1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Irak sanayisi ve imarına talibiz
Irak sanayisi ve imarına talibiz

Irak sanayisi ve imarına talibiz

Gaziantep dün önemli bir foruma ev sahipliği yaptı.

A+A-

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Irak Elektrik Bakanı Kasım Fehdavi, Irak Bakanlar Kurulu Genel Sekreterliği Kurtarılmış Bölgeler ve Yapılandırma Başkanı Mustafa Al-Hiti'nin de katıldığı Gaziantep-Irak İş ve Yatırım Forumunda Iraklı ve Gaziantepli işadamları karşılıklı yatırım ve işbirliği imkanlarını konuşma fırsatı buldu.

Mehmet Şimşek, "Birlikte çalışmak istiyoruz. Dünyada en iyi ve büyük 250 müteahhitlik firması incelendiğinde Türkiye ikinci sırada. Bu aslında Irak için de fırsattır. Irak'ın yeniden inşaası konusunda bu alanda yapılacak çalışmaların önünü açacağız. Iraklı kardeşlerimize sesleniyorum; öngörülebilirliği artırın, şu Gaziantep'teki yatırımcıların tamamı gelir, orayı yeniden inşa eder, ticareti çeşitlendirir. Siz yeter ki yatırım ortamını geliştirin. Irak ile tecrübe ve deneyim paylaşımına hazırız”dedi.

ÖNEMLİ MESAJLAR VERİLDİ 

3 gün sürecek olan bu önemli buluşmanın açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, "Bölgede yaşanan sıkıntıların, kaosun, gözyaşının ilacı birlik, beraberlik, kardeşlikten geçiyor" derken Vali Ali Yerlikaya, "İhracatçılarımızın Kuzey Irak'tan merkezi hükümet tarafına geçerken oluşan ikili gümrük sisteminden bir an önce kurtulması gerekiyor" dedi. Irak Elektrik Bakanı Kasım Fehdavi, "Biz aslında şimdi küçük cihadı bitirdik, büyük cihada geldik. Bu büyük cihad yapılaşma ve imar cihadıdır" derken, "DEAŞ'tan Irak'ın toprakları tamamen temizlendi ve savaştan sonra şimdi imar savaşına başladık" dedi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise, "Dünya şimdi gelişmekte olan ülkelere yatırım yapıyor. Paraları gidip batıya park etmek doğru değil. Gelişen ülke olan Türkiye'de yatırım yaparsanız daha karlı çıkarsınız. " dedi.

ŞAHİN:ANA GİBİ YAR BAĞDAT GİBİ DİYAR OLMAZ

Gaziantep-Irak İş ve Yatırım Forumu Teymur Otel'de başladı. Forumun açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, bütün medeniyetlere ev sahipliği yapan Gazişehrin, 500 bin Suriyeliyi ağırladığını söyledi. Şahin, "Ensar şehiriz, gönlümüzü, soframızı, yuvamızı 7 yıldır onlara açtık. Coğrafya kaderdir sözü Irak, Türkiye, Bağdat, Gaziantep içinde önemli bir söz. Biz komşuyuz, kardeşiz. Ana gibi yar Bağdat gibi diyar olmaz derler. Bir şarkımız var, bu şarkıda Bağdat'a iki gözü kapalı gidebilir diyor. Bölgede yaşanan sıkıntıların, kaosun,gözyaşının ilacı birlik, beraberlik, kardeşlik. Safları sıklaştırmamız gerekiyor. Hep komşu olacağız. Komşuluk hakkı, kardeşlik hakkı önemli. Bölgedeki sorunlara birlikte işbirliği içinde çözüm üretmemiz gerekiyor. Suriye ve Irak'ın yeniden yapılandırılmasında sanayici ve işadamlarımızın kardeşliği, birlikte hareketinin dünya ekonomisine de katkısı olacaktır" dedi.

YERLİKAYA:İKİLİ GÜMRÜKTEN KURTULALIM

Vali Ali Yerlikaya ise Gaziantep'in dünyanın en eski 8 şehrinden biri olduğunu belirtirken, Bağdat, Şam,Halep'in de bu coğrafyada en önemli şehirlerden biri olduğunu söyledi. Yerlikaya, "Peygamber mesleği yapan Iraklı tacirler burada. Gaziantep Türkiye'nin en çok ihracat yapan 5. şehri. En fazla ihracatı Irak'a yapıyoruz. 2015 yılında 1milyar 884milyon,2016 yılında 1 milyar 666 milyon dolar ihracatımız var. Bu yılın Ocak-Kasım ayında ise 1 milyar 483 milyon dolar ihracatımız var. Birir ve beraberiz, kardeşiz" dedi. 

BİRİLERİNİN HESABI VAR

Birilerinin bu coğrafyada hesabı olduğunu anlatan Vali Yerlikaya, "Ancak Irak, Suriye, Türkiye, İran Ortadoğunun gerçek sahipleri sizlersiniz ve bizleriz. En temel sorunlarımızdan biri Gaziantepli ihracatçılarımızın Bağdat'a, Irak'a tek bir gümrükle kavuşmak, tek bir gümrük ödeyerek gitmesi. Tıpkı Irak'tan gelen malların bize tek bir gümrükle geldiği gibi,Kuzey Irak'tan merkezi hükümet tarafına geçerken oluşan ikili gümrük sisteminden bir an önce kurtulmamız lazım. Biz Irak'ın birliğinden beraberliğinden huzurundan halkın refah seviyesinin yükselmesinden yanayız"diye konuştu.

FEHDAVİ:GAZİANTEPLİLER KONUKSEVER İNSANLAR

Irak Elektrik Bakanı Kasım Fehdavi, Gaziantep'e 37 yıl önce geldiğini belirterek övgüler yağdırdı. Fehdavi, "Gaziantepliler iş birliğini seven, konuksever insanlar. Eski pazarlarını hatırlıyorum. Çok güzel halkı vardır. Bizim için burada önemli olan kapıları açmaktır. İş adamlarından oluşan büyük bir heyetle buraya geldik. Ekonomik olarak, çalışma hayatı olarak duvarları kaldıralım diye geldik. En zor olan ilk iştir. Bir duvarı kırmak, açmak çok önemlidir sonrası gelir. Önümüzde büyük fırsatlar var." dedi.

BEDEL ÖDEDİK

Gaziantepli iş adamları ve Türkiye için Irak'ta geniş fırsatlar olduğuna dikkati çeken Fehdavi, "Özellikle DEAŞ'ı kovduğumuz illerimiz büyük yıkıma maruz kaldı. DEAŞ'a, Müslümanları yok etmek gibi bir görev verilmişti. Öncelikle Sünnilere kastettiler. Irak, çocuklarının evlatlarının kanıyla topraklarını temizledi. Biz bütün dünyadan bunların kovulması için iş birliği istiyoruz. Bu bir kanserdir. Bu kanser her yere yayılıyor ve herkese zarar veriyor. Biz DEAŞ'la savaştık, hem ekonomik hem insani olarak dünyanın yerine bir bedel ödedik" diye konuştu.

HİTİ:ORTAK PAZAR BİLE YAPABİLİRİZ

Irak Bakanlar Kurulu Genel Sekreterliği Kurtarılmış Bölgeler ve Yapılandırma Başkanı Mustafa Al-Hiti, DEAŞ'tan Irak'ın topraklarının tamamen temizlendiğini ve savaştan sonra şimdi imar savaşına başladıklarını söyledi. Hiti, "Irak Nagazaki ve Hiroşima'dan 25 kat fazla bombalandı. Uygarlık alanında boşluk var, teknoloji transferi, bilgi sistemi gibi alanlardada yatırım bekliyoruz. Sadece yüzyıl önce bütün İslam ümmeti birdi. Ancak bildiğiniz gibi emperyalist politika, böl, parçala politikasıyla bizleri parçaladılar ve bu şekle, bu hale getirdiler. Biz en azından belki Irak-Türkiye ortak pazarı bile yapabiliriz. Komşu komşunun külüne muhtaçtır" diye konuştu. Irak'ın komşularının her şeyine ihtiyaç duyduğunu dile getiren Hiti, ülkesinin yeniden imar edilirken bir yandan da yatırımlara ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

ŞİMŞEK:IRAK'I GÜZEL GÜNLER BEKLİYOR

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise, tarihi bir gün yaşandığını belirterek, bölgenin geleceğini inşa etmeyi konuşmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi. Şimşek, "Iraklı bakan, 1980'den beri ülkelerinin huzur yüzü görmediğini ve sürekli yıkımla karşı karşıya kaldığını söyledi. Ortadoğu coğrafyası sürekli fitne fesatla karşı karşıya, bundan en çok Irak muzdarip. Dost ve kardeş ülkemiz Irak'ı, barbar terör örgütü DEAŞ'ın defedilmesiyle beraber inanıyorum ki güzel günler bekliyor. Irak'ın o muhteşem medeniyet dönemine geri gelmesi için iş birliği yapacağız. Biz komşularımızın toprak bütünlüğünü, Türkiye'nin toprak bütünlüğünü savunduğumuz gibi savunuyoruz." dedi.

OYUNA GELMEYELİM

Gaziantep'in önemli bir ticaret merkezi ve Irak gibi ülkelere yakın bir kent olduğunu söyleyen Şimşek, "Bugün bizimle beraber olan sanayici ve iş adamı kardeşlerimiz, 3 gün boyunca beraber çalışıp ortaklık ve dostluk kuracaklar. Geleceği yeniden, beraber inşa edecekler. Bu bölgenin, coğrafyanın ve Ortadoğu'nun her zamankinden daha çok kardeşliğe birliğe, istikrar ve huzura ihtiyacı var. Refah için sihirli formül aramaya gerek yok. Bölge üzerinde oynanan oyuna gelmezsek, bu genç nüfusuyla, yer altı ve üstü zenginlikleriyle, tarihin derinliklerinde var olan zenginliğiyle bu bölge çok hızlı ayağa kalkar. Buna inanıyoruz. Iraklı kardeşlerimizin geleceğine inanıyoruz. Iraklı kardeşlerimize terör belasından topraklarını kurtardıkları için teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

PARAYI BATIYA PARK ETMEYİN

Iraklı yatırımcılara seslenen Şimşek, "Paraları gidip batıya park etmek doğru değil. Gelişen ülke olan Türkiye'de yatırım yaparsanız daha karlı çıkarsınız. Kardeşlik hukukundan bahsetmiyorum, rasyonel bir ekonomik değerden bahsediyorum. Zaten dünya şimdi gelişmekte olan ülkelere yatırım yapıyor. Çok düşük getirilerle paraları götürüp, batıya park etmek uzun vadede çok karlı değildir. O yüzden yatırımların nerede olması gerektiği çok açık. Bu bölge çok zengin bir ülkedir. Sadece bizi rahat bıraksalar, bu coğrafya şahlanacak. O yüzden akıllı olmamız lazım." dedi. Türkiye olarak son 10-15 yılda 100 milyar dolar civarındaki kaynağı altyapı yatırımlarına ayırdıklarını anlatan Şimşek, ülke genelinde hava, kara, demir ve deniz yolu yatırımlarını artırdıklarını ifade etti.

PKK KONUSUNDA İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI

Terör konusunda işbirliği çağrısı yapan Şimşek, "PKK terör örgütünün derdi, Kürt kardeşlerimizin hakkı hukuku değildir. Ben Kürt kökenli bir kardeşinizim. Türkiye'de ayrımcılık yok, eşit fırsatlar sunan bir ülkedir. Geçmişte bazı hatalar olmuş olabilir ama Recep Tayyip Erdoğan ile bunlara son verildi. Yatırımlar yapıldı, reformlar sağlandı. Temel hak ve özgürlükler konusunda gelişmeler yapıldı ama PKK silah bırakmak yerine bölgede zulmetti, şiddeti artırdı. O yüzden terörün kaynağının dışarıdan olduğunu bilelim. O yüzden terörün olduğu bölgeye komşular da destek vermelidir. Ben inanıyorum ki Iraklı kardeşlerimiz de destek vermeye devam edecektir." dedi.

BİZ HAZIRIZ

'4. sanayi devrimin konuşulduğu bir dönemde Irak sanayisini yeniden yapılandırmaya da talibiz' diyen Şimşek, "Birlikte çalışmak istiyoruz. Dünyada en iyi ve büyük 250 müteahhitlik firması incelendiğinde Türkiye ikinci sırada. Bu aslında Irak için de fırsattır. Irak'ın yeniden inşaası konusunda bu alanda yapılacak çalışmaların önünü açacağız. Iraklı kardeşlerimize sesleniyorum; öngörülebilirliği artırın, şu Gaziantep'teki yatırımcıların tamamı gelir, orayı yeniden inşa eder, ticareti çeşitlendirir. Siz yeter ki yatırım ortamını geliştirin. Irak ile tecrübe ve deneyim paylaşımına hazırız. 4. sanayi devrimin konuşulduğu bir dönemde Irak sanayisini yeniden yapılandırmaya da talibiz. Birlikte çalışmak istiyoruz. Ticarette bazı sıkıntılar var. İnşallah bunlar daha da azalacak. Ben Irak ile Türkiye'nin geleceğine inanıyorum." diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.