1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İş dünyasına güvence
İş dünyasına güvence

İş dünyasına güvence

Gaziantep'te 15 Temmuz darbe girişimiyle birlikte özellikle iş dünyasındaki tedirginlik üzerine Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bazı sanayicilerle yaptığı toplantıda, rahat olunmasını istediği öğrenildi.

A+A-

HABER MERKEZİ - DHA
Gaziantep'te 15 Temmuz darbe girişimiyle birlikte özellikle iş dünyasındaki tedirginlik üzerine Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bazı sanayicilerle yaptığı toplantıda, rahat olunmasını istediği öğrenildi. Bu arada Gaziantep Valisinin de konuştuğu ve sanayicilerin tedirgin olmaması gerektiğini söylediği öğrenildi. Basına kapalı yapılan toplantıda oldukça ilginç konuşmaların yapıldığı iddia edildi.

Son günlerde iş dünyasındaki gözaltı ve tutuklamalar üzerine, Gaziantep'te bazı Bankaların da sorumlu davranmadığı iddiaları üzerine, Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek, Vali Ali Yerlikaya ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile birlikte bir toplantı düzenlendi. Toplantıya, Ticaret ve Sanayi Oda Başkanları, Borsa Başkanı, OSB Başkanı dahil olmak üzere kentteki sanayicilerle bir araya gelindi. İşadamları ile görüşen Mehmet Şimşek, kent ve ülke ekonomisi adına fikir alışverişinde bulundu. Soruları yanıtlayan Mehmet Şimşek, darbe girişiminin ardından ülke ekonomisinin normalleşmeye başladığını söyledi. Reformlarla ülkeyi daha ileriye taşıyacaklarını belirten Şimşek, şunları dedi:

“Türkiye ekonomisi; temelleri sağlam, güçlü bir şekilde görüyorsunuz şoklara karşı direniyor. Büyük bir badire atlattık. Türkiye’nin demokrasisi daha güçlü, geleceği daha parlak, siyasi istikrarı daha pekişmiş durumda. Temeller daha sağlam. Reformlarla ülkemizi daha ileriye taşıyacağız. Bu kadar büyük bir şoke rağmen piyasalarda hızlı bir normalleşme, hatta kaybedilen zemin hızla geri kazanılıyor. Dolayısıyla Türkiye önüne bakacak. Türkiye milletiyle beraber daha müreffeh, daha istikrarlı, daha huzurlu, daha büyük yani küresel anlamda büyük bir aktör olmaya devam edecek."

DERT YANDILAR

Şimşek, şehri ve ülkeyi daha ileriye taşımak için sanayicilerle bir araya geldiklerini de anlatarak, "Türkiye hızlı bir şekilde normalleşme sürecini yaşıyor. Bizim iş, aş, yatırım, istihdam gündemimizdi. Ülkemizi, şehrimizi nasıl daha ileriye taşırız? Demokrasimiz güçlendi. Siyasi istikrar pekişti. Reformlarla Gaziantep’imizi, Türkiye’mizi nasıl ileriye taşırız? Onun istişaresini yaptık. Gerek valimiz, gerek belediye başkanımız gerekse sanayi ve ticaret odası başkanlarımız, bütün diğer başkanlarımız, şehrin kanaat liderleri, işadamları ve sanayicilerimizle güzel istişare toplantısı yaptık. İnşallah Gaziantep ve Türkiye’miz için hayırlara vesile olacak" diye konuştu. 

İŞ ADAMLARINI VALİ SAKİNLEŞTİRDİ

Toplantıda Oda başkanlarının yanısıra, işadamları ve bazı sanayicilerin de konuşma yaptığı öğrenildi. Ortada ciddi bir belirsizlik olduğun ileri süren iş adamları ve sanayicilerin, biran önce bu kirliliğe ve belirsizliğe son verilmesini istedikleri öğrenildi. Toplantıda konunun Paralel yapıya da geldiği ve bunun kendi dünyalarında büyük tedirginlik yarattığını söyleyen iş adamlarının, bu serzenişine Gaziantep valisinin hak verdiğini ama hiç endişeleri olmaması gerektiğini  söylediği belirtildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.