1. YAZARLAR

  2. Mehmet Nacar

  3. Irak’tan Veda Öpücüğü
Mehmet Nacar

Mehmet Nacar

Yazarın Tüm Yazıları >

Irak’tan Veda Öpücüğü

A+A-
Irak’lı gazeteci Muntazar El Zeydi’nin Başkan Bush’a ayakkabı fırlatması dünyada günün konusu haline geldi. Ajans haberlerine göre El Zeydi fırlattığı ayakkabının ardından ‘’Bu sana Irak halkının veda öpücüğü!’’ diye bağırdı. Bazı TV kanalları da bu sözleri şöyle verdiler. ‘’Bu sana Irak halkının veda öpücüğü köpek..!’’ Her neyse. Biz esas konumuza geçelim. Başkan Bush Afganistan işgalini başlatırken ‘’Bu bir haçlı seferidir’’ demişti. Sonradan sözlerini geri almış olsa da, bizde ‘’Dervişin fikri neyse zikri de odur’’ denir. Amerika’nın bağımsız Stratejik ve Bütçesel Değerlendirme Merkezi (CSBA) nın hesaplarına göre ABD Afganistan ve Irak işgallerinin başından bu yana 904 milyar dolar harcadı. Aynı kuruluşun yaptığı hesaplara göre ABD nin bu işgal için harcayacağı para 2018 yılında 1.7 trilyon dolara ulaşacak. Bu rakamlar Türkiye’nin toplam borçlarının beş katına yaklaşan bir rakam. Yalnız Türkiye için değil, ABD ve dünyanın diğer zengin ülkeleri için de astronomik yükseklikte bir harcama. ABD nin Vietnam savaşında harcadığı para bile yalnız Afganistan’da harcanan paradan yüzde elli daha az. Hiç düşündünüz mü? ABD ekonomisini çökerten ve dünyaya yayılan ekonomik krizin tek nedeni bu iki ülkenin işgal edilmesidir.

Evdeki hesap her zaman çarşıya uymaz. Bush’un çarşı hesabı da hiç tutmadı. Ortadoğu’da beklediğinin tersiyle karşılaştı. Hafife aldığı, horladığı Irak, ABD nin nefesini kesecek belalar getirdi sonunda. ABD içine düştüğü ekonomik bunalımın faturasını nereden çıkarmakta? Savaşlarda haklı haksız aranmaz. Daima yenilen taraf savaş tazminatı ödemeye mahkûm edilir. Şimdi yaşanan da bu. Ancak yenilen tarafla Irak’ı kastetmiyorum. Bu savaşlarda yenilen taraf ABD dışındaki bütün dünya ülkeleridir. Çünkü, ABD Usame Bin Ladin’i yakalamak için Afganistan’a girdi. Yakalayabildi mi? Hayır. Kitle imha silahlarını bulup yok etmek için Irak’a girdi. Bir tek kitle imha silahı buldu mu? Hayır. Bu durumda Bush için iki şey düşünülebilir.
1-Bush yanlış ve eksik istihbarat bilgilerine dayanarak başka bir ülkeye savaş açmıştır. Boşuna kan dökmüştür.
2-Bush dünya kamuoyunu yalan bilgilerle ve bahanelerle kandırıp, iki bağımsız ülkeyi bilinçli olarak işgal etmiştir. Her iki durumda da Bush savaş suçlusu sayılmalı ve uluslararası mahkemelerde yargılanmalıdır. Savaş suçlusu olmanın yanı sıra dünyayla ilgili bir suçu daha var.
Bush’un dünyayla ilgili suçu ekonomik kriz.
Bush’un karşısında yenilen yalnız Irak değil. Irak ve Afganistan işgaline ses çıkarmayan bütün dünya ülkeleri de yenildi.
Savaşı bu Bush kazandı.
Yenilen dünya da savaş tazminatı ödemekte bugünlerde. ABD çöken ekonomisini geri düzeltmek için uzantılarının bulunduğu ülkelerde ekonomik afet yaratmakta. Böylece dolaylı yolllardan tazminat toplamakta. Küçülen dünyada bütün ekonomiler birbirine bağlı olduğu için ABD deki çöküş domino taşı etkisiyle dünyaya yayıldı.
Bu ekonomik depremlerin tek sorumlusu Başkan Bush’tur. Eğer Bush Haçlı Seferi’ne çıkmasaydı Amerikan ekonomisi dibe vurmazdı. ABD dibe vurmayınca da dünyada ekonomik kriz yaşanmazdı.
Bu kadar basit… Ekonomik kriz bizden teğet geçti(!). Neden derseniz, Başbakan Erdoğan BOP Eşbaşkanı ya. Bush kendi Eşbaşkanına torpil geçmiştir mutlaka. Tabi teğet geçerken rüzgârından binlerce fabrika kapandı. Ülke ekonomisi hala sarkaç gibi. Dengesini bulacağını da sanmıyorum. Dengesini bulması için ilkin Ankara’nın dengesini bulması gerekiyor. Son iki genel seçimden beri sarkaç her yöne doğru sallanmaya ve salınım makasını daha çok açmaya başladı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.