1. YAZARLAR

  2. Erol Güngör

  3. İş kazalarını azaltmak için yöntemler
Erol Güngör

Erol Güngör

Yazarın Tüm Yazıları >

İş kazalarını azaltmak için yöntemler

A+A-

 İş kazalarının verilecek eğitimler ve alınacak tedbirler sonucunda azaltılması için yöntemler: İlk iş, işyeri işçilere bu konuda verilen ve verilecek eğitimlerle güvenlik ve sağlık bilincinin kazandırılmasıdır. Bu eğitimlerde söze akılda kalıcı veciz sözlerle başlamalıdır. İş kazalarından kaçınmak için önce bir kaç veciz söz:

* İş kazalarında kopan bir uzvun yerine konacak hiçbir protez, aslının yerini tutmaz. O nedenle çalışırken çok dikkatli olmalı.

*Kaza, geliyorum demez. Kaza, dikkatsiz ve tedbirsiz bir davranışta, ansızın habersizce gelen ve perişan eden bir illettir.

* Hiç bir kazanın izi ve acısı, tamamen silinmez. En azından buruk bir hatıra ve akılda pişmanlık kalır.

* Hiç bir tazminat, iş kazasında kaybedilen bir uzvun, yerini tutmaz.

* Çalışma hayatında en iyi ödül ve huzur, kazasız ve belasız sağlıkla çalışabilmektir.

* Kılıç ve kalkan, savaşan insanı korur. Kişisel koruyucu aletler, cihazlar ve malzemeler ise, kazalara karşı çalışanları korur.

* Her kaza, ömür törpüsüdür.

* İş kazaları, yalnız kaza geçireni değil, ailesini ve onu tanıyan ve seven herkesi üzer ve yaralar.

* Acı bir iş kazasının ıstırabı, ömür boyu sürer.

* Emniyet tedbirleri en iyi olan bir işyerinde bile, en büyük dikkat yine çalışana düşer.

* Hiç kimse, çalışanın sağlığını ve güvenliğini, çalışan kadar koruyamaz. İnsanın kendi sağlığı, daha çok, kendi elindedir.

* Netice olarak diyebiliriz ki; çalışırken dikkat, dikkat, dikkat.

* Ve mümkünse biraz daha dikkat... İşe alınan işçinin o işe uygun olup olmadığı Bazı işyerlerinde, sakar tabir edilebilen çok dikkatsiz, telaşlı işçiler olabilir. Aynı kazayı tekrar tekrar geçirebilir. Kazaya istidatlı bu tür işçilerin, soru ve cevaplarla tespiti ile o işte çalışacak en uygun işçinin tespiti gerekir. Örneğin, işçinin yükseklik korkusu "bu konuda fobisi" varsa, o işçi inşaatlarda çalıştırılmamalıdır. İşyerlerinde iş kazasız imalat ve çalışma mümkün müdür ? Bunun cevabı şudur: İşyerlerinde yasalara, teknolojiye, psikolojik kurallara, akla, mantığa ve yapılan işe uygun her türlü iş ve işçi sağlığı ve güvenliği tedbirleri alınırsa, işyeri işverenden işçiye kadar bir bütün olarak bu konuda eğitimden geçmiş ve iş sağlığı bilincini kazanmışsa, kazasız çalışma mümkündür. Güvenlik tedbirleri arttıkça, kaza ve hastalık riski, sıfıra doğru gidecektir. Kazasız çalışma neden önemlidir? :

1 - İşçi sakat kalmaz, ölümcül kaza geçirmez veya malûl kalmaz, böylece çalışan işçi ve ailesi ile işveren ve diğer çalışanlar, maddi ve manevi yıkıntıya uğramaz, kaza olmadığı için kimse üzülmez, hastaneler dolup taşmaz, kazalının yerine adam bulunmasına gerek kalmaz. Kazasız işyerinde herkes her zaman huzurlu ve moral içinde olur, üretim miktarı ve kalitesi artar, işyerinin prestiji artar.

2- İşveren, maddi-manevi-hukuki-idari ve mali hiçbir ceza ödemez, vicdan azabı çekmez, kafası rahat olur. İşverenler neler yapmalıdır ki, kaza riski, sıfıra doğru gitsin :

1- Bir işçiye bir işyerinde herhangi bir görev verilirken, önce o işçinin geçmişindeki bedensel ve psikolojik (ruhsal) sağlık durumu da göz önüne alınarak, işe uygun olup olmadığı veya hangi işe uygun olduğu saptanmalıdır. Ve yasa gereği işe giriş sağlık raporu alınması gerekir. Yapılan iş ağır ve tehlikeli işlerden ise o işin çalışma şartlarına uygun işe giriş sağlık raporu alınması gerekir

. 2-İşçiler işyerinde, işle ilgili her türlü eğitimden geçtikten sonra işe başlatılmalıdır. Yasa gereği bu husus zaten şarttır. İş kazasından sonraki eğitim, çok geç kalmış bir eğitimdir ve olan hasarı, zararı ve üzüntüyü, ortadan kaldırmaz. Tüm çalışanlara kazasız ve belasız bir çalışma ortamı dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.