende ticaret, metalik olmayan ürünler imalatı ile yiyecek ve içecek hizmeti faaliyetlerinin geldiğine yer verildi. Kadınların en fazla iş kazasına maruz kaldığı iller sıralamasında ise Bursa ilk sırada yer aldı. Onu İstanbul, İzmir, Tekirdağ, Manisa, Denizli, Antalya, Balıkesir ve Kocaeli takip etti. DHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.